• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Tidal во Македонија

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Уште една убава вест, стриминг сервисот Tidal достапен и кај нас:

 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
577
610
Скопје
Пред месец дена земав 6 месеци пробен период бесплатно, потребно е UK VPN и купонот на линков
Работи на мк ип без проблем до сега, master квалитет
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
А дал вреди да се префлам од спотифај на тидал?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Уште една убава вест, стриминг сервисот Tidal достапен и кај нас:

И тоа под нашето вистинско име - Macedonia. Секоја чест :) А која е цената за Family Hi Fi не разбирам? Јас во моментов користам аргентински Family Hi Fi и испаѓа некаде 200 денари месечно. Единствена маана е што сугестиите од апликацијата што го добивам се за претежно за некои латино изведувачи.
Мислењето е автоматски споено:

А дал вреди да се префлам од спотифај на тидал?
Ако слушаш на Hi-Fi систем да. FLAC форматот звучи далеку поубаво. Да бидам искрен претходно не ја слушав многу разликата ама благодарение на TIDAL ми се изостри слухот :)
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
340
400
Немам користено Tidal - како е во споредба со Spotify во поглед на веќе креирани плејлисти, радиа итн?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Пред месец дена земав 6 месеци пробен период бесплатно, потребно е UK VPN и купонот на линков
Работи на мк ип без проблем до сега, master квалитет
VPN е потребен само за логирањето? После нормално може да се користи од Македонија?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,351
10,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А deezer не ви е подобро? Јас го користам неколку месеци и ми е ок. Некои траки не се ептен hi-fi ама повеќето се mp3/320kb/s што е доволно за 250 ден. месечно.

Или годините ме стигнале па не се разбирам толку (подкасти и слично) :)

Ако е работата за hi-fi звук, јас ги симнувам цели албуми (flac) од еден царбг каде искачаат нон-стоп нови работи и не фаќаат веќе толку место како порано + брзо се симињаат.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
577
610
Скопје
А deezer не ви е подобро? Јас го користам неколку месеци и ми е ок. Некои траки не се ептен hi-fi ама повеќето се mp3/320kb/s што е доволно за 250 ден. месечно.

Или годините ме стигнале па не се разбирам толку (подкасти и слично) :)

Ако е работата за hi-fi звук, јас ги симнувам цели албуми (flac) од еден царбг каде искачаат нон-стоп нови работи и не фаќаат веќе толку место како порано + брзо се симињаат.
Ги имам користено и двете и deezer според мене е подобро, има поголем избор на песни, тидал уште не си го пуштил одма од џеј зи албуми песни излагаат пошто он е газда, единствена предност е хи-фи и мастер квалитетот на скоро сите песни што ги има.
 
23 декември 2020
38
40
Јас веќе 2 години користам Tidal, имам и Spotify плус. Сум пробал се освен Амазон HD, вака стои моето мислење.

Tidal- pros: Најдобар Hi-Fi/Master Quality (44.1khz 16bit / 96khz 24bit), и ако сте по видео спотови тука е најдобриот квалитет на нет што може да се најде
cons: Прилично слаб (скоро непостоечки) алгоритам за се "suggested" tracks,albums etc... ужасна Carplay интеграција, багови многу низ апликацијата (особено проблем со volume нa Apple TV) . Дефинитивно повеќе Cons него Pros, но сеуште ја користам бидејќи имам добар Hi-Fi систем и ако си аудиофил кој има опрема тогаш вреди.

Spotify во се (секако освен звукот) е подобар од Тidal, и имајте на ум годинава Spotify ќе лансира Hi-Fi пакет...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,351
10,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ги имам користено и двете и deezer според мене е подобро, има поголем избор на песни, тидал уште не си го пуштил одма од џеј зи албуми песни излагаат пошто он е газда, единствена предност е хи-фи и мастер квалитетот на скоро сите песни што ги има.

Јас сум задоволен, пошто и онака претежно на мобилен го користам, а дома пуштам стрим понекогаш на ресивер ама покомплицирано ми е него коди да го штракнам.

@Daemon Vulgaris значи и музички спотови има Tidal? Би сакал да го пробам.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
И уште една работа (барем на мојот Samsung TV) се уште нема Tidal апликација (пошто бевме заклучени како регион не даваше), а Spotify и Deezer има. Ама пак ќе биде сеедно ако сакаш да слушам FLAC затоа што од за мене непознати причини само ако користиш Tidal директно на ресиверот (преку апликација од мобилен) тогаш добиваш FLAC, ако користиш од TV, андроид бокс и тн. добиваш послаб квалитет на звукот. Исто бепе и со Deezer - од ТВ слаб квалитет од моб на ресивер најдобар квалитет. First World problem.
 
23 декември 2020
38
40
И уште една работа (барем на мојот Samsung TV) се уште нема Tidal апликација (пошто бевме заклучени како регион не даваше), а Spotify и Deezer има. Ама пак ќе биде сеедно ако сакаш да слушам FLAC затоа што од за мене непознати причини само ако користиш Tidal директно на ресиверот (преку апликација од мобилен) тогаш добиваш FLAC, ако користиш од TV, андроид бокс и тн. добиваш послаб квалитет на звукот. Исто бепе и со Deezer - од ТВ слаб квалитет од моб на ресивер најдобар квалитет. First World problem.
Неможе исто да џвака ТВ и аудио ресивер, затоа ги имаш тие заебанции. Плус како што напоменав горе, Тидал е шит со апликациите...
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Неможе исто да џвака ТВ и аудио ресивер, затоа ги имаш тие заебанции. Плус како што напоменав горе, Тидал е шит со апликациите...
Многу подобро ќе беше директно од телевизор си гледаш, слушаш, бираш и тн. Вака треба од апликација на мобилен да кастуваш.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,564
1,216
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Сепак има најдобра колекција на FLAC (исто lossless) ако не се лажам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,100
Мислења
877,648
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно