1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Тестирајте ги способносите на вашиот монитор (квалитетот на црната боја)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 27 Јули 2013.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Налетав на еден многу добар тест, за квалитетот на црната боја, како и нејзините нијанси - "сенчање"

  Тестот се прави во full screen мод, немојте да се разочарате ако вашиот монитор неможе да ги прикаже сите нијанси на црна, премините од 0-2 а) или пак 0 ~ 5 б)

  Истите парамтери Се за:

  a) хај енд монитори

  б) мид енд и солидни панели.

  Ова е многу добар тест за тоа како вашиот монитор ги репродуцира нијансите на црната - и сивите сенки, како и вариациите на истите, за квалитетот на контрастот, како и левелот на калибрација од фабрика, или оној што самите сте го направиле.
   
  Alucard, dejan_str, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,134
  1,684
  30 Мај 2010
  А ако кажам дека на мојот монитор ги приметувам сите 23 разлики од црно кон бело, ќе верувате ?

  Се работи за Samsung SyncMaster SA350
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Од 0-1 не верувам, за понатакa може :)
   
 4. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  мене од 0-3 ми почнува...како се праи fullscreen?
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Сакаш да кажеш од 3?

  F11 - fullscreen.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  да де....not bad....и тоа на eco mode кај што светлината е намалена едно 60%
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  262
  269
  6 Март 2013
  Машко
  Кај мене на Dell U2313HM меѓу 0 и 1 не се гледа, меѓу 5 и 8 се гледа. Имам направено само софтверска калибрација.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,464
  3,183
  24 Септември 2012
  Незнам што е за верување, огромни разлики има меѓу 23те нијанси. Апла се гледа.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008

  Лош резултат.
   
  На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,651
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Од 8 па нагоре. Мора да купувам нов монитор
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  262
  269
  6 Март 2013
  Машко
  Кој има калибратор да дојде на пиво... ме искомплексира Steff_Maja со Samsung-от, очи ме здоболеа од напрегање меѓу 0 и 1. На другите премини навистина се големи разликите.
   
  На psyside и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 12. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  5 и нагоре, лап-топ. Солидно за него.

  Баш ме интересира дома мониторот.
   
  На psyside и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 13. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Benq GL 2450
  - со 23% brightnes = почнува од 1-2 па натаму да ги разликува
  - со 40% brightnes = исто

  Но каде е преминот 0-1? Јас гледам деча почнува да брои од 1 па нагоре.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,522
  11 Декември 2008
  Машко
  Кај мене од 4 се приметува разлика на Samsung S22A300H
  Brightness и Contrast на 50
   
  На psyside и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

  Еве уште еден, колку квадрати гледате? т.е. од која бројка почнувате да ги гледате.
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,651
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ^ од 4 па нагоре ;)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Samsung SyncMaster SA350 на Стеф-Маја го помина првиот тест одлично, мојот Benq GL 2450 исто, вториот тест (http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php) мојот монитор го помина 100% (сите квадратчиња).

  Ова не се high-end модели а имаат добри резултати.

  Се прашувам која е причината, нашите монитори се толку добри или тестовите не чинат?

  Бидејки сум имал прилика да работам кусо време на ips панел од lg ми изгледа дека тестовиве не се најверодостојни. Да тестираме според нешто поригорозно. Ако сум грешка поправете ме.

  едит: @:Fatal1ty_ каков монитор користиш моментално?
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Некои панели, се подобро калибрирани од фабрика, + тестовите се стари, кога TN панелите беа ужас, во денешно време и послабите панели од овој тип се далеку подобри од старите, за кои параметрите кои они ги наведуваат важеле - важат.

  Сега веќе, истите параметри не се така недостижни дури и за буџет варијанти на монитори. За крај ова е само еден аспект од тестирањето, многу други работи играат улога, кршење на црната боја - контрастот, сатурациајта на белата, аглите на гледање, оштрината, прецизноста на боите, сатурацијата на боите - репродукцијата на истите итн.
   
  На shifty и bokiscout им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008

  Кај мене светлината е на 25% 60 е многу, стај на 30-40, подобро за очи, а во некои случаи и за приказ.
   
 21. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,714
  2,332
  14 Декември 2010
  Машко
  Кај мене од 4-5 па нагоре се разликуваат, имајќи предвид дека се работи за Samsung 740BF од 2006 не е лошо :D
  Brigthness 30, Contrast 75
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Дали 75 е фабрички сетинг? ако не е подеси 50% и пробај пак.
   
 23. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,714
  2,332
  14 Декември 2010
  Машко
  Да фабрички е, али пробав сега и на 50% и исто е, можда малце се забележува премин од 3 кон 4 али се намачив да го видам.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Dell U2412M
  Јас гледам разлика помеѓу 0 и 1 во темна соба. Всушност гледам разлика помеѓу сите
  Го повторив тестот со профили од TFT Central и пак исто. Светлината е на 35%, контрастот на 75%
  На на другиот тест ги гледам сите квадрати.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,044
  4 Септември 2008
  Тоа е, јебига.

  Ќе си земеш во иднина еден IPS, сега се барем ефтини и ќе ги гледаш сите :)

  Aко 75% е фабрички сетинг, тогаш ок, но ако не е тогаш подобри перформанси (приказ) генерално ќе имаш на фабрички сетинг, 50%

  За крај, профили се за засебни панели, не постои генерален профил, секој панел е различен. Стај го на фабрички сетинг, намали осветлување, и тоа е тоа.
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...