Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

TP-Link Archer AX23

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
381
250
Ајде малце помош со рутеров, го зедов денес оти само ова го имаше на залиха, не ми се чекаше да порачам а и не ми се даваја пари за Tenda. Рутерот макс оди 500-600 down и up на рутерчето од Телекабел со исти кабли ( зедов нови Cat6 ѓјомити ) тоа вади 800-900 down и up, прочепкав низ сетингзи дур и драјвер апдејт но ништо повеќе од 500-600 не крева. Епа сега дали е за враќанје или да барам нешто друго чаре.

На матична имам Realtek® RTL8111H ако прави нешто разлика, од Телекабел рутерчето е JMFibre JF511-TV
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.215
12.290
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Последна промена:

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
381
250
На вајфај вади толку или на кабел? Ако е на вајфај пробај смени канал. 5 или 2.4 гигахерци мрежа?

Треба малку повеќе инфо.
Заборавив да напоменам на кабел, wifi вади 500-600 и еднаш пеак 711, се мислам да пробам да исклучам вајфито на рутерчето од Телекабел да не му смета.
0 знање за мрежи, исто така од прво го имаја конектирано на FE (FastEthernet) наместо GE, па ми вадеше 100 макс ова за рутерчето од Телекабел, според спецификации ах23 требало да има 4хГигабит
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.215
12.290
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Заборавив да напоменам на кабел, wifi вади 500-600 и еднаш пеак 711, се мислам да пробам да исклучам вајфито на рутерчето од Телекабел да не му смета.
0 знање за мрежи, исто така од прво го имаја конектирано на FE (FastEthernet) наместо GE, па ми вадеше 100 макс ова за рутерчето од Телекабел, според спецификации ах23 требало да има 4хГигабит

Да портите се гигабитни. И ако телекабел пушта гигабитна конекција толку треба да добиваш со новото рутерче преку кабел.

Околу сетинзите и јас не знам, па некој повичен нека ти посочи што можеш да смениш.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.608
9.785
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Screenshot_3.jpg

Пробај disable на QoS и нормално reboot, па види дали има разлика.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.250
2.846
Неготино
Пробај disable на QoS и нормално reboot, па види дали има разлика.
Фабрички не е вклучено ова (бар кај мене не беше), претпоставувам и кај него е исто.
ПС: Фала што ме потсети да отворам рутер, има апдејт на firmware :D
 
Последна промена:

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
381
250
Ок изгледа се поправи откако исклучив wi-fi од Телекабле рутерче, и изгледа со новиов интернет имам +10мс пинг на сите игри :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.659
Мислења
946.770
Членови
34.137
Огласи
2.006
Најнов член
Drakula
На врв Дно