1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Тотално различни броеви

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од thecursedclown, 12 Јануари 2018.

 1. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Bi sakal li nekoj da mi ja objasni logikata pozadi izdvojuvanje na cifri i sporeduvanje na istite bez koristenje na matrica ili niza? Nema dovolno info na net
  Zadaca:
  Тотално различни броеви
  Од стандарден влез се внесуваат два цели броја N и Х.

  Да се најде најблискот број помал од N коj е тотално различен од бројот Х.

  Еден број е тотално различен од друг ако и само ако во него не се појавува ниту една од цифрите на другиот број.

  Задачата да се реши без употреба на низи и матрици.\
  #include <stdio.h>
  #include <stdlib.h>
  int main() {
  int n,x,digit1=0,digit2=0,digit3=0,digit4=0,digit5=0,digit6=0,digit7=0,brojac=0;
  scanf("%d%d",&n,&x);
  digit1=n/100;
  digit4=x/100;
  digit2=n%10;
  digit5=x/10;
  digit5%=10;
  digit3=n%10;
  digit6=x%10;
  while(digit1==digit4||digit2==digit5||digit3==digit6){
  digit1=n/100;
  digit4=x/100;
  digit2=n%10;
  digit5=x/10;
  digit5%=10;
  digit3=n%10;
  digit6=x%10;
  n--;
  }
  printf("%d",n);
  return 0;
  }
   
 2. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,433
  851
  1 Април 2012
  Машко
  Се чува копија од X, и секоја цифра од X се споредува со секоја цифра од n-1, n-2... се додека не се најде број кој го задоволува условот.
  Код:
  #include <stdio.h>
  #include <stdlib.h>
  
  int main()
  {
    int n, x;
    scanf("%d %d",&n, &x);
    int kopija = x;
    int totalno;
  
    for (int i = n-1; i>0; i--)
    {
      totalno = 0;
      x = kopija;
  
      while (x>0)
      {
        int b = i;
        int cifra = x%10;
        x/=10;
        while (b>0)
        {
          int a = b%10;
            b /= 10;
            if (a == cifra)
            {
              totalno = 1;
            }
  
  
        }
      }
      if (totalno == 0)
      {
        printf("%d", i);
        break;
      }
    }
  
    if (totalno != 0)
        printf("0");
    return 0;
  }
  
   

Сподели

Вчитување...