• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тестирајте ја Вашата брзина

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
263
Битола
Ајде да не го паѓате рејтингот на Битола толку многу за интернетот ( а калдрма уште имаме и се гордееме :),) еве тест од оптички интернет ( приватен провајдер кој повеќе се занимава со безжичен интернет патем ) :D
igor-1.jpg
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,733
1,298
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Локален интернет провајдер во Неготино:
1611940859033.png
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,733
1,298
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
650 месечно.
600 GB лимит. После користење на тие 600, брзината се намалува на 4/4.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
313
Има Телеком и Телекабел оптика, така се погодило местоположба кај тебе нема.
За жалење сме ние од БT,телекабел,телеком,неотел,А1 немат никва оптика низ градот.Сегде си го барав чарето и махимум шо можат да дадат е 30/1
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
395
885
Битола
Има Телеком и Телекабел оптика, така се погодило местоположба кај тебе нема.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
Знам дека имат оптика но на 2 -3 места имало само во центарот и толку.ВДСЛ и тоа немало и ми понудија нет преку усб со 20ГБ за 1500 денари.Резил светски
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
313
Мал Париз, ушици и ред други места имат оптика од телекабел
Знам дека имат оптика но на 2 -3 места имало само во центарот и толку.ВДСЛ и тоа немало и ми понудија нет преку усб со 20ГБ за 1500 денари.Резил светски
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,069
3,559
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Телекабел, Охрид, оптика, 40/40 пакет технички

Screenshot_20210422-120528_Speedtest.jpg
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
70
79
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Веќе 9 години
Далеку поефтина(850ден со вклучена дигитална 120канали) и подобра опција од Телеком кои се уште се заглавени во минатото со огромни цени(ваков пакет кај нив е 2100ден:rolleyes:) и ограничени гб.
Влече и преку 72mbps (y)
 
Последна промена:

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
233
119
Веќе 9 години
Далеку поефтина(850ден со вклучена дигитална 120канали) и подобра опција од Телеком кои се уште се заглавени во минатото со огромни цени(ваков пакет кај нив е 2100ден:rolleyes:) и ограничени гб.
Влече и преку 72mbps (y)
Не е 2100 денари туку е 1500 денари 100/100 оптика со макс тв, сите спортски канали и вклучен телефпн со неограничени разговори.
Секако 850 денари за таква брзина и тв е примамлива.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не е 2100 денари туку е 1500 денари 100/100 оптика со макс тв, сите спортски канали и вклучен телефпн со неограничени разговори.
Секако 850 денари за таква брзина и тв е примамлива.
Кај го најде тој пакет 1500, најевтино што можев да направам беше околу 2100 и тоа S мобилна линија.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Веќе 9 години
Далеку поефтина(850ден со вклучена дигитална 120канали) и подобра опција од Телеком кои се уште се заглавени во минатото со огромни цени(ваков пакет кај нив е 2100ден:rolleyes:) и ограничени гб.
Влече и преку 72mbps (y)
Кој провајдер е овој Multimedia Network?
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
70
79
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Во Куманово, кабелски оператор Мултимедиа Нет(имаат и своја TV+ телевизија), но мислам дека се шират и по Скопје, Тетово, Велес, така еднаш ми рече тој што наплаќа.
Нешто се поврзаа и со Телекабел од пред некоја година.
 
Последна промена:

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
205
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Иста брзина вадите на fast.com и на speedtest.net? Кај мене е драстична разлика, 60-70мпбс на спидтест, а на фаст 7-10мбпс.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,479
1,104
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Во Куманово, кабелски оператор Мултимедиа Нет(имаат и своја TV+ телевизија), но мислам дека се шират и по Скопје, Тетово, Велес, така еднаш ми рече тој што наплаќа.
Нешто се поврзаа и со Телекабел од пред некоја година.
multimedia.mk се?
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
70
79
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Мислам дека немаат сајт, само имаа FB, тоа како гледам 042 бројот не е Куманово, веројатно од Гостивар кабелска со слично име.
На златна книга ги има, побарајте.
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
137
126
Иста брзина вадите на fast.com и на speedtest.net? Кај мене е драстична разлика, 60-70мпбс на спидтест, а на фаст 7-10мбпс.
Кога ќе заврши тестот на фаст, стисни на копчето Show more info.
Изгледа ти дава да тестираша на US сервер наместо EU, истиот случај е и кај мене.
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
205
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Кога ќе заврши тестот на фаст, стисни на копчето Show more info.
Изгледа ти дава да тестираша на US сервер наместо EU, истиот случај е и кај мене.
Да, на УС сервер ми дава да тестирам, но интересно е што уплоадот ми е добар 60-70мбпс исто како и на спидтест, а во доунлоад имам голема разлика.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,347
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно