Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тоше и бројот 26... чудна математика

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Чудна математика:
роден на 25.01.1981 (25+1=26)
почина на 16.10.2007 (16+10=26)
време кога настапила смртта: 06:20 (6+20=26)
... и имаше 26 години.

edit:
ТОШЕ И БРОЈОТ 26

∙ Роден е на 25.01 » 25 + 1 = 26

∙ (Т) (О) (Ш) (Е) - (23-та буква) (19-та буква) (31-ва буква) (7-ма буква) » 2 + 3 + 1 + 9 + 3 + 1 + 7 = 26

∙ Кариерата ја започна 1997 година » 1 + 9 + 9 + 7 = 26

∙ Загина на 16.10 » 16 + 10 = 26

∙ Загина во 06:20 » 6 + 20 = 26

∙ Загина на 26 години

∙ Тоше (26 години), менаџерката Љиљана (49), возачот Ѓорѓи (32) » 2 + 6 + 4 + 9 + 3 + 2 = 26

Според нумерологијата на старо-еврејскиот јазик (Gematria), 26 значи Господ

Обично не верувам во вакви работи, едноставно не сум суеверен и слично... но на ова - неам коментар.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Абе имаше...не знам како се викаше...како квази-наука со која со бројки се објаснуваат некои работи и се користат и стихови од библија. Ова го гледав на national geographic или discovery за пирамидите. Јас лично не верувам во вакви глупости. Ако се потрудиш ќе најдеш кај секого по некоја ваква работа.
На пр. мојата висина +мојата тежина = x
на спратот на кој живеам + бројот на кондури=замисли! пак x
бројот на индекс+година на завршување на студии=Пак x!
Е сега x на урду јазикот е нивниот врховен бог, односно по нашки - господ.
Мислам... да не претеруваме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
Загина на 16.10 = 1+6+1+0 = 8

Зошто Тоше а не Тодор? Или Проески?

Убаво напиша igorkrst.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Чудна математика:
роден на 25.01.1981 (25+1=26)
почина на 16.10.2007 (16+10=26)
време кога настапила смртта: 06:20 (6+20=26)
... и имаше 26 години.

Уммм.. Ајде вака :)

роден на 25.01.1981 ... 2+5+1=8
почина на 16.10.2007 ... 1+6+1=8
време кога настапила смртта: 06:20 ... 6+2=8
... и имаше 26 години. ... 2+6=8

Hope you got my point..

Btw, "време кога настапила смртта: 06:20" е ова никој не го знае, дефинитивно.


Малку е морбидно да си играат луѓе со бројки после ваква трагедија.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сето ова ми кажува само едно дека сме многу примитивни. Доколку би погледнале во иднината ќе видиме како луѓето си играат со судбината наша и ја поставуваат така да добијат нешто подобро во нивните животи ние сме марионетки. Тоа се нашите богови, нашите потомци во иднината, може слободно да им пратите порака. Знам дека звучи како научна фантастика исто како што и Господ на кој се молиме за нас е нешто непознато.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Бррр.....

Try this and see how you feel afterwards, it made my hair stand on end:

Open Microsoft Word and do the following:
1. Type in capitals Q33 NY. This is the flight number of the first plane to hit one of the Twin Towers.
2. Highlight the Q33 NY.
3. Change the font size to 48.
4. Change the actual font to WINGDINGS

What do you think now..?!

Еве што испаѓа

Q33 NY.


So weird and FREAKY....
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Морничаво, се во животот, вселената, и најситната работа си имаат некое свое значење, само треба да се протолкуваат. Само кој да знае како?!?
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Mislam deka se e do koincidencija i zamaranje na lugje so nepotrebni stvari, ako ste go gledale filmot "Pi" ke vidite deka se shto se sluchilo i shto ne opkruzhuva mozhe da se pretstavi vo brojki i ako si preokupiran so nekoja rabota, taa rabota postojano ke ja gledash sekade okolu sebe bez razlika dali e brojka ili neznam shto... taka da relax it's nothin special :)

Quote from the movie "Pi" Restate my assumptions: One, Mathematics is the language of nature. Two, Everything around us can be represented and understood through numbers. Three: If you graph the numbers of any system, patterns emerge. Therefore, there are patterns everywhere in nature. Evidence: The cycling of disease epidemics;the wax and wane of caribou populations; sun spot cycles; the rise and fall of the Nile.So, what about the stock market? The universe of numbers that represents the global economy. Millions of hands at work, billions of minds. A vast network, screaming with life. An organism. A natural organism. My hypothesis: Within the stock market, there is a pattern as well... Right in front of me... hiding behind the numbers. Always has been.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Кој и да го направил ова со бројкиве предходно мооора да го гледал The Number 23...гледајте го па све ќе ви стане јасно...станува збор на игра со бројки..можете како сакате да си ги свртите работите...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Ок... за да биде работата уште малку по-freaky:

Пред месец дена бев со пријателите во една македонска кафаничка "Before the Rain(Пред дождот)" во Њу Џерси... поводот за прослава беше роденден на еден пријател...

Во кафаната имаше жива музика секоја сабота изведувана од неколку дечки - по потекло македонци... многу од моите пријатели ги познаваа сите во бендот. Денеска дознавам дека само неколку дена по сообраќајката на Тоше, човекот кој свиреше на синтисајзер исто така имал сообраќајка и починал. Тој имаше 26 години исто така...

И да... деталот: Му бил цимер на Тоше во Битола.

Не велам ништо... него само кажувам дека е превише чуден сплет на околностите.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Може тука стварно да има нешто ама мислам дека со бројкиве ништо не се докажува. Кој учел математика знае дека има закони според кој треба да се оди, а не за едни бројки да важи еден закон (да се земаат цифри) а за друга бројка да важи друг закон (да се земаат цели броеви), како што ни одговара нас за да си докажеме нешто.
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
tose i 26, isto taka tose pred da odi hrvatska otkaza humanitaren koncert vo bitola i obeka deka ke go odrzi ..... aj pogodete koga....na 26.10 , pak 26
eve uste eden primer za "koescidencija" so brojki
1) New York City has 11 letters
2) Afghanistan has 11 letters.
3) Ramsin Yuseb (The terrorist who threatened to destroy the Twin Towers in 1993) has 11 letters.
4) George W Bush has 11 letters.
5) The two twin towers make an "11" This could be a mere coincidence, but this gets more interesting:
1) New York is the 11th state.
2) The first plane crashing against the Twin Towers was flight number 11.
3) Flight 11 was carrying 92 passengers
9 + 2 = 11
4) Flight 77 which also hit Twin Towers, was carrying 65 passengers
6+5 = 11
5) The tragedy was on September 11, or 9/11 as it is now known
9 + 1+ 1 = 11
6) The date is equal to the US emergency services telephone number 911.
9 + 1 + 1 = 11.
Sheer coincidence..?! Read on and make up your own mind: 1) The total number of victims inside all the hi-jacked planes was 254.
2 +5 + 4 = 11.
2) September 11 is day number 254 of the calendar year. Again
2 + 5 + 4 = 11.

e sega dali e slucajno ili ne, imas 10 brojki racunaj kolku kombinaci ima - ne se mnogu :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Еве што испаѓа

Q33 NY.


So weird and FREAKY....

tose i 26, isto taka tose pred da odi hrvatska otkaza humanitaren koncert vo bitola i obeka deka ke go odrzi ..... aj pogodete koga....na 26.10 , pak 26
eve uste eden primer za "koescidencija" so brojki
1) New York City has 11 letters
2) Afghanistan has 11 letters.
3) Ramsin Yuseb (The terrorist who threatened to destroy the Twin Towers in 1993) has 11 letters.
4) George W Bush has 11 letters.
5) The two twin towers make an "11" This could be a mere coincidence, but this gets more interesting:
1) New York is the 11th state.
2) The first plane crashing against the Twin Towers was flight number 11.
3) Flight 11 was carrying 92 passengers
9 + 2 = 11
4) Flight 77 which also hit Twin Towers, was carrying 65 passengers
6+5 = 11
5) The tragedy was on September 11, or 9/11 as it is now known
9 + 1+ 1 = 11
6) The date is equal to the US emergency services telephone number 911.
9 + 1 + 1 = 11.
Sheer coincidence..?! Read on and make up your own mind: 1) The total number of victims inside all the hi-jacked planes was 254.
2 +5 + 4 = 11.
2) September 11 is day number 254 of the calendar year. Again
2 + 5 + 4 = 11.

e sega dali e slucajno ili ne, imas 10 brojki racunaj kolku kombinaci ima - ne se mnogu :)

:tainstven: http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=911_morons
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.227
Членови
35.392
Најнов член
gegert33
На врв Дно