• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Thermal Grizzly можам на лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Здраво другари
Имам едно прашање,дали можам да ставам Thermal Grizzly на стар лаптоп
Toshiba m645-s4115?
Мислам дека нема да има проблем нели? Со терманла паста Thermal Grizzly Kryonaut на лаптопот.
Благодарам однапред.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,299
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Може, само не ставај многу.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,783
14,654
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас не би ти препорачал бидејќи таа паста има многу мал животен век, па ќе треба за некој месец пак да го отвараш лаптопот и да го мачкаш. Стави Arctic MX4, тоа е најдобра overall термална паста од аспект на перформанси и долготрајност. Или ако сакаш да го намачкаш за уште подолготрајно, Arctic Ceramique има многу добри перформанси и најдолг век од било што кое ќе најдеш кај нас.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Јас не би ти препорачал бидејќи таа паста има многу мал животен век, па ќе треба за некој месец пак да го отвараш лаптопот и да го мачкаш. Стави Arctic MX4, тоа е најдобра overall термална паста од аспект на перформанси и долготрајност. Или ако сакаш да го намачкаш за уште подолготрајно, Arctic Ceramique има многу добри перформанси и најдолг век од било што кое ќе најдеш кај нас.
друже јас го косритам лаптопот за едитирање на видеа на adobe after effects,правење програми лесни за корисниците,која ја препорачуваш да ја ставам Артик креамикуе да ставам?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #6

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
На стар лаптоп може и со паста за заби да тераш, проверено.
хеехехе и да рикне нешто,пробано е од страна на еден во мојот град,му кажав да стави паста за заби,тој стави,и после неколку минути му угасна пц-то(стар) и кога го уклучеше немаше сруја до хдд,двд....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Јас не би ти препорачал бидејќи таа паста има многу мал животен век, па ќе треба за некој месец пак да го отвараш лаптопот и да го мачкаш. Стави Arctic MX4, тоа е најдобра overall термална паста од аспект на перформанси и долготрајност. Или ако сакаш да го намачкаш за уште подолготрајно, Arctic Ceramique има многу добри перформанси и најдолг век од било што кое ќе најдеш кај нас.
друже барав но ја немаа кај нас
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,533
1,151
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Јас не би ти препорачал бидејќи таа паста има многу мал животен век, па ќе треба за некој месец пак да го отвараш лаптопот и да го мачкаш. Стави Arctic MX4, тоа е најдобра overall термална паста од аспект на перформанси и долготрајност. Или ако сакаш да го намачкаш за уште подолготрајно, Arctic Ceramique има многу добри перформанси и најдолг век од било што кое ќе најдеш кај нас.
Озбилно? Пошо глеам по нет ја утепаа од фалење :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Озбилно? Пошо глеам по нет ја утепаа од фалење :D
Па ако знаеш која е подобра пиши,бидејќи сега останав мегу две пасти,а може ли да се мешаат,пола од артик,пола од гриззлј да се стави на cpu?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,533
1,151
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,783
14,654
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас се извинувам, пастата за која се прашува има добра долготрајност!

Не знам зашто во глава ми се заврте моделот Conductonaut(течен метал), кој е одличен за оверклок но е потребно да се менува на неколку месеци. Можеби затоа што таква имам користено. Моето мислење се однесуваше на неа, а не на пастата Kryonaut каква има авторот на темава.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #13

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Јас се извинувам, пастата за која се прашува има добра долготрајност!

Не знам зашто во глава ми се заврте моделот Conductonaut, кој е одличен за оверклок но е потребно да се менува на неколку месеци. Можеби затоа што таква имам користено. Моето мислење се однесуваше на неа, а не на пастата Kryonaut каква има авторот на темава.
Да друже за неа и прашав дали да ја земам,ја барав но а нема у мк.
Јас нема да направам оверклок на cpu,само рендирање на видеа,можеби е слично,бидејќи кога рендирам 1080p60 или 4k како оверклок е 100'С додека не се изрендира видеото.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ова е лаптопот на кој правиш рендер во 4К? Тебе друже ни течен азот не те спасува...:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Ова е лаптопот на кој правиш рендер во 4К? Тебе друже ни течен азот не те спасува...:)
Друже,иако е стар,треба да го видиш,и ќе кажеш дека вреди.
Не сецка ич,нeго новите dual core или quad core,што се у амц,сетек или нептун лаптопи,имав еднаш да направам видео,го направив и за брзо време,сите го уклучеаше им сецкаше,неможеа ни онлине преку бровсерот да си го гледаат видеото беше многу јак квалитет,а умене го пуштам без сецкање,и тоа небеше видеото мб,туку неколку гб.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Ова е лаптопот на кој правиш рендер во 4К? Тебе друже ни течен азот не те спасува...:)
Во Abode after effects,blender,sony vegas,cinama4d,и др.
Правам видеа за ут,или на други,како и дае ќе дојде време да си земам нов лаптоп добар,или некој пц по делови да се зглоби.
И уште нешто не користам негов полнач 19v туку повеќе V и со помала ампеража 3.25 А,
 
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,705
4,533
У строК центар!
Денешна i3ка го прави пепел тој лаптоп. Ама како што си тргнал и со полначот изгледа ќе се подновиш за кратко време.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,364
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Во Abode after effects,blender,sony vegas,cinama4d,и др.
Правам видеа за ут,или на други,како и дае ќе дојде време да си земам нов лаптоп добар,или некој пц по делови да се зглоби.
И уште нешто не користам негов полнач 19v туку повеќе V и со помала ампеража 3.25 А,
Јави се во нексио, таму мислам дека имаат термал гризли. И таа е добра, и арктик мх4 (исто ја имаат мислам во нексио) ќе ти вршат работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Ова е лаптопот на кој правиш рендер во 4К? Тебе друже ни течен азот не те спасува...:)
Денешна i3ка го прави пепел тој лаптоп. Ама како што си тргнал и со полначот изгледа ќе се подновиш за кратко време.
Наишав дека ќе дојде еден ден да го сменам,и полначот само грее,многу вата е,за 20-30мин. или на рендирање ќе се стопи полначот,незнам до штое.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Јави се во нексио, таму мислам дека имаат термал гризли. И таа е добра, и арктик мх4 (исто ја имаат мислам во нексио) ќе ти вршат работа.
Ок фала друже,да видам за 20 грама,ако не од германија,ќе си купам artic mx-4 2019 edition
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #24

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
S

Sukhoi

Гостин
Сериозно сфати ги предупредување погоре за полначот, ај пастата ако зафркнеш ке ставиш одново ама со оваа нема играчки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,884
Членови
28,235
Најнов член
NikolaJovcevski
На врв Дно