1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Tестирајте ги способностите на вашиот монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 1 Мај 2012.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Стварно не можам да проценам дали е ОК или не па ке ви постирам слики од тестовите
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   
  На freeman и psyside им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Па од она што го гледам, иако е погрешно, многу погрешно вака да се прави проценка, мислам дека е добар резултатот, освем константноста на контрастот - црната боја, која за нијанса се губи во првите колони, од првиот тест....сепак добар резултат ич да не му ја мислиш, пак ќе кажам ова е многу погрешен начин за детекција на грешки - резултат- соодветна калибрација.
   
  На freeman и dejan_str им се допаѓа ова.
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На мониторот во потпис(Benq G2222HDL) имам намалено само contrast: 40, Brightness 100 и RGB 100/100/100 ..инаку, многу лесно може да се калибириа според facebook :) Позадината на facebook е сива со плав тинт, а секцијата под линковите и статусот за коментирање е сива со ептен мал плав тинт, по-транспарентен, кога ќе намалуваш контраст , кога ќе почне видно да се разликува секцијата за коментирање од позадината, добар си :)
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Да да, затоа гледам сите професионалци според Facebook калибрираат :D
   
  DJAMBAZ, freeman и на gokica им се допаѓа ова.
 5. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  619
  31 oктомври 2011
  Машко
  Ја неам facebook-автоматски неам калибриран монитор. :)
   
  freeman, Kajsibebraat, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Супер си со мониторов. :D
   
  На freeman и psyside им се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Одличен е, размислувам да земам уште 2 :)
   
  На freeman и dejan_str им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Земи си со led backlight, тој на 100% брајтнес е уште боље, ако имаш дома маска за завраување that is :D
   
  На freeman и olikomerc им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  И овој му е LED. Тамам уште со плус 2 и веќе се ќе биде натокмено. Ќе си се уклучи на фејсбук и ќе ги дотера до тенчина. :D
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  White, white everywhere :)
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Исто така добри сетинзи за овој монитор се, за едно побољи се уствари: 100/100 - Brigthness/Contrast , R - 50, G - 50, B - 50. Овие сетинзи пружаат голема детаљност. Вака е еквивалент/помал од e-IPS панел.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  се извинувам не сакав да отворам тема за ова,но ме интересира што велите за овај монитор?
  EIZO FORIS FS2333

  http://hexus.net/tech/news/displays/40961-eizo-foris-fs2333-23-inch-led-backlit-monitor-gamers/
  • 23” (584mm) diagonal IPS Panel
  • Native resolution 1920 x1080 pixels (16:9 ratio)
  • Pixel pitch 0.265mm
  • Contrast ratio 1000:1 (5000:1 with “ContrastEnhancer”)
  • Response time 3.4ms grey to grey
  • 7 preset modes including; paper, game, cinema, sRGB, Eco friendly and 2 user defined slots
  • Ambient brightness sensor; Auto EcoView adjusts brightness depending on the lighting conditions
  • Remote control included
  • Inputs include D-Sub mini, DVI-D and two HDMI sockets
  • Built in stereo 0.5W speakers, 3.5mm in and out audio jack and 3.5mm headphone socket
  • Typical power consumption 22W (power save and standby mode use less than half a watt)
  • Swivel and tilt but no height adjustments with the built in stand.
  • VESA standard hole spacing to wall mount
  • 5 year guarantee
   
 13. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  Хахахахахахахахаааааа:D. Сум го пропуштил разговоров:D


  Иначе ја го штелувам мониторот (т.е. телевизорот) со икончето на fallout3 (кога фацата на икончето ке добие розово-жолтеникава боја):D

  Contrast 70
  Brightness 47
  Hue 50
  Saturation 55
  Sharpness 48
  Color tone normal
   
 14. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Мониторов на хартија е одличен кога ќе искочи ќе видиме како ќе се покаже,, Колку што знам EIZO не носат во Македонија .
   
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  znam дека не ностат во македонија,но EIZO е една од најдобрите фирми за HIGh AND монитори,и све што е на хартија и во пракса е исто ка EIZO.No неможам да најдам подетални информаци,како панел користи Horizontal IPS ,performance IPS.Me ме чуди малку тоа diagonal IPS panel.што е финтата со тоа,дали е некој новитет,пошто гледам ептен добар одзив на пиксели во спецификациите
   
 16. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  http://www.eizo.com/global/products/foris/fs2333/index.html#tab01

  The FORIS FS2333 uses an IPS panel and a mercury-free LED backlight. The IPS panel offers vivid display of color and wide 178° viewing angles. The gray-to-gray response time is just 3.4 ms, the fastest for a monitor of this size with an IPS panel. The input lag, which is the difference between when a signal is input into the monitor and then shown on the screen, is just 0.05 frames.

  Сигурно има e-ips панел..

  Almost Zero Input Lag
  The difference between when a signal is input into the monitor and then shown on the screen called the input lag. A delay in image display results in a delayed response form the player. EIZO developed its own integrated circuit with vertually no input lag.

  Баш ме интересира каков инпут лаг ке има :)

  FORIS FS2332 колку што прочитав на некои форуми викаат дека има PLS панел ... + добро е кај мониторот што има Semi-glossy coating...
   
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Не се надевајте на реални цени, се работи за Eizo + ќе се третира како ексклузивитет ако некој го донесе кај нас и ќе има цена 200 евра повисока него вистинската.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  тоа е веќе јасно :)
   
Слични теми
 1. psyside
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,068
 2. freeman
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  781
 3. malimali
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  625
 4. psyside
  Одговори:
  52
  Прегледи:
  3,187
 5. gokica
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,252
Вчитување...

Сподели

Вчитување...