1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

The Next Browser War

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Fiasco, 23 Април 2008.

 1. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Пролетта е сезона кога излегуваат Бета верзиите на веб прелистувачите.
  Ме мрзи да го преведувам цело.. но мислам дека повеќето разбирате англиски :muahaha:

  Apple Safari 3.1 for Windows [​IMG]
  Impressive for its speed, standards compliance, and streamlined looks, Safari 3.1 is now a very viable alternative for general Web browsing in Windows. It's fast, has a good, sleek design, and makes decent use of memory. I also liked its Private Browsing mode. We found it annoying, however, that its installer piggybacks on iTunes updates.

  Firefox 3 beta 5 [​IMG]
  The new release includes more than 750 changes from the previous release, beta 4, which we reviewed in depth and which was widely praised for its improved speed and stability. New features in beta 5 include native Windows icons and interface widgets, and on the Macintosh a more native OS X look. In addition, Mozilla is offering Firefox 3 in 45 languages, up from 40. Firefox 3's "Places" feature has once again been updated, as well.

  Opera 9.50 beta 1 [​IMG]
  This is an essential upgrade for Opera loyalists, and it's also worth a look for users of other browsers. It's fast and mostly standards compliant, and it offers full-text search of history pages and lots of other convenient features. When I looked at it, there were, however, beta bugs in page rendering, and the underpowered mail module won't work with some servers.

  Microsoft Internet Explorer 8 beta 1 [​IMG]
  This beta brings the product into closer complianc e with Web standards and adds a couple of interesting features. It looks nearly identical to Internet Explorer 7; but this is an early testing version meant for developers. As you'd expect, it's buggy. In addition, the new support for standards actually prevents some major sites from displaying correctly, so for now, it's only for developers and hard-core curious types.
   
 2. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  hmmmz.. znachi imame mnogu novosti a? Toa mi se dopagja..
  Pa... Spored vas koj mislite deka najdobro kje se pokazhe od betive?
   
 3. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  jas koristam Firefox 3 beta 5 i super me sluzi :):bravo:
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  :firefox::firefox::firefox:
   
 5. nin

  nin
  Intern

  13
  0
  13 Март 2008
 6. CyberWizard

  CyberWizard
  Intern

  31
  0
  7 Април 2008
  Firefox i Opera pak ke bidat na prvo mesto
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Користам Firefox цел живот... и не верувам дека ќе се откажам од неа.
   
 8. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
 9. The Shadow

  The Shadow
  Intern

  576
  5
  30 Март 2008
  ic nejkam beta verzii ama firefox si e super edvaj cekam full verzion.
   
 10. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Лисицата е закон. :bravo:
   
 11. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Мислам дека лисицата убедливо води!
   
 12. <<ExeCutoR>>

  <<ExeCutoR>>
  Intern

  132
  2
  16 Април 2007
  Jas go koristam Firefox a posto Firefox nekogash ke zbudali so memorija go koristam Maxthon, da vi kazam i podobro cisti i reklami, blokira popapi ima itersesni funkcii, pomalku memroja koristi i jas sum zadovolen od Maxton.
  Probajte go ke vidite.
   
 13. killerlOOp

  killerlOOp
  Intern

  23
  0
  24 ноември 2007
  користам Firefox, ама пред некое време ме фатија будалите и инсталирав Safari!!! Го користев некое време (и уште знам чат пат да го пуштам) и можам да кажам дека е мнооооогу брз, да не речам ЛЕТА!!! ама Firefox си е Firefox и сеа за сеа ми е најдобар!!! :bravo:
   
 14. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  Сега за сега Firefox а понекогаш и IE
   
 15. nin

  nin
  Intern

  13
  0
  13 Март 2008
  отворете го например он.нет во сите 4 браусери и одговорот ќе ви се наметне сам...

  фајерфокс ол д веј ....
   
 16. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  19
  8 Јуни 2007
  Машко
  И јас сум за фајрфокс.... арно ама статистиката на моите сајтови ми кажѕва дека интернет експлорер сеуште дрма во светски рамки...
   
 17. nin

  nin
  Intern

  13
  0
  13 Март 2008
  Од некој тотално непознати причини се смета дека ИЕ е "corporate" стандард па дури и кај нас ќе го слушнете тоа, демек, голема била фирмата и затоа користеле ИЕ, WTF?

  //сум го слушнал ова повеќе пати, не измислувам и сеуште не ми е јасно али ај...
   
 18. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Na mnogu mesta e razlichno..
  Primer
   
 19. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  firefox treba da se vmetne vo ustavot na rm :LOL:
   
Слични теми
 1. StarBuck

  File Browser

  StarBuck, 12 Март 2008, Во форумот: Java
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,656
 2. AMD_fan
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,809
 3. HijackHacker
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,531
 4. RFox
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  3,357
 5. lynx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,295
Вчитување...

Сподели

Вчитување...