• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Tobii Eye Tracker 5

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,423
Битола
Првпат се запознав со ова мало уредче пред неколку години кога ја играв Assassin's Creed Odyssey. Ме заинтригира што и како пружа. Ново ниво на имерзија при интеракција со игри. Тоа што играта реагира на движењето на главата и очите до повисок степен те транспортира во виртуелниот свет. Во некои игри само ја менуваш перспективата и аголот на гледање, некаде може и да таргетираш непријатели или да користиш некои вештини, итн.

Заборавив веднаш што е како е бидејќи таа тогашна верзија не поддржуваше многу игри и уредот беше ограничен само кон гејминг индустријата. Сега почнав да играм нови игри каде што е имплементирана поддршка и отворив да видам што имаат ново направено.

Tobii Eye Tracker 5ката изгледа како импресивен мал уред којшто може да се смести на секаков тип на монитор и има поддршка во 160 игри (повеќето се AAA игри). Исто така има поддршка во Windows околина. Може да помага со навигација низ Windows, со телепортирање на „курсорот“ итн., посебно за тие со големи монитори и/или високи резолуции. Стримерите гледаат голема корист од оваа технологија исто така бидејќи нивните гледачи може да уклучат еден вид на subtitles за очи т.е. да видат КАДЕ гледа стримерот.

Дали сте запознаени со оваа технологија и дали би ја користеле?


Листата со поддржани игри е импресивна:


Многу се расфрлав со пари овој период, но, би сакал да ја пробам оваа технологија во блиска иднина.
Мислењето е автоматски споено:

Пример, еве што поволности Eye Tracking нуди во Shadow Tactics.

Shadow_Tactics_7R3JQrPRYX.jpg
 
Последна промена:

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
119
115
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Мое мислење е дека е т.н dead end. Се очекува во не толку далечна иднина ваков eye tracking да биде интегриран во наредната генерација VR сетови. Некои enthusiast VR headsets го имаат и сега но се премногу скапи. Од друга страна ако планираш да играш исклучиво на монитор go for it, дефинитивно цената не е толку скапа како што мислев со оглед што пружа и head tracking. Сеуште за најосновен Track IR бараат 200 еур a ова нуди многу повеќе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,121
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно