• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тест на графичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Дечки има ли некој како софтвери/апликации како што се дава lifetime на HDD/SSD што може да се провери графичката?
Конкретно треба да земам графичка од друг град али не знам колку е сигурна а не е од форумов?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Дечки има ли некој како софтвери/апликации како што се дава lifetime на HDD/SSD што може да се провери графичката?
Конкретно треба да земам графичка од друг град али не знам колку е сигурна а не е од форумов?
Зборевме во друга тема, заклучено е дека најдобар тест е осетот за мирис.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Зборевме во друга тема, заклучено е дека најдобар тест е осетот за мирис.
ахахахахаххахаха
не ми беше да не акам упразно до Кичево од СК сум не за друго вака личеше добро по слики
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Зборевме во друга тема, заклучено е дека најдобар тест е осетот за мирис.
Држи вода ова.
Е сеа заебано е ако недајбоже имаш корона и изгубиш мирис.
А ти се брза...
Мн. лоша ситуација :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
  • Хаха
Реакции: Avid

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Фурмарк на најјако бар полсаат саат, да се засити.
 
18 јуни 2021
3
2
Бајтола
Јас би ти препорачал да ги погледнеш овие видеа од Gamers Nexus и JayzTwoCents. Вториот линк кон крајот на видеото зборува за графички конкретно (околу 23-та минута), додека првтово во целост е за графички картички. Двете видеа имаат time stamps па лесно може да се шета низ видеото за конкретни работи што би те интересирале.
 

Bobo87

Intern
14 февруари 2017
13
12
Другар гледај да не вага артифакти на стрес бенчмарк, тоа ти е најбитна проценка...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,235
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,235
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Подобар е од твојот предлог.
Предлог? Можеш да го доведеш во заблуда дека картата е исправна само затоа што врти на Фурмарк! Затоа и спомнав, а не за да потенцирам дека не знаеш како се тестираат графички картички...

Фурмарк е термален и електричен тест. Тест на gpu/vram се прави со соодветни игри или бенчмарци. Пожелно понови кои ги користат сите технолошки можности на gpu-то.

@marv Прочитај го прашањето на авторот па потоа соли за предлози те молам.

@GreenVlach Кај графичките картички нема каунтери како кај ссд/хдд
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Предлог? Можеш да го доведеш во заблуда дека картата е исправна само затоа што врти на Фурмарк! Затоа и спомнав, а не за да потенцирам дека не знаеш како се тестираат графички картички...

Фурмарк е термален и електричен тест. Тест на gpu/vram се прави со соодветни игри или бенчмарци. Пожелно понови кои ги користат сите технолошки можности на gpu-то.
Баш затоа што е термален и електричен тест е супер тест за исправност. Го доведува GPU-то до термална и електрична заситеност, а тоа е состобја во која најмногу потфрлаат картиците. Исто како прајм или аида стрес тест за процесори.
Ако има проблеми со намален капацитет на VRM поради истраеност, фурмарк ќе го покаже тоа. Ако има проблем со термалното решение - паста, цефки, вентилатори, и тоа ќе го покаже фурмарк
Ако има проблеми со GPU, пролизгување на fp, миграција на електрони и слично, и тоа ќе го покаже фурмарк зашто ќе ја засити општо картата.

Овие неколку проблеми се проблеми што се јавуваат од старост или копање. Нормално, ако не фатат оксидација од кацата со солило што е паркирана до нив :)

Соодветни игри и бенчмарци може да не го оптоварат целото јадро во целост или да не го доведат до термална заситеност, и притоа да се промаршат работи како електромиграција, суви електролити ладни лемови и слично.
Ако не ја ставиш под гас, ништо нема да видиш. Голем дел од лошите картици би прошле супер на игра или гејминг бенчмарк :)
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Баш затоа што е термален и електричен тест е супер тест за исправност. Го доведува GPU-то до термална и електрична заситеност, а тоа е состобја во која најмногу потфрлаат картиците.
Со меморијата потфрлаат. Меморијата треба да се тестира
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Andrei

Intern
22 февруари 2016
25
13
Скопје
Јас имам RX570 која може да врти со саати на Furmark/3d mark и други синтетички тестови ама умира кога ке уклучам Resident Evil 2 Remaster, одма фрла сив екран почнува да зуи и се рестартира компјутерот. Има игри кои ги пушта сосема нормално и работи на 100%, но некои едноставно не може ни 5 минути да се поиграат. Моја претпоставка е дека прегрева меморијата бидејќи нема никаков ладилник врз неа.
Ако можеш да ја земеш на тест период од една недела и да провериш колку што можеш повеќе игри и синтетички тестови кои за тебе би можеле да дадат и различен резултат.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Затоа првин Фурмарк, па ОЦЦТ за графика делот, па има неколку само мемориски тестови. Или може само GpuTest кој ги врти неколку тестови ( FurMark based stress test (OpenGL 2.1 or 3.2), TessMark based tessellation test (OpenGL 4.0), GiMark: geometry instancing test (OpenGL 3.3), PixMark Piano pixel shader test (OpenGL 2.1 or 3.2), PixMark Volplosion pixel shader test (OpenGL 2.1 or 3.2), Plot3D vertex shader test (OpenGL 2.1 or 3.2), Triangle one of the most simple 3D scenes ever made… (OpenGL 2.1 or 3.2).

Или си носиш добра захтевна игра, ја ставаш на се ултра, да се мучи :ROFLMAO: . Мада кај игрите сум скептик, пошто зависат и од драјвери, кракови и слично.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Кого би верувале? Некој што не копа и не продава графички, или копач што продава копани графички? Размислете :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,447
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно