• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Технологии на иднината: Li-Fi

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
38
100
www.IT.mk
Li-Fi (или LiFi), односно безжична комуникациска технологија која користи светлина за пренос на податоци и позиција помеѓу уредите. Она по кое се разликува Li-Fi од општо применетата Wi-Fi е по тоа што Wi-Fi користи радио фреквенција за да создаде напон во антената за да може да пренесе податоци, додека Li-Fi користи модулација на интензитетот на светлината за да изврши пренос на податоци.


Повеќе > Технологии на иднината: Li-Fi [серијал] ⋆ IT.mk [содржина за премиум членови]
  • Што мислите за Li-Fi?
  • Дали има сериозен потенцијал или пак не верувате во технологијата?
  • Кои пречки ги гледате при имплементација?
  • Дали е ова технологија на иднината?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Ли-Фи само за одредени уреди поради кратко растојание на пренос на сигнал
Пречки ? Ограниченоста на уредот да пренесува преку било какви пречки. (мора од предавател до приемник да е бришан простор)
Пречки при имплементација? Макотрпно подесување.
Технологија на иднината? Не ! Зошто? Поради трите точки погоре.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ма јок каков Лајфај. Не можам да замислам ниту едно сценарио каде би бимало било какова предност испред Wifi и BT. Anyone?
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
61
Skopje
LiFi како концепт постои повеќе од декада ама нажалост не доби моментум (барем не онака како што се надеваа тие кои ја форсираа оваа технлогија). Денес е во рангот на niche market технологии и искрено сметам дека таму и ќе остане се дур не се појави сериозна промена на пазарот која би ги свртела работите во корист на оваа технлогија.


Pros:
1. Неспоредливо поголема брзина од WiFi (брзини од типот на стотици гигабити во секунда)
2. Десетина илјади пати поголем спектар од WiFi
3. Многу побезбедна трансмисија (мора физички да си присутен таму за било какво пресретнување податоци или piggybacking)
4. Отпорна на интерференција

Cons
1. Краток домет
2. Релативно ниска доверливост (reliability)
3. Релативно високи трошоци за имплементација
------------------------------------

@Nikola100 не мора да имаш бришан простор (LOS), LiFi како технологија користи Multipath пропагација (покрај директниот бран користи и бранови добиени како резултат на рефлексија или рефракција). Но повторно стои лимитрацијата дека треба да си во "близина" на изворот. Дополнително, во отсуство на главниот бран, брзините се страшно ограничени (нешто како 5% од потенцијалот, што е пак во рангот на 100тина Mbps).

@Astro Поради фактот што не користи радиоспектар е особено пожелна во ситуации каде и најмалото електромагнето зрачење може да претставува проблем (нуклеарни постројки, авијација, медицински и истружувачки објекти итн). Колку и дали се користи е друга работа

Дополнително технологијава може да најде примена во следниве обласити:

1. Индустрија, како замена за industrial ETH (онаму каде би било мачно/комплицирано да се инсталира мрежна инфраструктура)
2. Начин за безбеден транфер на податоци (во установи каде ради некоја причина жичана инфраструктура е проблем, или во домашна околина)
3. Сообраќај (имаше еден концепт за сите автомобили,семафори и сообраќајни знаци да комуницираат меѓу себе за споделуивање информации и безбедност при возењето(ова подразбира автопилоти или assisted driving ))

Предвидувањата беа (гледав презентација на MWC Barcelona кога ја претставија, мислам беше 2013 или 2014 не се сеќавам) дека LiFi ќе биде поефтина технологија од WiFi ама искрено појма немам дали сеуште интензивно се работи на неа и до каде се воопшто стигнати


Како технологија има голем потенцијал, прашањето е колку и дали ќе и се дозволи да се равие и да ги надмине оние детски болести (имплементација, комплексност итн) за да може да најде некоја посериозна примена на пазарот
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,920
12,425
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Оптички кабел без кабел, чудо големо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,642
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно