1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

threat of data loss [heuristic analysis] Kaspersky

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Fatal1ty_, 11 Јануари 2019 at 17:44.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,936
  23,285
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дали некој се сретнал со овој проблем и дали знае како да се фиксне?

  Се работи за форум кој го работам па сопственикот пријави проблем дека на кањсперски му го дава ова:
  Screenshot_1.png
  Screenshot_2.png

  Иначе го дава само на една страна од цел форум.
  Некое чаре како да се не го појавува?
   
 2. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,752
  3,851
  21 Јануари 2009
  Чим е најден под шпекулација (хеуристика) можеби е фолс позитив и треба да се пријави на Касперски?
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  5,705
  7,539
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се сложувам. Тоа треба да се направи. Со хеуристиката нема искачање на крај.
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,431
  2,685
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Иако користиш касперски, еве уште еден начин да видиш дали е фолс позитив: паузирај тоа веб агент од касперскито, на хромот инсталирај bitDefender traffic light, па пред да го кликниш линкот (после инсталација на екстензијата) ако се појави зелено до линкот тогаш е фолс позитив. Во основа, traffic light го вчитува до некаде ресурсите на линкот шо би го кликнал и ти кажува дали е се во ред со линкот или не.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,936
  23,285
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  875
  1,003
  11 Март 2011
  Птовери го на Virus Desk, може добиеш некоја поопширна информација

  Kaspersky VirusDesk virus scanner

  Во меѓувреме види да не имаш некоја пасворд форма на страната, исклучи некој виџет, скратени линкови, iframe ...
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,936
  23,285
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Прво што направив го проверив таму и дава No information found
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,936
  23,285
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај некој со касперски нека ми пише во пп да му дам линк да ми каже што точно дава во детален лог. Да не ги чекам до понеделник она смрдливине сопственици
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 9. architect

  architect
  Practice makes perfect

  1,792
  1,999
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Прати ми пп

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. architect

  architect
  Practice makes perfect

  1,792
  1,999
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  премногу осетлив е касперски затоа е и најдобар антивирус, ништо не му поминува, дали бубачка или некое закачено срање на веб страна.
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,039
  584
  8 Мај 2010
  Машко
  офтопик:

  Причина плус да се префрлиш на бит дефендер. :)
   

Сподели

Вчитување...