• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тестирајте ја Вашата брзина

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија

Атачменти

  • IMG_20220102_180406.jpg
    IMG_20220102_180406.jpg
    114,9 KB · Прегледи: 49

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
167
213
Скопје
d7c3b2c0-4219-4c6d-8960-f8296391a60f.png


Презадоволен од Телеком, интернетот стабилен, оптика нема, WDSL нема (централата била на 2 км од мене). За некоја година како диал ап интернет, пушташ идивиди да се лоадира а ти си правиш кафенце.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.738
5.306
A1, веќе 4,5 години го имам овој пакет (можда и више). Пуштив кабел во собава, подруго е на кабел сега. :)
23.PNG
 
18 септември 2020
103
74
Македонија
d7c3b2c0-4219-4c6d-8960-f8296391a60f.png


Презадоволен од Телеком, интернетот стабилен, оптика нема, WDSL нема (централата била на 2 км од мене). За некоја година како диал ап интернет, пушташ идивиди да се лоадира а ти си правиш кафенце.
Телеком ако сакат, можат да ти пуштат и поголеми брзини, само треба да го појачуваат сигналот на бандери.
Со WDSL има можност и над 1км да си да имаш добра брзина.
Побарај техничари нека ставаат појачувачи на сигналот на бандери. Можи се, само треба да му се речи.
--Ќе го оставам ова тука и ќе ги пофалам агентиве што убедуваат луѓе да продолжуваат доовори, а во глобала си собираат поени. Зела таа што работела му понудила на татко ми појак интернет, само со повеќе ,,GB" со констатна брзина и тој зел потпишал нов договор. Ова е намалена брзина после потрошени 200 GB, катастрофа!

12570683190.png
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.795
4.082
Телеком ако сакат, можат да ти пуштат и поголеми брзини, само треба да го појачуваат сигналот на бандери.
Со WDSL има можност и над 1км да си да имаш добра брзина.
Побарај техничари нека ставаат појачувачи на сигналот на бандери. Можи се, само треба да му се речи.
--Ќе го оставам ова тука и ќе ги пофалам агентиве што убедуваат луѓе да продолжуваат доовори, а во глобала си собираат поени. Зела таа што работела му понудила на татко ми појак интернет, само со повеќе ,,GB" со констатна брзина и тој зел потпишал нов договор. Ова е намалена брзина после потрошени 200 GB, катастрофа!

12570683190.png
На еден од дедовците (на пензионерска инвалидска тарифа) го убедиле да ја смени тарифата, и плати 15.000 денари екстра. И иако тешко мутна работа направил агентот, од Телеком нејќеа ни снимки да преслушуваат - „нека тужи“. Не знам зошто, ама аутоматски една работа ми текнува - „за лекови да ги трошат и да не им стигнат“
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
152
409
хаха, да се надоврзам еве и од кај мене на Телеком бакар (вчера се расправав, работеле постојано на подобрување на мрежата)

12622478594.png
Ништо не работат, со многу многу расправање и прецизни тестови со iPerf и бркање врски на крај дојдов до искрен одговор дека ништо не работат, дека имаат слаби базни станици и дека нема ништо да сменат уште долго време.
Лошо е кај мене тоа што немам можност за друг оператор, сите мора да одат преку истата мрежна инфраструктура на Телеком.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
167
213
Скопје
Ништо не работат, со многу многу расправање и прецизни тестови со iPerf и бркање врски на крај дојдов до искрен одговор дека ништо не работат, дека имаат слаби базни станици и дека нема ништо да сменат уште долго време.
Лошо е кај мене тоа што немам можност за друг оператор, сите мора да одат преку истата мрежна инфраструктура на Телеком.
Знам, немаат планови за никаков развој. Користат додека можат старата мрежа и не би ме чудело на крај да се продадат...

И јас го имам истиот проблем, или Телеком или локална кабелска со не баш стабилен интернет и поддршка до 4 саат.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.738
5.306
Богами што бидна... Газат А1 со интернетот.
За 5Г мрежа рано сме, можеби крајот на годинава ке почнат да пуштаат, порано не верувам искрено.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
295
56
Богами што бидна... Газат А1 со интернетот.
За 5Г мрежа рано сме, можеби крајот на годинава ке почнат да пуштаат, порано не верувам искрено.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Знам дека почнаа и тие и телеком да тестираат 5G, само не кажуваат до каде се. Плус проверував пред некој ден А1 изгледа уште немаат опција за eSIM, too bad o_O
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
Знам дека почнаа и тие и телеком да тестираат 5G
Телеком тестирањето го извршиле 2018г а денес баш читав дека во 13 града имале веќе поставено опрема и во следниот месец ќе бидат поставени уште во 2 града, и ќе имаат покриеност од 15 града.
Само чекаат од државата одобрение за да ги пуштат во функција.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно