• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Torrent client

• Ја почнал/а темата

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Знам дека некаде имаше слична тема отворено али неможев да ја најдам, па отворив нова. (да не се лутат администраторите :) ). Значи користам Bitlord и досега се си беше ок, ама претдходниот месец направив прилично traffic со него и мислам дека сега ми се блокирани портите од страна на провајдерот (затоа што се има случувано и на други корисници да неможат да користат п2п мрежа), е сеа дали има некаква шанса да се употребат други порти кои стандардно не се користат за п2п и кои не бе требало да се блокирани (ако е тоа проблемот). Please help i need that torrent shit!!! :)

• Ја почнал/а темата

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Неможе да ми помогне овоа затоа што заглавам уште на првиот чекор, бидејќе не ги знам username i pass на рутерот. Као што вели главното лице во компанијата "тоа е строго забрането" :) . Некој друг начин ?

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
521
555
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Главното лице во компанијата, части го ручек и 2-3 пива :D

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Неможе да ми помогне овоа затоа што заглавам уште на првиот чекор, бидејќе не ги знам username i pass на рутерот. Као што вели главното лице во компанијата "тоа е строго забрането" :) . Некој друг начин ?

Ако работиш во компанија и го фајарвориларе компјутерот кајшо работиш. А не знаеш јузер и пасс, нема жива сила што ќе може да го заобиколи тоа.
Значи единствена шанса тие да го хакнеш рутерот.

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
А нели провајдерите треба да не им забрануваат на корисниците ништо (ни порти, ни ИП адреси...)??? Нели треба корисникот да има пристап до АПСЛОУТНО СЕ што е на интернет? Па за тоа плаќаме :lut2::lut2:
Или грешка сум? :ermm:

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Баш не разбрав јас најдобро дали провајдерите ти забраниле, или пак во фирмата каде работиш има рутер и од тамо те ограничиле??

• Ја почнал/а темата

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Значи најверојатно сум ограничен од провајдерот. Затоа што имам интернет дома, али пошто имам wireless користам рутер, а pass i user не знае ниеден корисник кој има ваков интернет. Пробав и со utorrent и пак ништо.
П.С. dulemk ако знаеш како да го хак рутерот пиши пп оти мислам дека не се дозволени такви работи на форумов.

• Ја почнал/а темата

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Несакам сеа вака да зборам против провајдерот... Несакам такви работи. А мислам дека напишав дека се работи за Wireless интернет и мислам дека има само еден провајдер кој нуди wireless интернет у мк. Разлистај по нет ке најдеш...

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Несакам сеа вака да зборам против провајдерот... Несакам такви работи. А мислам дека напишав дека се работи за Wireless интернет и мислам дека има само еден провајдер кој нуди wireless интернет у мк. Разлистај по нет ке најдеш...
Pretpostavuvav deka za toj provajder stanuva zbor ama morav da prasam.......
A inace prvpat slusam deka nekogo go blokirale za vakvo nesto.
Jas licno na WADSL iam siminjato po mnogu i nikad ne gi blokirale portite.

Pa sto ne se prefrlis na ADSL od istiot provajder.....ako imas telefonska linija normalno.:ermm:

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Не знам што чудо е тоа, што те ограничува што да правиш со твојот кредит. А за хакот, има еден 100% начин, ама малку спор.

Tip: Bruteforce. :D

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
На WADSL нема ама ниедна блокада. Без проблем си симињам и од торенти и од муле. Види тебе локално нешто да не ти блокира некој анти-вирус или firewall.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,571
Мислења
823,630
Членови
28,076
Најнов член
FikusKaktus
На врв Дно