• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Touchscreen + beryl + xgl = WOW

  • Ја почнал/а темата
  • #1

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Морам да ве поздравам со клиповиве.Само една молба, колку и да го пцуете типот ве молам не ги прекршувајте правилата и не пцујте тука :p

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk"]YouTube - 3D Desktop! TouchScreen and XGL on Linux![/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=dQkSObRtw0o"]YouTube - 3D Desktop! TouchScreen and XGL on Linux (part 2)[/ame]
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
znam deka imase edna naprava ista vakva.....so udiranje na hard diskot se menuvaat virtuelnite desktopi.... imase video ama sea nemozam da go najdam, go gleav pred godina dena....samo neznam dali bese na Linux ili XP
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
so udiranje na hardiskot ? kako toa.. mozes da objases po detalno?
pa kolku sto mi teknuva i kolku sto kazaa na videoto , se instalira nekoja programa koj se povrzuva so hard diskot ....


ps mala greska od moja strana, ne bese naprava tuku programa, sea pocnav da se prisetuvam na nekoi detali... ama ic ne mi teknue imeto na programata
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
hehe ovoa e ocigledno deka deckoto demek so udaranje go vrte a on natiska na tastaturata (Ctrl+Alt Levo/Desno, shortcut za vrtenje na kockata kaj beryl). Koa ke uspee nekoj vaka so kcanje da naprae da se vrte kockata na mojo laptop neka doe ke mu go poklonam :D
 

boki-smoki

Intern
26 септември 2008
14
0
Momci, kako do gi "prorabotam" toa efektite na beryl.
Gi imam kako opcija u preferances , Advanced desktop effects settings.
Ama gi stikliram i niso.
Ni eden efekt nemam primeteno i sl.
moze li da e povrzano so ne mozam da najdam nisto ni za grafickata la laptopot. Kolku da mi cica od ram na primer i takvi raboti
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
boki-smoki, за тоа отвори нова тема.,.. да не ја упропастуваме оваа.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,249
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не е поентата да се мава хард дискот :), туку....

Некои од новите лаптопи, повеќето Thinkpad-и и Macbook-ци имаат така наречен hard disk active protection sensor (hdaps). Тоа е уствари сензор, accelerometer, чијашто намена е - во комбинација со соодветен софтвер, доколку примети дека лаптопот нагло се придвижува ги паркира главите на хард дискот, со што спречува паѓање на главата на површината на дискот и уништување на податоците.

Е сега, овој сензор е прилично осетлив па може да примети мало потчукнување на лаптопот, а тоа лесно се чита од било која скрипта или програм. Така типот го поврзал потчукнувањето со менување на страната од коцката.

Иначе, истиот сензор може да се искористи и за играње на Neverball на пр.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=2JE2Np45h0o[/ame]
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,249
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ps. има на youtube многу примери за hdaps
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,040
Најнов член
OKI-POKI-DOKI
На врв Дно