• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Torrent Invites Giveaway

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,373
1,313
Скопје
Дечки како кревате ratio на IPT? Имам VDSL 60/10 и нема шанси 1:1 ratio да направам на било кој торент. Гледам freeleech само да симнувам но никако да почне да крева, сум пробал и со ново-излезени торенти но слабо. Некој трик дали користите да споделите?
побарај што има највеќе личови (сортирај така) и симни и остави го да си седи во позадина. А инаку самото тоа што ги чуваш за сид ќе ти генерира поени што ги менуваш после за кредит трансфер ГБ. Иако нели никој не влечел од тебе.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #902

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,147
Скопје
Дечки како кревате ratio на IPT? Имам VDSL 60/10 и нема шанси 1:1 ratio да направам на било кој торент. Гледам freeleech само да симнувам но никако да почне да крева, сум пробал и со ново-излезени торенти но слабо. Некој трик дали користите да споделите?
Најди некои малечки торенти од по некој килобајт/мегабајт. Симни едно 10-15-20 такви и стави ги во некој фолдер и заборави ги. Остави ги активни торентите, не ги бриши и ќе ти собираат сид поени. Тие после менувај ги за аплоуд. Ако можеш, и повеќе остави активни.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
630
626
Струга
Ако не оди 1:1 работата, тогаш чувај го торентот во клиентот што го користиш 2 недели. И да немаш аплоуд нема да ти биде како hit and run. Тоа на ИПТ на ТЛ мислам дека е 10 дена. На некои торенти е невозомжно да правиш 1:1. Мене ми успеа со симнување на нови и актуелни торенти. Симнав 1 сезона шејмлес и го оставив торентот пошто гледам дека супер оди...
Погледнете го атачментот 103452
Freеleech торентите обично се по ~50 GB и нагоре, доколку насоберам такви и ги чувам 10 дена недели (што во реалност ќе биде 20), HDD ќе плачи бидејќи имам само 1 TB Storage, за ова ќе треба да си набавам нов HDD. Повеќе ми се исплаќа да чекам да истече торентот од Hit and Run листата.

побарај што има највеќе личови (сортирај така) и симни и остави го да си седи во позадина. А инаку самото тоа што ги чуваш за сид ќе ти генерира поени што ги менуваш после за кредит трансфер ГБ. Иако нели никој не влечел од тебе.
Пробано, не ни ги симнува во таа состојба се додека не го симнаат другите и ќе се насоберат сидови и пак едвај бајт ако поткрене.

Најди некои малечки торенти од по некој килобајт/мегабајт. Симни едно 10-15-20 такви и стави ги во некој фолдер и заборави ги. Остави ги активни торентите, не ги бриши и ќе ти собираат сид поени. Тие после менувај ги за аплоуд. Ако можеш, и повеќе остави активни.
Ова веќе е одлична идеа. Може некое мало но корисно софтверче или некој крак од игра, ќе почнам од тука. Фала
 
  • Ја почнал/а темата
  • #905

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,147
Скопје
Ова веќе е одлична идеа. Може некое мало но корисно софтверче или некој крак од игра, ќе почнам од тука. Фала
Само тоа, и не се замарај. Некои тракери како HD-Torrents даваат плус поени ако си сам сидер, ако сте помалку од 5 и слично. Јас имам преку 300 активни торенти (секако за ова ти треба некој поголем диск ако ги чуваш сите симнати работи), дремат и собирам поени и ги мењам за аплоуд. Ни одблиску не сум направил аплоуд колку даунлоуд, ама со поени имам сооднос од 3+. Бриши ако ептен немаш место.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
630
626
Струга

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,562
1,131
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,034
3,433
Не можам да најдам инфо на сајтов. Колку време треба да се сида од коа ќе симнеш нешто?
Нема одредено минимално време колку треба да се сее. Но затоа мораш да имаш добар сооднос, а за тоа мора да сееш долго. Со оглед дека никој не симнува, тешко се оддржува сооднос само со сеење. Или треба да качуваш содржини за да оддржуваш сооднос или да си купиш.
Во принцип нема нешто што го нема по други сајтови, па и ексклузивите што им се брзо се појавуваат на други места. Во некои случаи и побрзо :)
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
630
626
Струга
Не мудрувај многу, иди глеј јапански цртани, после ја сум одговорен за што и да праи тој што сум го инвајтнал на сајтот.
Што им фали на јапанските цртани?
Ако толку си параноичен и имаш голема одговорност, зошто тогаш нудиш инвајт на непознати личности по форуми?
Еве ќе ти пратам 4 акаунти со високо ratio, што ти гарантира дека нема да те увлечкам надолу со се мене?
Сум раздавал еден куп инвајтови за TorrentLeech, и на сите што сум давал, познати, непознати сум потенцирал, држи 1:1 ratio пошто и јас и ти ќе останиме без акаунти, па еве најнискиот е со 0.7 ratio.
Крај краева и лична карта барај им за случајно доколку некој те зезне да мојш да го гониш.
Уживај си, и не ми кажувај како да си го трошам времето, немора да се креваш на 4 колца.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,957
9,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Два нови инвајти за torrentleech(org)

Имаат freeleech на многу торенти така да лесно се симиња. Најдобар избор на boxsets според мене.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,908
9,415
Скопје

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,957
9,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,910
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно