• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

TP-Link WR740N рутер проблем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

cogscape

Intern
28 јуни 2016
21
21
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix X470-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750W
RAM
Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz DDR4 CL16
Keyboard
CoolerMaster Masterkeys MK730
OS
Ubuntu 18.04 LTS
Неодамна го купив рутерчево од бувљак (цигански пазар) за 200 денари со надеж дека ке можам да експериментирам со dd-wrt но по моја претпоставка рутерот е заглавен во bootloop.

Кога го уклучувам светнуваат сите диоди освен таа до power и после приближно 2 секунди одново светнуваат. Ако уклучам LAN кабел го цита и мозам преку Linux (ifconfig) да ја потврдам конекцијата но тоа трае само момент и се рестартира.

Се обидував да се поврзам преку UART односно сериал и да добијам конзола (поврзано преку Raspberry Pi) но нити тоа нити Arduino-то не добиваат никаков сигнал (проверени се сите конекции со жичките - во ред се).

Конечна претпоставка е дека можеби сум го изгорел UART-тот со 5V (работи на 3.3V) или пак рутерот е мртов (можеби од UV зрачење - иако беше купен заедно со оклопот).

Сакав да прашам дали можеби (според овие тестирања што ги споделив) рутерот е лост цаусе или можеби само треба да се флешне нов фирмвер (во тој случај, како?).

Инаку рутерот е верзија 3, за жал (нема JTAG хедери и по све изгледа нема anti-bricking механизам како v4.23). Повеке информации за моделот тука: https://wiki.openwrt.org/pl/toh/tp-link/tl-wr740n#uart_on_v30
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Постои уште бувљакот ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

cogscape

Intern
28 јуни 2016
21
21
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix X470-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750W
RAM
Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz DDR4 CL16
Keyboard
CoolerMaster Masterkeys MK730
OS
Ubuntu 18.04 LTS
Да, постои. Секое вторниче и петоче стандардно. Најлесно се стига со 23ка (таа те остава на најблиската автобуска) а незнам кои други броеви носат.

Инаку, гледам некој и го одбелезал на Google Maps: https://goo.gl/maps/xU1v8He5HMK2
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Требало да знаеш дека 740n не трпи DD-WRT.
Јас сум успеал еднаш, откако го брикнав првиот и работеше ама лед сијаличките светеа цело време и повремено се рестартираше. Нема тој сила за DD-WRT, остај што има фирмвер на сајтот.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Требало да знаеш дека 740n не трпи DD-WRT.
Јас сум успеал еднаш, откако го брикнав првиот и работеше ама лед сијаличките светеа цело време и повремено се рестартираше. Нема тој сила за DD-WRT, остај што има фирмвер на сајтот.
Дали на мене ми се погодил не знам, ама јас користев година и нешо вакво рутерче со ддврт.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Ако ова не ти помогне, неисплатлива е поправката :

Код:
http://www.trishtech.com/2015/06/unbrick-tplink-wr740n-wifi-router/
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
359
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Требало да знаеш дека 740n не трпи DD-WRT.
Јас сум успеал еднаш, откако го брикнав првиот и работеше ама лед сијаличките светеа цело време и повремено се рестартираше. Нема тој сила за DD-WRT, остај што има фирмвер на сајтот.
Кај мене 4 години е со dd-wrt, неколку пати го имам флешнувано и upgrade на firmware му правев. Еднаш ми се има избагирано само кога снемуваше струја нешто ама го вратив пак на dd-wrt и супер си функционира, многу подобро од stock.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Da ne si imal 841n?

Sent from my Redmi 3 Pro using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ја оваквиот го утепав од флешување чисто ради заебанција со триста фирмвери и го користев околу 3 години, па на крај го шитнав за 1500. Јебига, некој сакаше итно да има интернет у 1 сабајле. :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,341
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,652
6,644
www.mikrotikmacedonia.net
740, 840, 841N, 841ND, 703, 3020 се сите тие со 32мб рам и 400mhz процесорче. Така да не очекувајте којзнае какви резултати со ддврт. јас би рекол дека Gargoyle е доста подобар фирмвер џа овие рутери отколку ддврт.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Брате господ грев ке ти пишит за ова :eek:h:
Епа брате, кога некој ќе те разбуди и ќе инсистира да му донесеш рутер дома и да му го сетираш во 1 сабајле, таа е цената :eek:h:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Си му го дал џабе... Или можда дала шлива? :D

Sent from my Redmi 3 Pro using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,341
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Епа брате, кога некој ќе те разбуди и ќе инсистира да му донесеш рутер дома и да му го сетираш во 1 сабајле, таа е цената :eek:h:
Аааа, епа извини брат, во тој случај ефтино си го дал рутерот :eek:h:
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
807
826
Ко за рутер од 1000 ден. нов е супер. За 841N правам муабет. Кај мене тера 50/50mbps оптика со NAT/QoS еве го 3 месеци од сетапот нема ни еден проблем направено. Сите сакаме Mikrotik ама јбг, сад су скупе паре. :D

 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
807
826
Тој е, прв што го штракнав, немам експериментирано со други фирмвери. Си има некои багови со зачувување на конфигурација и слично, ама ги знам кои се и како да ги избегнам и немам проблеми.

И овие команди обавезно на стартап инаку уредите врзани преку LAN не се гледаат меѓусебно:

Код:
swconfig dev eth0 set enable_vlan 1
swconfig dev eth0 set apply
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

cogscape

Intern
28 јуни 2016
21
21
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix X470-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750W
RAM
Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz DDR4 CL16
Keyboard
CoolerMaster Masterkeys MK730
OS
Ubuntu 18.04 LTS
Точно е дека не се исплати да се замарам со рутер од 200 денари но сепак го земав за да научам нешто ново - иако под тоа првин подразбирав општо за нетворкинг и ддврт.

Инаку си имам перфектно функционален хјуавеј рутер со оптика и беспрекорна конекција и брзина. Можеби ке ги искористев тплинк-от како рипитер и ке го ставев серверот позади него за подобра заштита.

Што се однесува до подршката за ддврт - овој рутер е популарен токму поради тоа што е најефтин кој го подржува тој софтвер (нагоре некои дечки и се пофалија со својот успех).

Ке се обидам со водичот што го предложи @masterficx па ке ви пренесам дали сум успеал утре.

П.С. Јас го купив рутерот во ваква состојба. Не сум се обидел да инсталирам ддврт нити пак сум се обидел (првично би инсталирал сток фирмвер па подоцна преку веб интерфејсот би се обидел со ддврт).
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
880
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Овие рутери ги мислев имаат некаков квалитет, не издржува ни една година. Пред некој ден цркна вториот таков. Другите 841 со две антени мислам дека се друго и многу поквалитетни
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

cogscape

Intern
28 јуни 2016
21
21
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix X470-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750W
RAM
Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz DDR4 CL16
Keyboard
CoolerMaster Masterkeys MK730
OS
Ubuntu 18.04 LTS
После многу маки дојдов до сознание дека проблемот сепак бил хардверски - некои од кондензаторите на плочката не беа исправни (поточно 2 од 3). За срека имав плочки од некои стари модеми и матични плочки и не беше тешко да се сменат. За оние што ги интересира, кондензаторите се со вредност од 470 микрофаради и 16 волти но ги заменив со 25 волтни.

По замена само ја поврзав плочката и откако се активираше Wi-Fi мрежата имав веднаш пристап до stock firmware web GUI-то. Тоа изгледаше вака:Откако го разгледав, направив factory reset а потоа и web-flash на dd-wrt. Севкупниот труд беше поздравен со наредново:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,579
Мислења
821,211
Членови
28,245
Најнов член
Ariel_05
На врв Дно