Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Топ 10 .мк жени во ИТ индустријата во 2022

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
229
725
www.IT.mk
Top-10-zheni-IT-2022-3h1n16jm6qtd955iyfn85c.jpg


Овогодинешното мапирање на ИТ индустријата уште еднаш покажа дека и оваа индустрија има сериозен проблем во поглед на родовата еднаквост. Проблемот е видлив во застапеноста на жените во ИТ индустријата, како и во примањата, a особено очигледни се разликите на сениорските и менаџерските позиции помеѓу жените и мажите. Ова е една од подискутираните статистики, исто како што беше и во 2019-та година при првото мапирање што го направивме, а доколку се анализираат и глобалните мапирања на ИТ индустријата, трендот е сеприсутен.

Инспирирани од горенаведеното, одлучивме да профилираме 10 жени од Македонија кои работат активно во ИТ индустријата, имаат одлични резултати во изминатава 2022 година и кои можат да служат како инспирација и мотивација за сите.

При изборот, покрај нашето истражување во кое дефиниравме потенцијални кандидати, се консултиравме и со Women in Tech Macedonia, Startup Macedonia и GEA и од сите нив дополнително побаравме и добивме листа на номинации. Финалниот изборот на оваа листа е направен исклучиво од страна на редакцијата на IT.mk и резултатите се презентирани без некој посебен редослед.

Целата листа на Топ 10 .мк жени во ИТ индустријата во 2022 година > Топ 10 .мк жени во ИТ индустријата во 2022 ⋆ IT.mk
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно