1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Thermal Pads и 50mm вентилатор/кулер?

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од toshex, 22 Март 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,139
  4,271
  18 Септември 2013
  Машко
  Кај да купам во MK по можност со достава Thermal Pads и добар 50мм кулер (висок проток и притисок/мала бучава)?
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  50 mm со ниска бучава и добар проток само Noctua.
  Гледав низ Сет имаше Spire. И во Anhoch сум гледал.
  Обично вртат со многу обртаи.
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,139
  4,271
  18 Септември 2013
  Машко
  Noctua ќе се скапи ама ете супер инфо не сум знаел дека имаат. Ќе проверам у ценовник па ако не успеам да го средам овој шо е оригиналниот со малку масло и чистење ќе идам на најбоља опција. Фала ти!

  Плус инфо: читав дека оригиналниов кулер е некоја добра индустриска ултра сајлент марка, па вреди да се проба да се очовечи валјда.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,008
  6,804
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Користам индустриски 50мм на неколку 1у рак сервери (претпоставувам за тоа ти треба?).

  DELTA DSB0512LD имаат притисок колку што може да има 50мм, ама при фул спид звучат како F22 на полетување.

  SUNON Maglev PE60201BX-000U-A99 овие подобро се покажаа од делтите, 5000+ рпм на макс. 6VDC старт

  Ни еден од овие не се „тивки“ освен ако не баталиш PWM и ги возиш на најниска волтажа. Али траат.

  Едит, грешка Maglev се 60х60, делтите се 50.
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,139
  4,271
  18 Септември 2013
  Машко
  За во нинтендо конзола е, оригиналот е овој модел:

  Nidec D05U-12TS1
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,008
  6,804
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па така кажи. Пази овој е 50х50х12mm

  Има во анхоч чкартbird 50х50х10 ball bearing 150 ден. ако не најдеш поквалитетен, не би требало да запре да врти со години.

  Ако сакаш стариот да го опрајме, со индустриско масло и добро чистење би требало да работи, освен ако оската не е изместена.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,139
  4,271
  18 Септември 2013
  Машко
  Фала на инфо! Ќе ја разгледам таа опција ако не направам ништо со оригиналниот. Од страна гледано преку решетката не изгледа многу гнасен, може со чистење, подмачкување и пристегнување на штрафови да се врати на тивко, ако не ќе барам алтернатива.
   
Слични теми
 1. Tunee
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,019
 2. petre.dimov
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  954
 3. gokica
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  424
 4. NenadBMW
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  571
Вчитување...

Сподели

Вчитување...