• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

The Next Browser War

• Ја почнал/а темата

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Пролетта е сезона кога излегуваат Бета верзиите на веб прелистувачите.
Ме мрзи да го преведувам цело.. но мислам дека повеќето разбирате англиски :muahaha:

Apple Safari 3.1 for Windows

Impressive for its speed, standards compliance, and streamlined looks, Safari 3.1 is now a very viable alternative for general Web browsing in Windows. It's fast, has a good, sleek design, and makes decent use of memory. I also liked its Private Browsing mode. We found it annoying, however, that its installer piggybacks on iTunes updates.

Firefox 3 beta 5

The new release includes more than 750 changes from the previous release, beta 4, which we reviewed in depth and which was widely praised for its improved speed and stability. New features in beta 5 include native Windows icons and interface widgets, and on the Macintosh a more native OS X look. In addition, Mozilla is offering Firefox 3 in 45 languages, up from 40. Firefox 3's "Places" feature has once again been updated, as well.

Opera 9.50 beta 1

This is an essential upgrade for Opera loyalists, and it's also worth a look for users of other browsers. It's fast and mostly standards compliant, and it offers full-text search of history pages and lots of other convenient features. When I looked at it, there were, however, beta bugs in page rendering, and the underpowered mail module won't work with some servers.

Microsoft Internet Explorer 8 beta 1

This beta brings the product into closer complianc e with Web standards and adds a couple of interesting features. It looks nearly identical to Internet Explorer 7; but this is an early testing version meant for developers. As you'd expect, it's buggy. In addition, the new support for standards actually prevents some major sites from displaying correctly, so for now, it's only for developers and hard-core curious types.

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
hmmmz.. znachi imame mnogu novosti a? Toa mi se dopagja..
Pa... Spored vas koj mislite deka najdobro kje se pokazhe od betive?

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
jas koristam Firefox 3 beta 5 i super me sluzi :):bravo:

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Користам Firefox цел живот... и не верувам дека ќе се откажам од неа.

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Jas go koristam Firefox a posto Firefox nekogash ke zbudali so memorija go koristam Maxthon, da vi kazam i podobro cisti i reklami, blokira popapi ima itersesni funkcii, pomalku memroja koristi i jas sum zadovolen od Maxton.
Probajte go ke vidite.

killerlOOp

Intern
24 ноември 2007
23
0
користам Firefox, ама пред некое време ме фатија будалите и инсталирав Safari!!! Го користев некое време (и уште знам чат пат да го пуштам) и можам да кажам дека е мнооооогу брз, да не речам ЛЕТА!!! ама Firefox си е Firefox и сеа за сеа ми е најдобар!!! :bravo:

nin

Intern
13 март 2008
13
0
отворете го например он.нет во сите 4 браусери и одговорот ќе ви се наметне сам...

фајерфокс ол д веј ....

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
И јас сум за фајрфокс.... арно ама статистиката на моите сајтови ми кажѕва дека интернет експлорер сеуште дрма во светски рамки...

nin

Intern
13 март 2008
13
0
Од некој тотално непознати причини се смета дека ИЕ е "corporate" стандард па дури и кај нас ќе го слушнете тоа, демек, голема била фирмата и затоа користеле ИЕ, WTF?

//сум го слушнал ова повеќе пати, не измислувам и сеуште не ми е јасно али ај...

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно