Toshiba Satelite A215-S4747

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Znae li be nekoj resenie na ovaj problemo so go imam so eden laptop.
Uklucam go podigne se Windows rabote nekoe vreme i se iskluce.Koa pretisnam na power kopceto da go uklucam nejke da se ukluce.Posle se iskluce pomine POST i koa dojde da se pojave logoto na Windows pak se iskluce i taka celo vreme.do so moze da e otprilika.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај мене беше нешто слично. Во Power Options Properties => Power Schemes, ги наместив Turn off monitor, turn off hard disk, system stand by => NEVER и потоа не ми правеше проблеми.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас имав нешто сличен проблем. Кај мене стартуваше и после 2-3 минути сам се рестартира. Ако му оставиш некој процес да му врти на пример Winamp нема да се исклучи. Не успеав да го решам проблемот па морав да му направам Quick Format. Мислам дека беше од некој вирус. Консултирај се можеби некој ке знае зошто, ако не откриеш направи му или Repare или Quick Format.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако станува збор за хардвер јас би се посомневал на напојувањето или пак на напонот на струјата пред компјутерот. Јас на работа имам десктоп Dell, и доколку напонот варира од 220 волти компјутерот автоматски се исклучува. Инаку имаме потенциометар и постојано го следиме напонот на електричната мрежа. Се додека напонот е помал од 220 волти нема шанси да го уклучам компјутерот на дугме. Си има некоја заштита. Dell :bravo::bravo:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ако станува збор за хардвер јас би се посомневал на напојувањето или пак на напонот на струјата пред компјутерот. Јас на работа имам десктоп Dell, и доколку напонот варира од 220 волти компјутерот автоматски се исклучува. Инаку имаме потенциометар и постојано го следиме напонот на електричната мрежа. Се додека напонот е помал од 220 волти нема шанси да го уклучам компјутерот на дугме. Си има некоја заштита. Dell :bravo::bravo:

Dobro u pravo si za varijacijata na napono ali u taj slucaj koga e podignata Vistata i som napono varira neli treba da naprave failback na baterijata ako go isklucuva AC izvoro na energija ili direktno go gase kompjutero.Rabotata e so 4 meseci e star laptopo i do sega nema praveno ovakvi problemi.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Dobro u pravo si za varijacijata na napono ali u taj slucaj koga e podignata Vistata i som napono varira neli treba da naprave failback na baterijata ako go isklucuva AC izvoro na energija ili direktno go gase kompjutero.Rabotata e so 4 meseci e star laptopo i do sega nema praveno ovakvi problemi.

Да да. Во право си. Со лаптопот не би требало да имаш проблем со варијацијата на напонот. Јас напоменав дека Dell-от е десктоп. Ако е 4 месеци стар твојот лаптоп тогаш сигурно е под гаранција. Лаптопот во раце и на сервис! :auto:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Да да. Во право си. Со лаптопот не би требало да имаш проблем со варијацијата на напонот. Јас напоменав дека Dell-от е десктоп. Ако е 4 месеци стар твојот лаптоп тогаш сигурно е под гаранција. Лаптопот во раце и на сервис! :auto:

E sega problemo e so e od Amerika donesen poarno nov ke si kupam:)
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Мораш прво да се осигураш дека проблемот не доаѓа софтверски, а после тоа хардверот ќе го чепкаш
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
E sega problemo e so e od Amerika donesen poarno nov ke si kupam:)

Во право си. Не се исплати да одиш во Америка! :LOL::LOL:
Претпоставувам дека имаш лиценцирана Виста, зашто ако не е Вистата знае да прави проблеми после 30-тиот ден. Макар да не би требало да го гасне компјутерот. Не верувам дека 4 месеци стар Toshiba може да има хардверски проблем. Ако во последно време си инсталирал или un-инсталирал некои програми можно е да се заебал Вистата. Некои програми при uninstal знаат да повлечат и некои фајлови што не треба и после тоа Windows-от почнува да покажува рогчиња. Јас имав таков случај. Кај мене се рестартираше компјутерот после тоа 2-3 пати дневно. Лекот беше формат. Сепак не брзај и почекај мислење од другите членови. Можеби некој ќе ти помогне да поминеш без формат.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Abe luge da ne e problemo so pregrevanjeto na procesoro.AMD e procesoro sea citam na internet vika Toshiba laptopite go imale taj problem so pregrevanje na procesoro.Ima li nekoj software za proverka na ova.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Memorijata na Laptopo e OK.So MemTest ja proveri programata ne najde greski.
HDD go proveri so HDD Regenerator ne najde Bad Sectors.Znaci i HDD e OK.
Temperaturata na CPU bese 31, 33, 34 najveke pri isklucuvanjata.Znaci deka ne pregrejuva procesoro.
E stvarno ne znam so moze da mu e.
Vistata da e zaebana razbiram ama sega i za vreme na POST go prave, odma posle uklucuvanjeto za mig se isklucuva togaj ne e loadirana Vista za da bide problemo do operativniot sistem.
Do so moze da EEEEE?????
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Пробај со некое Live CD, доколку ти гаси и со тоа ЦД тогаш имаш хардверски проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,615
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно