• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Македонскиот пејач Тоше Проески загина утрово во сообраќајна несреќа во Хрватска. Како што јавија хрватските медиуми, несреќата се случила кај Нова Градишка во западна Славонија.

tose_proeski_nasl.jpg


Во возилото освен Тоше, кој најверојатно спиел на предното седиште, била и неговата менаџерка Лилјана Петровиќ (1958). Според едни извори возач на џипот бил Ѓорѓе Ѓорѓевски (1975) а според други, со џипот управувал Славиша Кузмановиќ кој заедно со Љиља се пренесени во болница со тешки повреди.

До несреќата најверојатно дошло заради не одржување на доволна оддалеченост од возилото пред нив. Џипот удрил во камионска приколка со италијански регистрации, по што излетал надвор од патот.

Тоше Проески починал на лице место. Имаше 26 години.

Ouch!... Неможам да поверувам... RIP Toshe! :-((

Тоше Проевски - Игри без граници

Да можам бар да се разбудам
во свет на љубовта
без стари долгови и тие сеништа
во чекор што ме демнеат

да можам бар да те прегрнам
да не се сеќавам
на студој есенски оние патила
што токму нас не следеа

а мојов живот игри без граници
љубоморна приказна
скинати страници
празни, неиспишани

а мојов живот е вечно паѓање
се да се собере
пораз ќе остане
навики стари во мене

да можам бар да те разбудам
со кафе утринско, во кревет заедно
па да те бакнувам
тоа го нема одамна

да можам бар да се заљубам
во мала селанка на росна ледина
небесно висока
надолу да не догледувам

а мојов живот игри без граници
уморна приказна
скинати страници
празни неиспишани

а мојов живот е вечно паѓање
се да се собере пораз ќе остане
навики стари во мене
тоа и ќе остане
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Музичката приказна на Тоше Проески започнува со двете победи на фестивалот кој ги открива младите надежи во Македонија, „Мелфест“ 1996 и 1997. По настапот на двата најреномирани фестивали, „Макфест“ 1997 (со композицијата „Пушти ме“) и „Скопје“ 1998 (со „Остани до крај“), неговиот успех е како лавина! Никој не може да го сопре! Тоа го потврдува и многуте награди на фестивалите.

Во Македонија освојува бројни награди за албумите „Некаде во ноќта“ и „Божји син“, а според гласовите на читателите на „Вечер“ е прогласен за ТВ лице за 2001. По извонредно успешната серија од пет концерти во „Униврзалната сала“ во Скопје, во октомври 2001 го наполни и престижниот „Сава Центар“ во Белград!

Тоше Проески соработува со дел од најдобрите македонски композитори (Грогор Копров, Кире Костов, Кристијан Габроски, Хари Котларовски, Горан Милошевски) и текстописци (Огнен Неделковски, Миодраг Врчаковски и други).
На третиот албум „Ако ме погледнеш во очи“ соработува со познатиот грчки композитор Phoebus (Фибос), додека како автор на стиховите се јавува Марина Туцаковиќ. Соработува и со познатиот ДЈ Каан, турската група „Харем“ се гости на две песни, а продуцент на албумот е Манолис Влахос.

Тоше Проески направи блескава музичка кариера, молскавично ги освои топ листите со своите хитови, лесно ги полни концертните сали и најважно од се, царува во срцата на илјадници негови обожаватели.

www.toseproeski.info
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
Уште долго време ќе се памти гласот на Тоше и ќе се пеат неговите песни... беше најдобар...
Почивај во мир најголема македонска гордост :(
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Ден на жалост-17 октомври

Скопје, 16 октомври (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната седница ќе го прогласи 17 октомври за Ден на жалост, поради загинувањето на Тоше Проески.

Премиерот Никола Груевски ги задолжи Министерството за надворешни работи и државнот Протокол заедно со семејството на Проески да ги организира сите детали околу преносот на посмртните останки на Тоше.

Воедно премиерот Груевски упати телеграма со сочувство до семејството на Тоше Проески.
 

Zokata

Intern
15 октомври 2007
16
0


Македонската мега ѕвезда Тоше Проески загина утрово во сообраќајна несреќа во Хрватска.

Како што јавија хрватските медиуми, несреќата се случила утрово околу 6 часот и 25 минути, на два километри од клучката кај Нова Градишка, при судир на „Фолксваген Туарег“ со сребрена боја и камион.

Во возилото, освен Проески кој спиел на совозачкото седиште, биле и менаџерката Лилјана Петровиќ (1958) и Ѓорѓе Ѓорѓески (1975) од Скопје кој управувал со возилото.

Се претпоставува дека до несреќата дошло поради недоволна оддалеченост меѓу возилата во текот на возењето. Возилото „Фолксваген Туарег“ удрило во приколката на камионот, по што завршило во тревната површина.

Според хрватската полицијата, 26-годишниот македонски пејач загинал на лице место.
Возачот на „Туарегот“, Ѓорѓески и менаџерката Петровиќ, која е полесно повредена, се превезени во болница во Нова Градишка, потврди истражниот судија Стјепан Фрањиќ.

Според сведочењето на возачот на камионот со италијански регистерски таблици, возачот на автомобилот возел пребрзо и удрил во приколката на камионот, а потоа и во заштитната ограда.

Информацијата за загинувањето на Проески ја потврди и неговата продукциска куќа „Аворд ентертејмент“.

Македонското Министерство за внатрешни работи е во постојан контакт со хрватското Министерство за внатрешни работи и очекува потврда на информацијата објавена во хрватските медиуми, според кои, Тоше Проески утрово загинал во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска, изјави за МИА портпаролот на МВР Иво Котевски.

„Уште од утрово контактираме со хрватското МВР и секој момент очекуваме официјална потврда“, додаде Котевски.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Навистина лош настан.

Тоше требаше да одржи концерт во зградата на ООН во Њу Јорк во Декември и како мало дете се радував кога дознав дека иаку настанот е приватен, преку еден пријател ќе можев да присуствувам.... отсекогаш иаку не слушам мак. музика песните на Тоше ми беа како што треба и иаку имам присуствувано само на еден негов концерт, можам да кажам дека беше уникатен.

Човекот градеше цркви во Крушево, држеше хуманитарни концерти, донираше, знам и дека еднаш има спасено живот на девојка при сообраќајна несреќа со давање прва помош, беше омилен, промовираше кампања за здравство во Хрватска, беше идол на многу.... тука, баш тука ја барам смислата на овој живот....

Умираат... и други млади и стари, секојдневно, и талентирани и неталентирани луѓе, и познати и непознати, на сите нека им е лесна земјата.

Не знам зашто, ама настанов ме трогна...

„Јас ка­ко скро­мен чо­век, единс­тве­но са­кам да би­дам жив и здрав и да го из­др­жам ова тем­по, а нај­и­скре­но, мно­гу е на­пор­но“ – изјави Тоше во интервјуто што е објавено на еден од неговите веб сајтови на крајот на 2006 г., одговарајќи на прашање кои се неговите очекувања од 2007 година.
 
D

DimitarMK

Гостин
Тоше Проески Почивај во Мир, секогаш ќе останеш во нашите срца :tazhen:

R.I.P Toshe Proeski
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Цела Македонија жали за ТОШЕ..Голем човек беше, а таков и ќе остане...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Малку се зборовите кои во моментов можат да ги опишат чувствата и за каква трагедија се работи. Такви личности, хуманитарци пред се, не паѓаат во заборав.
Нека почива во мир.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.500
1.344
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Нека почива во мир.
Мислам дека нема некој во Македонија што не го погоди оваа вест.
Мене уште не ми се верува.
Многу тажно :(
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Сочуство до неговата фамилија, и нека му е вечна слава !
Сите зборови кои ќе ги кажеме би биле беспредметни во однос на тоа што тој беше и го правеше RIP.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
Dolgo vreme ke se pameti glasot na Tose i sekogas ke se sekavame na negovite pesni.Nemozam da poveruvam.pocivaj vo mir:plache::plache::plache::plache::plache:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно