• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Техничка подршка на Cabletel

Статус
Затворена за нови мислења.

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Пред месец дена ставивме во стан со цимериве интернет од Cabletel (екс Зора), значи кабловски, 4Мб и сега... проблеми. Имено, не работеше ЛАН портата и од таму ни рекоа дека требало да се јавиме на техничка поддршка за они да сменат MAC адресата на модемот (да не ја прима таа од USB-то туку од мрежната(у наш случај рутерот,за да се поврземе)) и се јавивме. Си стискаш 2 за техничка поддршка и ти вика “Ве молиме почекајте“ и ни музика, ни ништо, се осеќаш ко да си у некоја длабока бездна у која нема ништо живо, само твоето дишење кое трае и трае и трае...
додека не спуштиш!!
Дваесет и нешто пати пробавме во еден ден да поправиме муабет со техничка поддршка, ама ништо!
Сега интернетот пак си штрајкува (не иде на сите страници башка немаше скоро цел ден), а ние не сакаме да си го слушаме дишењето пак.


П.С. Ако има некој друг исто хорор приказна од аналите на техничките поддршки, слободно пишете!

П.П.С. Монти Пајтон спрема ова е закон, барем имаш што да си потпевнуваш :)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ја имав хорор пред некој ден. Истото сценарио. Мак адреса од рутер која треба да им се казе и чекање. А го читав договорот од другаров. Никаде не пишува дека можеш да го раскинеш договорот поради тоа. Нема пенали... само 1950 денари за раскинување и толку...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Abe jas ne znam zasto ne si stavate ADSL se vi e poubavo so nego + na rapid share ke mozes da downloadiras non stop a na ovoj kabelskiov nema da mozes bidejki IP adresata e staticna
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Зашто е 4 МЕГАБИТА!?!? Зашто е неограничен интернетот?!?
Торенти батка ти е царска работа!
Во АДСЛ-иве (низ Македонија) не знам дека вакво нешто постои.

Е сеа претходно што заборавив да пишам е дека уствари сеа пред некое време ни кажаа дека техничката поддршка била нова ствар кај нив и имале на обука некои нови, па сега останува времето да покаже што поддршка ќе се покаже!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Се сомневам дека некогаш ќе ги осетиш тие 4 мегабита. Јас го работев 2 дена по 3-4 саати интернетот кај другарот и не видов повќе од 2 мегабита...
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Пред месец дена ставивме во стан со цимериве интернет од Cabletel (екс Зора), значи кабловски, 4Мб и сега... проблеми. Имено, не работеше ЛАН портата и од таму ни рекоа дека требало да се јавиме на техничка поддршка за они да сменат MAC адресата на модемот (да не ја прима таа од USB-то туку од мрежната(у наш случај рутерот,за да се поврземе))

Не разбирам. Имате кабелски модем кој е поврзан преку УСБ за ПЦ-то и сакате да прикачите рутер, да речеме wifi? Чија ЛАН порта не чини.
Ајде може ќе ви помогнеме тука да го средите проблемот.
Иначе јас има пишувано за моите патешествијата со кејблтел
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Лан портата на модемот не работеше и беше потребно да се клонира MAC адресата на УСБ портата. Средено е се, тоа заборавив да нагласам, но не поради техничката поддршка на кабловската.

Инаку брзината кога сообраќајот во мрежата е голем(од 18 до 02 саат, кога се сите дома) е спора и иде околу 100kBps+ кај мене(е сеа пази не сум сам, има уште два компјутери од кои едниот пола интернет го симиња), а навечер ако сум сам приклучен иде околу 400+ kBps од добар сервер, што е прилично близу до 4 мегабити. Како и да е, не знам некој у нашава Македонија што добива точно тоа што платил барем за интернетот (а ко што гледам истово важи и за се друго, за жал)
 

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
A да не ја намалуваат брзината да речеме после 20 гига симнати, зошто некои оператори знаат така да дупат, треба да пробаш еден месец да симнеш едно 100 гигабајти па види дали ти е скроз неограничен.

Зошто ми имаат кажано за таа понуда од cabletel дека после 2 гига паѓа на пола брзината, после 5 гига на 512kb, а после 15 гига на 128kb.

Баш пиши дали е стварно неограничен, зошто би сакал и ја да ставам таков.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
тешко дека има 4мбпс скрос неограничено, ќе направи 600гб трансфер...

теоретски

4мбпс=0,5 МB/s
0,5МB/с => 1800МB/h
1800МB/h => 1296000MB/mesec
1296000MB/mesec = 1265GB/mesec

ни еден провајдер во МК нема капацитет да издржи толкав трансфер на корисниците.
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
До сега имаме симнато преку 100 гига (не сум сигурен колку над 100 зашто тројца симињаме и не мериме), е сеа да ни идеше и дење ко што иде ноќе ќе имавме барем дупло, ако не и повише, ама морам сега да се пожалам, зашто изгледа операторот го сменил интернет провајдерот(до сега им беше НеоТел, сега се некои си Global Communications Network дооел, ако чул некој за нив) и сега ни иде доста споро, што не беше случај претходно.

П.С. На speedtest.net до пред една недела пишуваше дека ISP ни е Неотел, а сега пишува дека е овој другиов(гореспоменатиот), па оттаму претпоставувам(!) дека е сменет провајдерот.
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Еј,да и други IP адреси, да, заборавив! А DNS серверите малце проблем ни створија и сеа си ставивме наши public DNS сервери и сеа ги наоѓа сите страни. Прееска го урочив операторот, еве сега си даунлодирам со вртоглави дајлап брзини(да не претеруем ама иде ко (М)АјЕсДиЕн), ама тоа ти е, ваљда ќе се подобри.
Ако не, се јавувам на техничка поддршка!! :)
Дали хоророт од почетокот ќе се повтори????(Овде треба музичка подлога ко од Хичкок филм некој), останува да видиме(после рекламите :) )!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.300
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно