Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Точни спецификации на лаптопи

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Една тема кај што можеме да постираме слики од матичните на (новите) лаптопи. Затоа што тешко се наоѓаат информации какви се точно плочите, колку слотови има, дали е рамот залемен итн.

Кој може нека постира, ама сликата да биде добра да се гледа што точно има.

Ова е Dell Latitude 5531 (2022) - i7 12800H

 • Dual SoDIMM DDR5
 • Dual NvME
 • Duel PCIe mini (1x Wlan, 1xWWAN)

Ќе постирам и други лаптопи. Екранот е IPS FullHD ама осветлувањето така/така.

IMG_20220901_123238.jpg
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
Само да се надоврзам, страната PSREF има доста информации за Леново лаптопи, само ти треба Product Number и можеш за секој регион да наоѓаш точни информации за моделот што поточно има. Доста пати ми било корисно, можеби и на некој ќе ви се најде.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Dell Latitude 7430 model Q2-2022 - i5 1235u

 • залемен ram
 • 1хNvME slot
 • 1xPCIE mini празен

IMG_20220901_183126.jpg

Дали лаптопот има проблеми со overheating? Или сепак е топ избор?

Незнам, ова е дискусија за друга тема.
Мислењето е автоматски споено:

Dell Latitude 7420 model Q1 - 2022 - i5 1145G7

 • залемен ram
 • 1хNvME slot
 • 1xPCIE mini празен
Скоро исти плочи со тој горе, два хит-пајпа наместо еден, најверојатно затоа што 11th gen нема e cores и работи потопло од 12th gen

IMG_20220901_190528.jpg
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Како некој што цело време бара лаптопи и истражува за купувања на разни полиња notebookcheck и laptopmedia само ми помагаат. И уште 200 ривјуа ако воопшто се најдат.

Клучни работи кои се кријат како змија нозе.

1. Големина на батерија Wh.
2. Ипс, Тн, Олед
3. Nits на екранот
4. Колку успорува процесорот кога е на батерија во однос на струја
5. Фингерпринт сензор
6. СД картичка голема дали има, или микро СД или половинка СД.
7. 3.5мм џек (да, да ултрабици немаат некои)
8. УсбЦ полнење дали има или не
9. Колку троши лаптопот во Sleep моде со затворен капак
10. Залемен рам или има слот
11. Софтвер за менаџмент на батерија и процесор и графичка колку е добар
12. Дали се отвара со една рака кога е ставен на маса

Еве една мала но важна листа на многу важни работи за лаптоп.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Како некој што цело време бара лаптопи и истражува за купувања на разни полиња notebookcheck и laptopmedia само ми помагаат. И уште 200 ривјуа ако воопшто се најдат.

Клучни работи кои се кријат како змија нозе.

1. Големина на батерија Wh.
2. Ипс, Тн, Олед
3. Nits на екранот
4. Колку успорува процесорот кога е на батерија во однос на струја
5. Фингерпринт сензор
6. СД картичка голема дали има, или микро СД или половинка СД.
7. 3.5мм џек (да, да ултрабици немаат некои)
8. УсбЦ полнење дали има или не
9. Колку троши лаптопот во Sleep моде со затворен капак
10. Залемен рам или има слот
11. Софтвер за менаџмент на батерија и процесор и графичка колку е добар
12. Дали се отвара со една рака кога е ставен на маса

Еве една мала но важна листа на многу важни работи за лаптоп.

неможам да ти одговорам на сите, ама ќе пробам да додадам кај можам. Кај мене само dell лаптопи има, 3.5мм џек имаат сите, USB-C полнење сите нови од последниве 2 години затоа што доковите исто ги префрлија на USB-C (и полначи). До 130W се WD19S докови, 180W - WD19TBS итн. До 240W идат. Се полнат на сите портови, обично се по 1 од двете страни.

Софтверот на делл го рачунам како блоатвер. Никогаш не ми помогнал, прво што правам е анинстал на тие сервиси.
Овие малецкиве 14" не се отвараат со една рака. Latitude 5531 да, мада знае да мрдне, додека Precision 5560 да и имаат прекрасни екрани 16:10.

Скоро сите latitude имаат СИМ слот ама немаат сите WWAN картица, лесно се достава од али експрес пошто има инсталација на антени. Микро сд/СД слотови не гледам во последно време (на 14").

Последниве 74хх серии (14 инчни) ги намалија во ширина за 2 сантиметри за разлика од предходните и ги спуштија на килажа. Еве ти слика да видиш какви се 7430, имаат фингерпринт, добро ладат, не бучат, не загреваат на батерија. Претпоставувам затоа се тие E Cores на 12-та ген.

Маана според мене на сите овие е топлината на бои, премногу се жолти за мој вкус. Во позадина се гледа Dell P2722H кој што има неутрална бела. Можда минимално накај ладна.

7430.jpg
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.815
4.482
Како некој што цело време бара лаптопи и истражува за купувања на разни полиња notebookcheck и laptopmedia само ми помагаат. И уште 200 ривјуа ако воопшто се најдат.

Клучни работи кои се кријат како змија нозе.

1. Големина на батерија Wh.
2. Ипс, Тн, Олед
3. Nits на екранот
4. Колку успорува процесорот кога е на батерија во однос на струја
5. Фингерпринт сензор
6. СД картичка голема дали има, или микро СД или половинка СД.
7. 3.5мм џек (да, да ултрабици немаат некои)
8. УсбЦ полнење дали има или не
9. Колку троши лаптопот во Sleep моде со затворен капак
10. Залемен рам или има слот
11. Софтвер за менаџмент на батерија и процесор и графичка колку е добар
12. Дали се отвара со една рака кога е ставен на маса

Еве една мала но важна листа на многу важни работи за лаптоп.

Бидејќи јас контра колегата @ARMac користам исклучиво Lenovo, повеќето точки се јасно напишани на Lenovo UK сајтот, освен за точки 9, 11 и 12 - така никогаш не отворам лаптоп па не знам.

Зборам за Е и Т серија Леново, L порано ја носеја во МК сега веќе не.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Ауу i7-12800H е ѕвериште од процесор, не се надевав дека е стварно толку добар. Би било интересно да ги споредиме со рајзените. Го земав 15.6" Latitude 5531 за користење ќе пишам импресии подетални за тој модел за неколку дена. Тој наместо 14" затоа што има RJ45 и нумеричка тастатура. Има и некоја графичка MX550 кој го интересира.

Davinci Resolve лета, деновиве и Adobe AE и Premiere pro ќе ги пробам. Штета само 16 гига рам има требаше 32 да одберам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Чекајте малце другари.
Точка 4 тротлање на батерија никој ете не приметил. Леново има многу агресивно намалување на перформанси кога работи на батерија. Имам леново и сум приметил, иако и на некои ривјуа го има тоа. Што мене ми е многу важно.

ДА, убаво е да имам ОПЦИЈА за такво нешто, ама никако да е дифолтно и да нема опција да се пушти салам мод за перформанси. Е сега кога тоа го разјаснивме, АСУС лаптопите со софтверот имаат Перформанс моуд, кој е стварно перформанс моуд и дали 10% има пад на перформанси, имаат Балансд кој е нешто повеќе, и на крај Whisper моде кој дава онакво намалување како кај Леновоата и има екстремен животен век на батерија. Мекбукот на пример нема воопшто намалување на перформанси кога работи на батерија, што е за секоја пофалба.

Друга работа Интелите пред 1240п не ги спомнувам за лаптоп, трошат, и не одат. Е сега кај 1240п конечно Интел кој оди добро, ама сеуште си троши како да е струјата од пред броило извадена. 5600H наспрема 1240P има 1.5-2.0Х повеќе батерија. Што не е воопшто малку, и за некој на кој му е битна батеријата и загревањето и тие нервози, е страшно битна работа.

И уште една клучна точка, а тоа е имање на USB A порт, барем еден. XPS и Мекбук не ги есапам дека постојат заради ова. Јас знам дека „вас не ви треба“, и дека „ама знаеш“, тука нема потреба да има дискусија воопшто. Недозволива работа според мене.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Сите овие лаптопи горе имаат USB-A

14" по еден, 15.6 по 2-А и 2-C

Тие информации никогаш не се скриени барем кај дел имаш детални слики од портовите. Мене повеќе ми беше за тоа што не се гледа и не го кажуваат како на пример дали е лемена меморија, дали има SATA порт, колку M2 има итн.

 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
659
804
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-12700H
Storage
2 x 1TB SSD
RAM
32gb DDR5
Case
XPS 17
Mouse
Logitech 502
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 11
@ARMac рече само со Dell лаптопи.
Работиш со G серија лаптопи ?
Ако да, кој има подобар build quality, Latitude или G Серијата или ?

Дали лаптопот има проблеми со overheating? Или сепак е топ избор?
И мене ме интересира истото за Latitude 5531
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
@ARMac рече само со Dell лаптопи.
Работиш со G серија лаптопи ?
Ако да, кој има подобар build quality, Latitude или G Серијата или ?


И мене ме интересира истото за Latitude 5531

Немам G серија. Само Latitude, Precision и по некој несреќен inspiron. Прецижн имаат најдобар билд, цели се метални, страшни машини ама се предвидени за работа на док. Имаат само Type-C и ништо друго.

Утре ќе постирам слики од Precision 5560 феноменален лаптоп. Ако ве интересира за 5531 термалс, ќе тестирам дајте предлог каде/што/бенчмарк итн.
Ќе го тестирам без кулинг пад, на маса нормално. Го земав за мене па ќе видиме како ќе се понаша на терен и слично, процесорот дава впечаток на екстремна брзина.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Сите овие лаптопи горе имаат USB-A

14" по еден, 15.6 по 2-А и 2-C

Тие информации никогаш не се скриени барем кај дел имаш детални слики од портовите. Мене повеќе ми беше за тоа што не се гледа и не го кажуваат како на пример дали е лемена меморија, дали има SATA порт, колку M2 има итн.

А тротлањето како е на батерија? И каков менаџмент имаат на батерија преку софтверот? Ако имаш некој од нив пушти им Cinebench R23 за да знаеме ориентационо дали гушат како Леново, или се како Асус.
За ова зборувам:
j9LnErW.png

Целото видео.
View: https://www.youtube.com/watch?v=Ed0dWP01FkI&t=1257s


Ова е многу голема работа, а не ја кажува скоро никој. Еве вака некое видео ако излезе па да дознае човек. Еве види го Леновото паѓаат на третина перформансите!
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
А тротлањето како е на батерија? И каков менаџмент имаат на батерија преку софтверот? Ако имаш некој од нив пушти им Cinebench R23 за да знаеме ориентационо дали гушат како Леново, или се како Асус.
За ова зборувам:
j9LnErW.png

Целото видео.
View: https://www.youtube.com/watch?v=Ed0dWP01FkI&t=1257s


Ова е многу голема работа, а не ја кажува скоро никој. Еве вака некое видео ако излезе па да дознае човек. Еве види го Леновото паѓаат на третина перформансите!

Ајде ќе одредам сет тестови според видеото и ќе ги додавам на сите лаптопи што ќе ги постирам.

Дел има кастм контроли како се понаша на батерија ќе ги сликнам и нив (биос)

Бидејќи јас контра колегата @ARMac користам исклучиво Lenovo, повеќето точки се јасно напишани на Lenovo UK сајтот, освен за точки 9, 11 и 12 - така никогаш не отворам лаптоп па не знам.

Зборам за Е и Т серија Леново, L порано ја носеја во МК сега веќе не.

Абе не е дека јас сум заљубен во делл него се работи за интерна соработка, па немам во фирма други марки. Иначе јас радо би пробал и нешто друго, играчки за големи деца :)
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
УЛТРА ПРОФИ РИВЈУ НА Dell 5531 - Q3 2022

Спецификации

Core i7 - 12800H - vPro, Enterprise 24 MB Cache, 14 Cores, 20 Threads
Max Turbo boost 4.8Ghz
16GB DDR 5 (2x8GB)
512GB NvME
Intel Iris Xe
Nvidia MX550 with thunderbolt
15.6" Full HD IPS 250nits anti-glare
FHD RGB + IR camera, Express Sign-In (EMZA) Dual-array microphones


Неколку профи фотки

1662166289273.png
1662166342979.png
1662166362826.png
1662166378294.png

Портови


Десно

1 microSD-card slot (не сум го фатил)
3.5мм аудио
1 USB 3.2 Gen 1 port
1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare
HDMI 2.0 port
RJ45 Ethernet port (flip-down)

Лево

2 Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery
Smart-card reader slot

БЕНЧМАРЦИ И ТЕРМАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

Делл во биос има опција да нема тротлање кога работи на батерија. Ultra Performance модод дава 100% сила и на батерија, ама истата лета во рок од пола саат (бенчмарк, рендер).

На струја секогаш користи Ultra Performance и да е штиклирано Optimal. Следуваат резултати на струја (адаптер), на батерија Ultra Performance и на батерија Optimal.

Тестови и резултати на струја.


multi Core.jpg

Single Core.jpg

Термали на адаптер, не стигна то тротл.


termal.jpg
hwinfo.jpg

ТЕСТОВИ СО БАТЕРИЈА НА ULTRA PERFORMANCE

multi Core BAT1.jpg
multi Core BAT2.jpg

ТЕСТОВИ СО БАТЕРИЈА НА OPTIMAL

multi Core BAT3.jpg

multi Core BAT4.jpg

THERMALS НА OPTIMAL
termal OPTIMAL.jpg

GEEKBENCH 5

1662167120787.png

Мислењето е автоматски споено:


Линк до резултатот


И сега пошто неможам да исклучам болд се заеба едиторов, ќе продужам вака.

Перформанс дроп адаптер/батерија има само ако е ставено во биос optimal односно фактори дифолтс. На Ultra Performance разлика нема, батеријата лета. Можда од виндовс има начин да се сменат, незнам ги избришав сите блоатверови од делл. И да има не е вредно тоа во споредба со другите гнаси.

Работата е што ова сепак не е мултимедиа едитор лаптоп. За тоа е Precision серијата, додека ова е бизнис класа и во мојов случај ќе тера Vbox слики од сервери и мрежни уреди односно GNS3/Vbox. И од време на време брзо сецкање во Davinci Resolve и Adobe CC.

Eкранот е многу жут. Сите нови модели на латитуд се такви. Мене не ми се свиѓа. Многу топли бои. Вентилаторот ко вентилатор бучи, ама нема непријатни фрекфенции.

Сите тестови се без кулинг пад затоа што мое убедување е дека ако не истера како треба лаптопот без него, да ти се плукнам во лаптопот. На терен сигурно нема да вадам пикник маса, кулер пад, па лаптоп одозгора.

Ако ве интересира уште нешто пишете додека го имам.

П.С. Се грее додека се полни само ако е уклучено Еxpress Charge во биос. Во спротивно најнормална температура на полнење. Брзо полнење е за саат и десет минути до 90% (од 10% мислам). Регулар е 2 саати.

Мислењето е автоматски споено:

Слики од биосот не ми ги закачи во првиот пост.

1662167871349.png
1662167889728.png

И една слика од камерата
1662167917179.png
Мислењето е автоматски споено:

Link до лаптопот

Цена: 87000 денари.
Мислењето е автоматски споено:

@Fatal1ty_ секој едит
1662168188564.png

Копчињата на едиторот не ми функционираат на фајрфокс, само на хром. Greyed-out се
Мислењето е автоматски споено:

1662168272615.png
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Браво за ривјуто!

Не гледам во жолт 250 нитс за 87000 денари па што сака нека е. Во тој дел DELL се многу тешки за да си пронајдам лаптоп, скоро секогаш екранот е несоодветен на цената. Не ми се јасни, не.
BOE 2GMF6-NV15N4V (BOE0928)
measured maximum brightness of 266 nits
52% of the sRGB
Панел за 17.990 лаптоп
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Дисклејмер

Јас не сум компетентен да кажам дали екран е добар или не. Јас имам и еден вид далтонизам (екстремно мал) така да за бои и сл. никако неможам да оценам.

Во споредба со други IPS екрани по дома/работа мене ми изгледа жолто. Колеги викаат дека е супер. Јас само наведов.

Мене убаво ми изгледа и телевизорот, а кога ќе дојде кумашинот вика дречи.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Затоа и поткрепив со бројки од мерења подолу. Не е до тебе во случајов, цената не соодветствува со панелот.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Затоа и поткрепив со бројки од мерења подолу. Не е до тебе во случајов, цената не соодветствува со панелот.

Лаптопот е прескап. Не е метален како прво (за тие пари бар алуминиум одозгора).
Перформанси топ,
Ладење топ,
Тастатурата е неверојатно добра. Краток накај среден од, но некако цврста и лесно се пишува.
Фингерпринт брз како на мобилен.
Камерата е исто ОК.
Екран тапа :/

Батерија во комбинација со овој процесор - Optimal сетинг изгледа ок. Ги форсира Е јадрата многу повеќе на батерија.


Немав вчера време ќе направам ист тест со Precission 5560 од понеделник со Core i9 и ќе постирам резултати. Тие ми се дрим лаптопи, ама па немаат порти и се пре-прескапи. Мислам околу 5000 евра со nvidia A2000
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.562
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Затоа и поткрепив со бројки од мерења подолу. Не е до тебе во случајов, цената не соодветствува со панелот.
кај одредени брендови и модели (Леново на пр) имаш избор од неколку панели, ама кај нас ретко да ги носат моделите со подобар панел
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
659
804
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-12700H
Storage
2 x 1TB SSD
RAM
32gb DDR5
Case
XPS 17
Mouse
Logitech 502
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 11
Лаптопот е прескап. Не е метален како прво (за тие пари бар алуминиум одозгора).
Перформанси топ,
Ладење топ,
Тастатурата е неверојатно добра. Краток накај среден од, но некако цврста и лесно се пишува.
Фингерпринт брз како на мобилен.
Камерата е исто ОК.
Екран тапа :/

Батерија во комбинација со овој процесор - Optimal сетинг изгледа ок. Ги форсира Е јадрата многу повеќе на батерија.


Немав вчера време ќе направам ист тест со Precission 5560 од понеделник со Core i9 и ќе постирам резултати. Тие ми се дрим лаптопи, ама па немаат порти и се пре-прескапи. Мислам околу 5000 евра со nvidia A2000
Ако можеш на Precission тест од температура и некој коментар околу build quality, особено во споредба со XPS ако си имал искуство би ти бил благодарен.
Ако си од Скопје да почастам кафе/пиво ус неколку реда муабет и споредба на биос со Alienware R4.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.235
674
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO
Не успеав да најдам за останативе брендови, има вакви web страни за asus,hp,acer ?
Само да се надоврзам, страната PSREF има доста информации за Леново лаптопи, само ти треба Product Number и можеш за секој регион да наоѓаш точни информации за моделот што поточно има. Доста пати ми било корисно, можеби и на некој ќе ви се најде.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Ако можеш на Precission тест од температура и некој коментар околу build quality, особено во споредба со XPS ако си имал искуство би ти бил благодарен.
Ако си од Скопје да почастам кафе/пиво ус неколку реда муабет и споредба на биос со Alienware R4.

Ајде од вторник да седнеме на едно кафе во центар некаде и види го. Ептен сум во гужви, вака најубаво ќе го споредиш пошто не сум користел XPS. Ако е пластичен, солиден е. Нема крцка нема флекс нема ништо. Многу е лесен и пренослив за 15.6 ќе ти пишам пп

Precission 5560 со i9 ќе направм исто мини ривју. Со температури. Од зборење на колеги постигнува thermal throttle 100%. Ама е многу брз. Ќе го сликам и од внатре/ладење/слотови обавезно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.109
Мислења
974.639
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно