• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тестирајте ја Вашата брзина

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Во Куманово, кабелски оператор Мултимедиа Нет(имаат и своја TV+ телевизија), но мислам дека се шират и по Скопје, Тетово, Велес, така еднаш ми рече тој што наплаќа.
Нешто се поврзаа и со Телекабел од пред некоја година.
Слушав за овие дека наводно влечеле оптика преку Телеком, т.е. им плаќале на Телеком за користење на нивна мрежа.

Како тогаш профитираат ако даваат поевтино од Телеком? Или пак си имаат овие лична нивна мрежа, што тогаш за локален провајдер е супер, и дефинитивно треба да има доста повеќе такви низ Македонија, со што ќе се зголеми конкуренцијата (и изборот), а притоа ќе се намалат цените.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како тогаш профитираат ако даваат поевтино од Телеком?
Телеком си има големи маржи. Плус те закачуваат со јадици, бројче, телефонче, телевизорче оп 2 год. +2 за на рати +1 за попуст и кога ќе видиш поминала декада.

И нема кај да бегаш. Затоа интернетот го плаќаш поскапо.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Телеком си има големи маржи. Плус те закачуваат со јадици, бројче, телефонче, телевизорче оп 2 год. +2 за на рати +1 за попуст и кога ќе видиш поминала декада.

И нема кај да бегаш. Затоа интернетот го плаќаш поскапо.
Знам за тоа, ама прашањето ми беше за тоа како тој оператор профитира, ако зима на наем скап интернет од Телеком и го пре - продава за поевтино???
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Знам за тоа, ама прашањето ми беше за тоа како тој оператор профитира, ако зима на наем скап интернет од Телеком и го пре - продава за поевтино???
Ааа не се секирај не го зимаат по цена ние што го плаќаме. Имаат договори, преговори, анекси итн.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,612
988
Знам за тоа, ама прашањето ми беше за тоа како тој оператор профитира, ако зима на наем скап интернет од Телеком и го пре - продава за поевтино???
Други се цените од 400 до 600 денари се плаќа спрема телеком за брзини од 40-100Мбс оптика и 230/250 денари за ВДСЛ 50(10)/60(10) Можеш и сам да ги најдеш на страната на Телеком, побарај понуда за битстрим пристап.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
70
79
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Своја оптика/мрежа имаат ако не грешам, и во паланка имаат корисници. И кај нас сите населби и градот имаат оптика, но од главните улици од бандерите до домовите сите корисници имаат мрежен кабел, некои и на коаксијален кабел и модем. Толку знам, така сум слушнал. Каква им е врската со телесмарт телеком не знам.
Со телеком мислам дека немаат врска.
 
Последна промена:

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,025
770
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10


Мерено на WIFI
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,286
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно