• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Thinkpad најдобр лаптоп за користење и останато и инсталирање Mac os

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
253
129
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво
Ја отварам темата за лаптопи
thinkpad дали старите генерации
подржуваат uefi ?
Сакам да инсталирам mac os и Windows dual boot или на два диска на различно место,дали некој досега имал mac os на лаптопот со windows?
Денешните лаптопи се уште се подобри,дали има во Македонија за thinkpad продавници?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
dude… постов е као да си на спид хаха. не знаеш дали е изјава или прашање.

јас сум долгогодишен тинкпад корисник. продавница и официјален сервис во мк се ИНЕТ компјутери. инет се закон сервисери и услужни ко фирма.

за macos едина опција ти р хакинтош и многу зависи. значи зависно од модел и хардверот во него можеш или не можеш уопште, и ретко кога е едноставно. имаш на јутуб провери.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.469
1.606
Има толку многу Thinkpad лаптопи, ако некој ти одговори со ДА, одговорот ќе има исто смисла колку и прашањето.

За хакинтош речиси сигурно ќе имаш некаков проблем, со голема сигурност WiFi картицата нема да работи, веројатно и нешто друго, пример звук, SD card reader и слично.
За да средиш хакинтош треба читање, нерви, менување хардвер, експериментирање со сетинзи, да не се навредиш делува дека брзо губиш интерес за нештата и ќе биде полу-инсталиран.

Подобра опција ти е можеби да купиш постар MacBook сo интел процесор, да партиционираш дел од дискот со bootcamp и да инсталираш Windows покрај OSX.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
690
1.571
dude… постов е као да си на спид хаха. не знаеш дали е изјава или прашање.
Целото негово онлајн постоење е ко на спид, или поточно ко некој bad acid :) А особено кога момакот прича енглески. Долги години мислев дека е трол, но повеќе од очигледно е дека не е :ROFLMAO:

 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.344
1.721
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
gt210 lmao
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Целото негово онлајн постоење е ко на спид, или поточно ко некој bad acid :) А особено кога момакот прича енглески. Долги години мислев дека е трол, но повеќе од очигледно е дека не е :ROFLMAO:

iSPMicJ.jpeg
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
199
187
Скопје

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.650
1.576
Скопје
Целото негово онлајн постоење е ко на спид, или поточно ко некој bad acid :) А особено кога момакот прича енглески. Долги години мислев дека е трол, но повеќе од очигледно е дека не е :ROFLMAO:

Или е „Спидер„ или е „Елесдаш„.
Ама најверојатно меша :ROFLMAO:
 

dim29

29
14 ноември 2020
133
155
Целото негово онлајн постоење е ко на спид, или поточно ко некој bad acid :) А особено кога момакот прича енглески. Долги години мислев дека е трол, но повеќе од очигледно е дека не е :ROFLMAO:


ако стремиш кон криминалистика или нешто слично, ова видеото комотно стави си го во портфолио/сиви :)
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
690
1.571
ако стремиш кон криминалистика или нешто слично, ова видеото комотно стави си го во портфолио/сиви
Не би имало потреба :D

Јас сум само еден страствен следбеник на делото наречено: Miki98 aka BlackOuttheWoRlD aka Garfield'
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.119
kalco.ru
Мичо, mac os на виртуелка само. Или купи си mac book pro. Таман ќе ти биде за твоите потреби.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
862
1.045
Темава е голд, урлам :ROFLMAO::ROFLMAO:

uefi ќе ти биде да не речам најмал проблем, ама другите тракатанци за подесување на мекинтош... Good luck.
Најдобра варијанта ти е предлогот на bxxxn. Наместо да се замараш од класичен лаптоп со виндоус па да му ставаш и подесуваш мек. Многу полесно е обратното.

А доколку нешто ти е за краток тест, тогаш опција е и да виртуелизираш мек околина.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.315
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно