1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Tестирајте ги способностите на вашиот монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 1 Мај 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Оваа тема ќе ја користиме за референца, и нешто како мини водич за подобро разбирање-сетирање на вашите монитори, и како тие треба да бидат подесени генерално, иако повеќето на форумов имаат TN панели кои не се баш најуспешни во овие тестови, сепак истите се добри за откривање на евентуален погрешен дифолт - фабрички сетинг кој некои од корисниците можеби го користат т.е. не го твикувале својот монитор, темава е пред се за не-напредни корисници.


  Малце совети од мене, бидејќи овие два дена ги поминав во детален сетинг на мојот монитор, напомена дека резлутатот на мојот монитор, (кој покасно ќе го постирам) не треба да го земете за меродавен или како монитор со кој треба да ги споредите резултатите....напротив не правете воопшто никаква споредба ако немате монитор со IPS/PVA панел, или пак TN, но (калибриран)


  Вашите Споредби можете да ги правите само со вашиот монитор, т.е. како тој ќе изгледа пред, и после овие тестови...дали ќе ве натера да расчепкате по менито или можеби ќе добиете задоволителен резултат според вашите очекувања нели останува на вас. Значи уште еднаш, споредбата и резултатот од неа, нека бидат вашите очи.


  Спомнав совети, ама сеуште не почнав детално со нив, епа еве неколку како стартна основа.

  1. Исклучете од менито на мониторот све што е под име digital contrast/enhanced contrast/super contrast и слични имплементации кои наместо да ви помогнат, тотално ви одмагаат, со тоа што предизвикуваат пресилно позадинско осветлување (многу тежок сетинг за очи) или пак премногу нереалени - прејаки бои. Во истото мени, од пример 100/50% brightness, подесете на околу 30-35%.


  Ако користите и зголемен сетинг за контраст, намалете го на дифолт или 50% во зависност од тоа кој ви е дифолт сетинг за вашиот модел, доколку незнаете кој бил дифолт сетингот рестартирајте го монитор на фабрички дифолт и само намалете го позадинското осветлување-brightness, на пониско ниво од фабричкиот сетинг.


  2. Ставете исто така све на дифолт, што сте чепнале во драјверот на вашата графичка од типот на : Contrast, brightness,Hue, Saturation.


  3. Сите тестови правете ги во темна просторија (релативно но не скроз темна, пример како кога е облачно времето - (симулирајте сличен амбиент) воедно исто така користете го сетингот на вашиот бровсер, за full screen, како што сугерираат повеќе од тестовите.


  4. Пред да правите било каков тест, тргнете се од пред монитор, затворете ги очите околку 1/2 минути, сконцентрирајте се на опуштање......полека отворете ги очите, и гледајте во една точка (предмет) кој има одредена блага боја, гледајте околу 1 минута, потоа пак затворете ги очите околу 1 минута, за да потоа конечно да почнете со тестовите. Оваа постапка е препорачлива за да можете полесно да направите разлика помеѓу боите, контрастот, сатурацијата, длабочината на црната боја и сличните карактеристики ако вашите очи се уморни - т.е. да ги релаксирате од напорот, кој евентуално сте го направиле при читањето на некоја тема или можеби од токму овој текст :)  Еве неколку теста, кои јас ги избрав како најдобри.

  ___________________________________________________________________________

  Tест број еден.


  Тест број два.

  Тест број три (поставете го маусот најгоре на врвот од бровсерот, за другиот дел од тестовите да се појави)

  Тест број четири.

  ____________________________________________________________________________


  Тоа би било све за сега, резултатите кои јас го постигнав на тестовиве, ќе ги објавам подоцна како што веќе истакнав.

  Се надевам дека ова ќе ви помогне да увидите дали и колку добро вашиот монитор/сетинг се однесувал до сега, дали е правилно подесен и пред се како ќе биде во иднина.
   
  На Costigan_Jr, -Ata-, ImTheDude и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Знам дека не е соодветно да се постираат слики, бидејќи секој монитор е различен, ( вие не го гледате тоа што јас) ама ајде да ја направиме темата малце по интересна :)


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Сетинзи/калибрација, после кои се правени тестовите.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]  Финален резултат после калибрацијата:


  [​IMG]
   
  dejan_str, Ace Lud и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 4. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  bravo psyside bas ova mi trebase , inaku jas ne bi se nafatil da kalibriram TN uste ednas izmacuvacki e , sekako deka ima rezultati posle setiranje no premnogu e naporno
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  За калибрција мислев на хардверска, со некој калибратор од типот на Spyder 3 pro, Pantone huey pro, Lacie blue eye pro и слично, дали ти го користеше овој метод?
   
 6. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  nemam alatka za kalibriranje se nadevam drugarot koj ima pecatnica deka ke zavrsi rabota
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Каков монитор имаш?
   
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,884
  4,119
  1 Септември 2011
  Машко
  дали ке можеш и сакаш да ми објасниш малку повеќе за смарт контрастот?или да отворам нова тема па таму да ми објасниш?фала однапред
   
 9. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  dell u2412m prvo se mislev za pa246q ali koa vidov deka gokica go zel istiot i cenata vo ddcom bese 13500 sekunda ne razmisliv naredniot den go kacija na 14300
   
  MasteR_#0, dejan_str и на psyside им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Maркетиншки трик, користен за мерење на непостоечки вредности кои се користат за измама на недоволно упатените корисници, све што не е статички контраст, е превара и не треба да се користи. За да разбереш подбро, еве ти пример, постојат напојувања кои се групирани како 800W, а и спорачуваат 250W континуирана снага, додека оние 800W се измерени во само еден дел од секунда, таканаречен peak power.

  Мислам дека би требало да можеш да најдеш соодветен калибратор ако се потрудиш.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,884
  4,119
  1 Септември 2011
  Машко
  фала значи да не го користам смарт контрасот?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
 13. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,884
  4,119
  1 Септември 2011
  Машко
  фала многу
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Нема гајле :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  13500 денари за У2412М ??? па тоа е бинго со џекпот
   
 16. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  WTF 13500? Ондак колку е U2312HM?
  Пффт ќе го палим со бенѕин пошо немам пари сега! :blank:
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  :mad: Ебате Asus-от со 2ms response, тотално сум разочаран, а и немам жифци да го калибрирам. Во Splendid сетинзите кога ми е наместено на normal, неможам да чепкам ни Sharpness ни Saturation, мора некој мод да ставам (Game, Nightview, Scenery или слично). Знаете ли каде можам да го однесам да ми го искалибрираат (да не чини повеќе од 400 денари) ?
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Дали читаше барем нешто од мојот прв пост?

  убаво дадов предлог дека ништо не треба да се менува освем да намалиш позадинско осветлување, sharpness, saturation, contrast, и тие работи не чепкај, само лошо ќе направиш, од модови намести стандард, ако има ако нема остај дифолт како што доаѓа од фабрика, би требало ни еден мод да не е вклучен на тој начин.
   
 19. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Го прочитав целото, тестовите повеќе ми одмогнаа отколку што ми помогнаа. Како го искалибрирав јас? Отворив Facebook, отворив IT.com.mk, си чепкав RGB да ми дојде по кеиф, си чепкав контраст и brightness и тие да ми дојдат по кеиф, и готово, сеа немам проблем и не ме болат очите како што беше кога го калибрирав според тестовите.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Како може да ти одмогнат тестовите, кога се само референца за тоа како идеално би требало да изгледа твојот LCD, они нити ти налагаат да смениш нешто, нити ти предлагаат кој мод да го користиш на твојот монитор, тоа го правиш ти сам по твоја воља и преференца.

  тестовите се креирани чисто за да видиш од кој аспект твојот монитор не е соодветно калибриран од фабрика,(ако воопшто е) или пак што му е слабост. Е сега тоа што ти имаш TN панел кој не се однесува најдобро во тие тестови, не значи дека тестовите се лоши за навигација напротив, нивната примарна намена е остварена и важат за успешни со самото тоа што те натерале да чепкаш значи дека нешто не било во ред.

  Тоа што не си можел да го подесиш својот панел соодветно за да ги надмине недостатоците кои ги има во тестовите, барај ги во самиот вид на панел и квалитетот на твоето парче, тие тестови се правени од професионалци и се релеватни во добивање на генерална идеја за тоа од кој аспект твојот монитор е добар или лош.

  Кај LCD мониторите, најдобро е да се прават тестовите во полутемна просторија, во која надворешена светлина не е фактор, ако си ги листал тестовите во осветелена соба, пробај во полутемна ќе добиеш подобар резултат.
   
 21. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  619
  31 oктомври 2011
  Машко
  Според тестовиве точно ми е калибриран и точно ми прикажува се. Yey. Секако не планирав да чачкам, супер ми беше од око.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  За кој монитор се работи?
   
 23. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  619
  31 oктомври 2011
  Машко
  Asus VW192s 19" . Постар е , ама врши работа.:) Или можда ич не требаше да проверувам ако немам ips?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,426
  4 Септември 2008
  Не не таман работа, јас реков само да не се споредуваат резултатите на TN панели со IPS, не да не проверуваш, темата за тоа ја создадов, за да можете да си проверите :)
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  potpolno se soglasuvam so psyside na tn paneli osven kontrast i svetlo ic drugo ne se zamarajte zaludno e pa i na ips ne e preporaclivo ako nemas kalibrator , ednostavno razlikata e vo panelite ,kaj mene se istite setinzi od tftcentral i R97 G92 B94 svetlo 38-75 nokno dnevno i kontrast 75
   
Слични теми
 1. psyside
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,068
 2. freeman
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  787
 3. malimali
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  626
 4. psyside
  Одговори:
  52
  Прегледи:
  3,189
 5. gokica
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,254
Вчитување...

Сподели

Вчитување...