Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

This connection has limited or no connectivity

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам проблем со лаптопот со мрежната. Кога ке го приклучам мрежниот кабел од АДСЛ-от ми јавува порака: This connection has limited or no connectivity

Пробав со ова:

If you are receiving this error, you should run the Microsoft patch (KB884020) for it. Follow the instructions below to do this. Alternatively, you can download a zip file with the patch, registry file, and instructions by clicking here.
1) Download the patch from Microsoft's site
2) Run the update to install it
3) Run this short Registry fix to complete the update. Type the following lines in Notepad and save the file as FixReg.reg on your desktop, then double click on it to install into your registry.


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\IPSec]
"AssumeUDPEncapsulationContextOnSendRule"=dword:00000002
Ама ни ова не ми помогна.
Драјверите се иначе нови, а користам Win SP2.
 

cARNAGE

Intern
14 декември 2007
3
0
Ides properties na local area connection i najdolu imas Notify me when this connection has limited or no conectivity ke otstikliras toa thats all :))
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Овој проблме се појавува и на WADSL и се решава на начинот како што кажа cARNAGE
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Kај мене овој проблем се појавувашe пред некое време кога ке се приклучев на рутерот. Секогаш пишуваше Connected with limited connvectivty. Овој проблем пред тоа го немам видено, иначе работам на Виста. Пред некое време имав некој упдате на системот, и од тогаш работи одлично.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ides properties na local area connection i najdolu imas Notify me when this connection has limited or no conectivity ke otstikliras toa thats all :))

Тоа ја решава само пораката, а не и проблемот. На секои 5 секунди ми се укочува.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Проблемот со "This connection has limited or no connectivity" го решив (или мислам дека го решив) со тоа што во Internet Protocol (TCP/IP), во "Alternative Configuration" tab, внесов 192.168.0.2 во "IP Address", и 255.255.255.0 во "Subnet mask".
Со ова повеќе не ми ја јавува таа порака ама пак одвреме навреме се замрзнува (процесорот, едно од јадрата скока на 80-90%) за една секунда.
И повторно неможам да се конектирам.
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Mislam deka mozhebi e do toa koga DHCP serverot ne raboti i nemozhe da ti dodeli ip (dodeka se podeseni na obtain) i togash ti dodeluva APIPA 169.254.x.x i se deshava toj problem, bidejkji fizichki se povrzhani u mrezha, a na interenet nemozhe da izleze so APIPA. Zatoa koga si podesil manual ip se otklonil problemot-pretpostavka :)
Probaj da proverish dali DHCP raboti ili dali e Enabled preku cmd. Mislam deka ova e najchestata prichina za pojavuvanje na toj problem.
Mozhni reshenia - Disable/Enable na mrezhnata :) (CMD ipconfig /release, ipconfig /renew) i normalno najdobroto reshenie Hard Core Restart. :) Malku shala na krajot
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
ipconfig /release /renew ne pomaga.
Problemot e so Winsock-ot na XP. Reshenie:

1. Iskljuchi modem/router od struja
2. Izvadi go mrezhniot kabel od kompjuter
3. Start -> Run -> netsh winsock reset catalog
4. Start -> Run -> services.msc (Restart DHCP client service)
5. Restart i povrzi gi kablite pak
Ako toa ne pomogne, smeni go mrezhniot kabel.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.833
97
ipconfig /release /renew ne pomaga.
Problemot e so Winsock-ot na XP. Reshenie:

1. Iskljuchi modem/router od struja
2. Izvadi go mrezhniot kabel od kompjuter
3. Start -> Run -> netsh winsock reset catalog
4. Start -> Run -> services.msc (Restart DHCP client service)
5. Restart i povrzi gi kablite pak
Ako toa ne pomogne, smeni go mrezhniot kabel.

Ова работи со 100% сигурност.Еден мој другар имаше проблем со АДСЛ интернет и еден стручњак му го кажа ова и се се среди.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
ipconfig /release /renew ne pomaga.
Problemot e so Winsock-ot na XP. Reshenie:

1. Iskljuchi modem/router od struja
2. Izvadi go mrezhniot kabel od kompjuter
3. Start -> Run -> netsh winsock reset catalog
4. Start -> Run -> services.msc (Restart DHCP client service)
5. Restart i povrzi gi kablite pak
Ako toa ne pomogne, smeni go mrezhniot kabel.

Не реагира.
Кога ќе го уклучам кабелот место за неколку секунди да реагира, на конекцијата јавува Acquiring Network Address едно минута време и процесорот скока ко луд, а после тоа Тhis connection has limited or no connectivity.
Иначе ево го и кабелот и модемот супер функционираат од десктопов, само тука имам Windows XP од првите верзии.

 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Најдов можно решение со update на биосот. http://forums12.itrc.hp.com/service...164317&admit=109447627+1197726902239+28353475

Дали да го пробам тоа? Немам никакво искуство со тоа!!!
Прочитав дека мануелно си ги подесил Ip адресите ама ајде јас ке ти пишам целосен config
Ip 192.168.0.2
Sub Mask
255.255.255.0
Default Gateway
192.168.0.1
biten moment
DNS servers
62.162.32.5
62.162.32.6
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.928
4.429
Прочитав дека мануелно си ги подесил Ip адресите ама ајде јас ке ти пишам целосен config
Ip 192.168.0.2
Sub Mask
255.255.255.0
Default Gateway
192.168.0.1
biten moment
DNS servers
62.162.32.5
62.162.32.6

У задње време ги користат многу цесто (т.е. ги доделуваат) и следниве ДНС сервери
62.162.32.8
62.162.32.9
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Го решив главниот проблем.
Му направив update на BIOSot (го имав на CDто, а го има и на официјалната страница) и се среди конекцијата. Сега можам да се конектирам на интернет, процесорот не ми скока како луд, си работи нормално.
Проблемот остана само со This connection has limited or no connectivity
Тоа визуелно се решава со отштиклирање на таа нотификација но проблемот е со самата конекција.
При уклучување на компјутерот чекам околу 1-2 минути за да се поврзе мрежната. Инаку засега нормално функционира другото.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Го решив главниот проблем.
Му направив update на BIOSot (го имав на CDто, а го има и на официјалната страница) и се среди конекцијата. Сега можам да се конектирам на интернет, процесорот не ми скока како луд, си работи нормално.
Проблемот остана само со This connection has limited or no connectivity
Тоа визуелно се решава со отштиклирање на таа нотификација но проблемот е со самата конекција.
При уклучување на компјутерот чекам околу 1-2 минути за да се поврзе мрежната. Инаку засега нормално функционира другото.

И јас при вклучувањето на компјутерот чекам 2-3 минути да се подигне сервисот за Windows Firewall/ICS.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
И јас при вклучувањето на компјутерот чекам 2-3 минути да се подигне сервисот за Windows Firewall/ICS.

Не би требало да е тоа така. Каде што работев сите компјутери користеа Win XP SP2, прво со 100мбитни картици, па потоа со 1гб, ама кај сите беше нормално, одма уклучувањето. Да го тргнев и вратев кабелот реакцијата беше автоматска.
Сега ми заглавува неколку минути на Acquiring Network Address ???
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Не реагира.
Кога ќе го уклучам кабелот место за неколку секунди да реагира, на конекцијата јавува Acquiring Network Address едно минута време и процесорот скока ко луд, а после тоа Тhis connection has limited or no connectivity.
Иначе ево го и кабелот и модемот супер функционираат од десктопов, само тука имам Windows XP од првите верзии.

Neznam shto se sluchuva, znam deka postapkata shto ja napishav 100% raboti.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.636
Мислења
946.459
Членови
34.123
Огласи
1.997
Најнов член
lak1an
На врв Дно