1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Tesla, Inc. - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Boldozer, 30 Март 2017.

 1. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  Oпшта дискусија независно дали за електрични коли, батерии, сончеви покриви...
  [​IMG]
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  493
  941
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Јас колку што знам кога се отвара тема се пласираат информации, слики, видеа, компарации итн за да може да се развие дискусија. Вака ништо не бидува.
   
  На pipelin, Speedster, P.Overdrive и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Има полначи низ МК?
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Возев Tesla Model S P85 од Белград до Нови Сад и назад. Прашај што те интересира.
   
 5. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  223
  236
  12 Август 2014
  Машко
  Има полначи, ама не се Тесла.
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,540
  12,795
  2 Август 2012
  Машко
  Како е парното.
   
  Boldozer, Daniel86 и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 7. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Значи има полначи низ Скопје x2

  [​IMG]
   
 8. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  223
  236
  12 Август 2014
  Машко
  Дали функционираат, нема кој да провери. :D
   
 9. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  911
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Што викате другари има иднина продуктов воопшто, кај нас какви ви се прогнозите, ќе направат кинезиве Powerwall 2 & Solar Roof за сиромашни (читај копуци), за на запад, до сега барем за се што се фатил Еlon Мusk е успешен проект.
  Производов и општо идејата колку е да е примамлива, дали е реална да имаме независност од компании како ЕВН/ЕЛЕМ.

  View: https://youtu.be/4sfwDyiPTdU
   
 10. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  Телса стана 2ра компанија и го помина Ford според пазарната вредност мислам дека во USA, вредноста на Тесла е: 50.35B$, а на Ford 44.94B$ резултативе самошто ги превземав од google, на 1во место е General Motors со 51.73B што е малку разлика.
  Иначе во првиот квартал 2017 тесла има испорачано 25.000 автомобили што е најмногу до сега.
  Повеќе:
  Tesla bull says investors are waking up to the company’s huge potential market
   
  Последна промена: 5 Април 2017
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  Ne
  ne, ama ima baterii. Kupisi baterii.
   
 12. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  Tesla сабајле изјавија дека има потенцијален проблем при паркирање кај некој коли при што е можно кочниците да не закочат, наводно некој дел не бил добро произведен од страна на third-party компанија, 53.000 коли можно е да го имаат проблемот произведни од фебруари - октомври 2016
  Нудат доброволна бесплатна замена на дел-от за корисниците.
  Tesla recalls 53,000 Model S and Model X cars for parking brake issue
  ова иронија е?
   
 13. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
 14. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Знам дека има едно чудо што убрзава до стотка за околу 2.5 Секунди :blush:
  Не знам точно кој беше моделот ама количето е многу интересно и има убав дизајн. Би сакал да пробам да извозам некогаш. Иако мислам дека ќе се осеќам како да го возам виљушкарот во магацин зашто нема да брчи, сепак имам мерак да пробам :D
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Parking brake не е рачна кочница на нашки?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа чудо е со ознака D, што значи дуал мотор, тоест влелење со сите 4 тркала. Дакле, P90D, P85D и тн.

  Ако ви се укаже можност да возите Тесла, немој да сте прифатиле. Ќе се разочарате после све друго ќе ви биде МЕХ!

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
  AfterMaxify, mdeni и на Boldozer им се допаѓа ова.
 17. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
 18. Alonzo

  Alonzo
  Intern

  2
  2
  9 Јули 2019
  Машко
  Se isporacuva vo MK ?
   
 19. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Се засекирав зошто нашите дизајнери не го коментираа оваа нешто што сака да биде возило?
  dims.jpg
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  ептен моќно е возилово. Никој друг не е толку ненормален освен Елон Муск.
   
 21. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,205
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  Вакви слични коли имаше во Westworld серијата.
   
 22. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  552
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  Можеби е моќно ама изгледот човече... Кога чекаш GPU-то да ти изрендерира ново ниво на игра:D... Ме интересира тоа tri-motor како ќе се изведе, бидејќи има опција за избор на колку мотори да има.

  [​IMG]
   
 23. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Конечно ке има чист воздух...ке се заменат старитре дизел трактори
  tesla.jpg
   
  На causevd и Boldozer им се допаѓа ова.
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Може да влече до 6350 КГ, тоа значи дека може да товари 31 свињи со тежина од 200кг.
   
 25. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Колку долго може да ги влече тие 6Т?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...