Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Thinkpad T540p i7/16/256+500

Статус
Затворена за нови мислења.

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
Hristijan Taseski додаде нов оглас:

Thinkpad T540p i7/16/256+500 - Проценка

се продава лаптоп Thinkpad T540p со следните карактеристики:

CPU: Core i7-4710MQ 2.5GHz
RAM: 16GB DDR3 (2 x 8GB DCH)
SSD: 25GB Samsung Evo
HDD: 500GB (caddy)
GPU: Intel® HD Graphics 4600
Display: 15.6 Full HD 1080
Battery: добра состојба
Ports: 4x USB Type-A 3.0 (1x powerd USB), mini Display Port, VGA, Card reader, LAN, SmartCard reader
Dolby Advanced Audio v2

*променет е тачпадот и ставен е од T550p затоа што овој модел имаше лош избор на тачпад

користен за програмирање

доаѓа со адаптер...

Видете го целиот оглас...
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
976
872
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Продај го тогаш за повисоката понуда и затварај оглас.
 

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
Иначе чудово е веќе 8-9 години старо, чисто за информација.
не е Acer, чисто за информација
Мислењето е автоматски споено:

Thinkpad ти е како вино. Што постаро, тоа подобро. :D
мислев дека тука ќе има повеќе респект за Thinkpad, ама тоа е.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
419
555
За thinkpad и elitebook секогаш ќе се има респект.
Пс: Колку го цениш?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
не е Acer, чисто за информација
Мислењето е автоматски споено:


мислев дека тука ќе има повеќе респект за Thinkpad, ама тоа е.
Јас имам Тинкпад, имам неколку и секогаш сум имал. Но, респектот нема врска со реалноста и со фактите. Како што реков, лаптопчево е 8 години старо, дал е Тинкпад или е Ацер, пак е 8 години старо.
Ако некој ти понудил добра сум во директна порака брзо давај и не окреќи се.
 

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
Јас имам Тинкпад, имам неколку и секогаш сум имал. Но, респектот нема врска со реалноста и со фактите. Како што реков, лаптопчево е 8 години старо, дал е Тинкпад или е Ацер, пак е 8 години старо.
Ако некој ти понудил добра сум во директна порака брзо давај и не окреќи се.
8 години стара Киа и 8 години стар Мерцедес не е исто, а богами имаат и неверојатна разлика во вредност, а зошто? заради квалитетот што го нудат така да понудената цена за Acer или таква некоја средна класа марка со оваа конфигурација е сосема во ред, ама за Thinkpad не баш, а ако си толку долгогодишен корисник на Thinkpad ќе го знаеше ова
Мислењето е автоматски споено:

Дали екранот е ипс и зошто не?
не е, а зошто не ќе мораш да се упатиш директно во Lenovo зошто не ставиле IPS
Мислењето е автоматски споено:

За thinkpad и elitebook секогаш ќе се има респект.
Пс: Колку го цениш?
Па имав некоја замисла за 20к ден
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.290
5.508
IBM Thinkpad и Lenovo Thinkpad има разлика. И новите серии T, E и сл. наспроти X. Што вика Мујо - Фата е Фата, ама двапати е двапати ...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.381
7.960
Мелмак
Никој не спори квалитет на Тинкпад наспроти шитпадови ама реалноста што зборат 8-9 години старо е дека:

 • Батерија капут
 • Екран лош
 • Процесор кој не се носи ни со нови и3

Значи ако некој бара робустен лаптоп (шо T540p дефинитивно е) за да го носи на планинарење или во работилница, океј. Ама тоа е мал дел од пазарот. Плус шо вакви за 200-300 евра ги има на кило на продавници ко ЦЦЦ и слични шо ги носат од швајцарии и слично.

Така шо убаво ти кажаа сите. Еве ти реална проценка:

1677463690738.png

Не вреди повеќе од Т460 никако, тоа е 2 генерации подобар лаптоп и покомпактен to boot. 180 евра ако е овој твојот повеќе од 200 евра тешко на форумов. Ако некој ти понудил во ПП сеа веќе може и ќе се пишмани.

Лаком гз трагедија.

ЕДИТ: Мој совет ако не ти се свиѓа која му е реалната вредност подари го на некој близок, јас тоа правам со моите тинкпади секад. Или чувај си го за резерва. Секад е добро да имаш резерва лаптоп.
 
Последна промена:

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
Никој не спори квалитет на Тинкпад наспроти шитпадови ама реалноста што зборат 8-9 години старо е дека:

 • Батерија капут
 • Екран лош
 • Процесор кој не се носи ни со нови и3

Значи ако некој бара робустен лаптоп (шо T540p дефинитивно е) за да го носи на планинарење или во работилница, океј. Ама тоа е мал дел од пазарот. Плус шо вакви за 200-300 евра ги има на кило на продавници ко ЦЦЦ и слични шо ги носат од швајцарии и слично.

Така шо убаво ти кажаа сите. Еве ти реална проценка:

Погледнете го атачментот 123045

Не вреди повеќе од Т460 никако, тоа е 2 генерации подобар лаптоп и покомпактен to boot. 180 евра ако е овој твојот повеќе од 200 евра тешко на форумов. Ако некој ти понудил во ПП сеа веќе може и ќе се пишмани.

Лаком гз трагедија.

ЕДИТ: Мој совет ако не ти се свиѓа која му е реалната вредност подари го на некој близок, јас тоа правам со моите тинкпади секад. Или чувај си го за резерва. Секад е добро да имаш резерва лаптоп.
па не знам зошто не најде модел од 13", i3 и 4GB RAM и само обичен диск за споредба со мојот, тој ќе биде 5000 денари иако е 6та генерација па уште повеќе во право ќе си оти шо знам, конфигурацијата како main point за споредба би требало да е на два "исти" модели
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
506
664

Стоеше 2-3 месеци. Продаден пред 2 дена за 13к.

Иначе, колку помал лаптоп толку повисока цена за истите спецификации.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.976
4.474
8 години стара Киа и 8 години стар Мерцедес не е исто, а богами имаат и неверојатна разлика во вредност, а зошто?
А да не го утна форумов малце со споредбиве :) Па дај плиз, со овие муабети на Пазар3 или на CarClub или веќе како се викаа.
 

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
А да не го утна форумов малце со споредбиве :) Па дај плиз, со овие муабети на Пазар3 или на CarClub или веќе како се викаа.
извини
Мислењето е автоматски споено:


Стоеше 2-3 месеци. Продаден пред 2 дена за 13к.

Иначе, колку помал лаптоп толку повисока цена за истите спецификации.
exactly my point , не се истите спецификации
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.198
31.842
roka.mk
@Hristijan Taseski добредојде на форумот и благодарам за поддршката со членство.

Мораш да разбреш дека сите коментари ти се добронамерни и никој од момците погоре не ти спушта цена само да го купи за поефтини пари.
Лаптопто е стар без разлика на брендот. Како што веќе ти посочија батеријата може да откаже во секој момент 8 години имала циклуси на полнење со што слабее. Исто така треба да знаеш дека елктронските компоненти со годините ги губат своите перформанси и истите се ранливи.
Така да мојата препорака е да го бараш дечкото што ти понудил колку и да ти понудил да го дадеш пошто повеќе пари нема да успееш да му земеш.
Да е мекбук про па да држиш цена и некако да разберам, ама вака.
Башка лаптопот е тежок 2ипол кила, што го прави целосно непортабилен.
 

Chris T.

.NET Developer
7 февруари 2023
23
26
@Hristijan Taseski добредојде на форумот и благодарам за поддршката со членство.

Мораш да разбреш дека сите коментари ти се добронамерни и никој од момците погоре не ти спушта цена само да го купи за поефтини пари.
Лаптопто е стар без разлика на брендот. Како што веќе ти посочија батеријата може да откаже во секој момент 8 години имала циклуси на полнење со што слабее. Исто така треба да знаеш дека елктронските компоненти со годините ги губат своите перформанси и истите се ранливи.
Така да мојата препорака е да го бараш дечкото што ти понудил колку и да ти понудил да го дадеш пошто повеќе пари нема да успееш да му земеш.
Да е мекбук про па да држиш цена и некако да разберам, ама вака.
Башка лаптопот е тежок 2ипол кила, што го прави целосно непортабилен.
во ред фала на размислувањата, ќе ги имам во предвид
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.176
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно