• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

The death of the internet?

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Баш ме заинтересира овој клип. Се вели дека сега кога интернетот е толку многу рашитен по цел свет, во САД се размислува да се почне со ограничувања и интернетот повторно да се сведе само на мала мрежа на корисници. Исто така се вели дека во иднина се предлага ISP компаниите да почнат да го ограничуваат пристапот на своите корисници односно, да се регулира пристапот и кои страници корисникот може да ги посетува а кои не може. Се предлага да смее да се посетуваат само некои информативни сајтови, музички ..... итн. Неограничен пристап ќе имаат само оние кои ќе можат да си ја дозволат превисоката цена. Значи цела оваа работа ја покренуваат најголемите светски компании (како АТ&Т, АОЛ и сл.) и тие сакаат да го контролираат целиот интернет и да ја намалат брзината на интернетот за обичните смртници, а оној кој сака неограничен пристап ќе мора да плати многу повеќе отколку сега. На крајот се се сведува на пари. :ua: :ua:
Во секој случај мислам дека не е добро што почна да се размислува на ваков начин. :ua: :ua: :ua:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Save the internet!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=cWt0XUocViE"]YouTube - Save the Internet![/ame]

:isplashen:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Save the internet!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=vhBzPV9FOgA"]YouTube - Save the Internet![/ame]
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=v4cYuinTGWA"]YouTube - MAY 2007: Tell the FCC to Save the Internet[/ame]

Мислам дека сеуште за оваа закана се свесни само Американците, ама ако тоа се слушчи во САД, се сомневам дека ќе го остават преостанатиот дел од светот да ужива во интернетот онаков каков што е сега без ограничувања. :ua: :ua:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Дали ЕСМ ви ограничува колку струја трошите? Не.
Дали Водовод ви оганичува колку вода трошите? Не.
Дали вашиот ISP ви ограничува каде сурфате односно кои сајтови ги посетувате? Не. (Е па до сега немаше ограничување каде сурфаш ама по се изгледа во иднина тоа ќе се промени.)
Навистина алчноста за профит на големите компании нема крај.
:ua: :ua: :ua:
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Јас ова го имам гледан уште кога е започната кампањата ..пред година..можда 2..ама баш и не ми се веруваше..е сега во САД има многу лобирање..политиката и бизнисот се испреплетени па вакво сценарио е до негде возможно. Ама тешко дека ќе помине сегде...таму изгеда сите имаат брз интернет па мора компанииве да понудат нешто „ново“...кај нас брзината ти зависи и онака во зависност од колку плаќаш ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
moe mislenje: Internetot nikoGASH! nema da se raspadne .. zasekogash kje postoe.. a za toa sho vikate negovo brzo shirenje, dzabe li e IPv6 ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.782
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно