• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тестирајте ја Вашата сигурност

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Проверете ја вашата сигурност со Online Security Scan овозможен од страна на добро познатата компанија Symantec која што нуди 2 вида на скенирање:

1. Скенирање од Интернет сигурносни закани
2. Детекција на вируси

Скенирањето од Интернет сигурносни закани проверува:
- Hacker Exposure Check (Тестирање на вашите TCP портови од неовластени конекции)
- Windows Vulnerability Check (За корисниците со инсталиран Microsoft Windows оперативен систем и негови ранливости)
- Trojan Horse Check (Тестирање од присуство на "тројанци")
- Antivirus Product Check (Проверка за инсталиран антивирусен производ)
- Virus Protection Update Check (Проверка за надоградена база на податоци со заштита од вируси)

Линк до тестот:
----------------------------------------------

http://security.symantec.com/sscv6/home.asp

----------------------------------------------

Увид:----------------------------------------------Благодарам. :vrtiochi:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
What about
http://www.metasploit.org/projects/Framework/

И ова е добар тест...ако не се злоупотреби!
Многу моќна алатка, единствен проблем е update - от.
Имам позитивно искуство со неа. Впрочем, таа е една од ретките програми преку кои само со IP адреса можете да направите чуда...
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
An error has occurred

Symantec Security Check is not compatible with your computer settings because:

Error 001

Security Scan and Virus Detection do not work with your operating system. To run Security Scan and Virus Detection, you must be using Windows 98/ME, NT 4.0 Workstation/2000 Pro/XP, or Mac OS 8.1 or higher.

j*** ga...Vista..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,533
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно