• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Топ 20 интернет сигурносни напади и нивната цел

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Според Институтот SANS кој воедно и е најверодостоен и најголем извор на ИТ сигурносен тренинг, сертифицирање и истражувања во светот.


Operating Systems

W1. Internet Explorer
W2. Windows Libraries
W3. Microsoft Office
W4. Windows Services
W5. Windows Configuration Weaknesses
M1. Mac OS X
U1. UNIX Configuration Weaknesses

Cross-Platform Applications

C1 Web Applications
C2. Database Software
C3. P2P File Sharing Applications
C4 Instant Messaging
C5. Media Players
C6. DNS Servers
C7. Backup Software
C8. Security, Enterprise, and Directory Management Servers

Network Devices

N1. VoIP Servers and Phones
N2. Network and Other Devices Common Configuration Weaknesses

Security Policy and Personnel

H1. Excessive User Rights and Unauthorized Devices
H2. Users (Phishing/Spear Phishing)

Special Section

Z1. Zero Day Attacks and Prevention Strategies

За повеќе: http://www.sans.org/top20/
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Според Институтот SANS кој воедно и е најверодостоен и најголем извор на ИТ сигурносен тренинг, сертифицирање и истражувања во светот.
http://www.sans.org/top20/
Јас исто знам многу квалитетна фирма која се бави истотака со овие работи.
можеш да провриш овдека http://www.coseinc.com/services.html
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно