• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Точаци...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас вака бев да барам Mountain bike (hardtail), нема Cube, Specialized, Scott, Ghost ништо на пазаров...му викам на дечкото од ProBike добро дај да си нарачам со капар, ми вика тек ноември ќе знаеле кога и дали ќе добијат нови, криза било. Си викам маме им ебам на копачиве, и во овој сектор навлегоа некако...
а шо сакаш да зимаш?

види овој шо е убав
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
808
434
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Cube ако сакаш чекај ги 2022 моделите. Ако им стига нова количина во ноември најверојатно ќе бидат 2022.

Според тоа што гледав одлични ќе бидат, е сега како ќе се со цена незнам ама очекувам aim pro 2022 да е малце поскап од 2021 моделот.


Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Cube ако сакаш чекај ги 2022 моделите. Ако им стига нова количина во ноември најверојатно ќе бидат 2022.

Според тоа што гледав одлични ќе бидат, е сега како ќе се со цена незнам ама очекувам aim pro 2022 да е малце поскап од 2021 моделот.


Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Не е проблем за чекање, колку што немаат информации што и како ќе добиваат. Сакав да оставам и капар, не примаат воопшто.

Не знам, продавничкиве (Probike и Prosport) ми изгледаат мали, а од друга страна им доаѓа потенцијален муштерија со 600-700 еур минимум приход (да не збориме понатака опрема од мерак ќе се зема брендирана нели), а толку беа незаинтересирани и ме откачија и двете.

Од бизнис аспект, на нивно место баш ќе буткам точаци по пониски цени за да навлечам муштерија, а потоа да си имам ќар понатака од сервис и опрема.

Онтопик - Cube највеќе ми фаќаат око, да се разбереме јас сум аматер со 15 години стар CROSS точак и сакам да купам нешто ново. Детали и разлики меѓу Alivio и Deorе менувачи не верувам дека ќе ми направат разлика, сакам нешто убаво на око, со квалитетни делови (не high-end) и да го возам со мерак. Проблемот е што сум XL рамка, инаку досега 10 пати ќе купев :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,099
523
Од бизнис аспект, на нивно место баш ќе буткам точаци по пониски цени за да навлечам муштерија, а потоа да си имам ќар понатака од сервис и опрема.
Нема тука бизнис аспект, од претходната година побарувачката за точаци е неколкукратно поголема од понудата, цените се поголеми за минимум 20-30% од претходно, ставот им е: ако не си ти, ќе биде некој друг. Мој совет е да си купиш точак од Србија, наместо да завршиш со најлошиот Cube, за твојот буџет веројатно може да го купиш најдобриот Polar.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нема тука бизнис аспект, од претходната година побарувачката за точаци е неколкукратно поголема од понудата, цените се поголеми за минимум 20-30% од претходно, ставот им е: ако не си ти, ќе биде некој друг. Мој совет е да си купиш точак од Србија, наместо да завршиш со најлошиот Cube, за твојот буџет веројатно може да го купиш најдобриот Polar.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk

Искрено не ги разбирам (баратам) толку, знам дека овие што ги набројав се како поквалитетни марки. Ако одам според побарувачката, штом нема ниеден Cube/Specialized/Scott достапно, а Polar ги има во сите големини, значи веројатно има нешто со последниве што не е привлечно.

Како се изведува ова од Србија инаку, некои спомнаа треба да им пишеш и ти го носат точакот тука? Не сакав волку да навлезам, едноставно сакам да платам и возам - ама не по секоја цена.
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
211
111
Провери во велосипед.мк идеал точаци. Јас веќе го возам 4 години и нема мака. Мојот е со деоре опрема го зедов ~ 30.000мкд. Треба да одлучиш за истите пари дали ќе возиш марка (cube, specialized..) или ќе одиш на некоја не тoлку позната марка со подобра опрема како идеал во случајов.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,348
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно