• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

TP-Link AP Unbrick

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,890
Скопје
Имам еден AP по дома кој ми го дадоа затоа што не работел. Така ми стои одреден период, па бидејќи Хуавеито на Телеком не блеснува баш во поглед на домет и бендвит го вклучив да видам што му се дешава.

„Аксес поинтов“ светнува, се активира најнормално според палење на диодите, ама не јавува ништо кога сум закачен на него.

Моделот мислам дека е TL-WA801ND, разлистав пар туторијали на нет кои ќе ги ѕирнам после, но би прашал да не има некој искуство со што може да биде, како да дијагностицирам и евентуално да го решам?

@DrMTR @HardCorec @Astro
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,651
6,643
www.mikrotikmacedonia.net
Имам еден AP по дома кој ми го дадоа затоа што не работел. Така ми стои одреден период, па бидејќи Хуавеито на Телеком не блеснува баш во поглед на домет и бендвит го вклучив да видам што му се дешава.

„Аксес поинтов“ светнува, се активира најнормално според палење на диодите, ама не јавува ништо кога сум закачен на него.

Моделот мислам дека е TL-WA801ND, разлистав пар туторијали на нет кои ќе ги ѕирнам после, но би прашал да не има некој искуство со што може да биде, како да дијагностицирам и евентуално да го решам?

@DrMTR @HardCorec @Astro
Доколку е брикуван, ке мора да се флешува преку Serial врска. Побарај unbrick на Openwrt има детално како да го вратиш од живот.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Неколку минути работа.

 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Daniel86 планирав да те спомнам сега, ми текна на програматорот што го имаш :D
Заврши работа а? :D
Еееее дете златно бе :D
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не не сум завршил, само го спомнав како опција дека постои :D
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Necromancer за да не се плеткаш сам и да си го губиш времето, јас би ти предложил да го земеш рутерот под рака и да го носиш кај братов (Даниел), ке го почастиш со некој денар и ке си завршиш работа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,890
Скопје
@Necromancer за да не се плеткаш сам и да си го губиш времето, јас би ти предложил да го земеш рутерот под рака и да го носиш кај братов (Даниел), ке го почастиш со некој денар и ке си завршиш работа.
Не е проблем ниту пари, ниту прошетка. Ќе се обидам сам да направам нешто па ако не биде ќе ѕвонам.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не е проблем ниту пари, ниту прошетка. Ќе се обидам сам да направам нешто па ако не биде ќе ѕвонам.
Дали кога ке го уклучиш AP-то (нормално пред тоа да биде поврзан со PC-то) добиваш нешто на ЛАН, или стои X?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не е проблем ниту пари, ниту прошетка. Ќе се обидам сам да направам нешто па ако не биде ќе ѕвонам.
Најдобро се учи така ;) и стварно, дали стои Х кај мрежната или појавува нешто?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,890
Скопје
Дали кога ке го уклучиш AP-то (нормално пред тоа да биде поврзан со PC-то) добиваш нешто на ЛАН, или стои X?
Најдобро се учи така ;) и стварно, дали стои Х кај мрежната или појавува нешто?
Ништо не ми дава на LAN порта, т.е. Cable is disconnected. Тоа и ми е муката, како ќе му пристапам ако не реагира на кабел...

Даниел, тука си за празнициве? :eek:h:
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Само JTAG ништо друго...ама ке се изнамачиш и пак ништо нема да направиш...носи го кај Даниел и не се малтрерирај :)

Испратено од GT-I9505 преку IT.mk форум апликација
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,334
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ја ви стојам на располагање :eek:h:

EDIT Ама штом не го јавува, не мора да значи дека е до фирмверот, големи се шансите да е хардверски проблемот, како удар од гром, отиден чипсет, трафо во прекин итн итн.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,081
Членови
28,239
Најнов член
Serafimov
На врв Дно