Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Tesla Cybertruck

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.833
5.284
SK
Koлку чини замена на батерија за cybertruck?
Со оглед на јачината на моторите и декларираната сила секако многу повеќе од чинењето на батеријата од модел 3 (која наводно е ~15-16К $).

View: https://www.youtube.com/watch?v=8w2fQHg20M8
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
178
176
Па не баш, моментално Тесла е едно 5-10години пред другиве.

Нивните возила се најефикасни, Bjørn Nyland на youtube има топ канал каде има тестирано еден куп ЕВс, и измерено домет при 90кмх и 120кмх, Тесла се најефикасни, без разлика дали е зима или лето.

Мултимедијата им е топ, работи смут, на одличен екран и има одличен хардвер.

Муск и Санди збораат за СајберТрак

 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.833
5.284
SK
Не гледам каква врска има „квалитет на мултимедија“ во ауто (настрана од аудио). Сакаш да кажеш дека оној 17 инчниот монитор е топ, а? Исто на крај на памет не ми дошло да мерам разлики во потрошувачка помеѓу 90км/ч и 120км/ч, ваљда тоа е некоја тесла шема...
И на крај пак не најдовме колку чини замена на батерија за cybertruck. :)
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Не гледам каква врска има „квалитет на мултимедија“ во ауто (настрана од аудио). Сакаш да кажеш дека оној 17 инчниот монитор е топ, а? Исто на крај на памет не ми дошло да мерам разлики во потрошувачка помеѓу 90км/ч и 120км/ч, ваљда тоа е некоја тесла шема...
И на крај пак не најдовме колку чини замена на батерија за cybertruck. :)
батеријата има предвид век од 500.000 миљи.

животен век на возилата на конкуренцијата не знам дали преоѓа 100.000 миљи.
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
178
176
Не гледам каква врска има „квалитет на мултимедија“ во ауто (настрана од аудио). Сакаш да кажеш дека оној 17 инчниот монитор е топ, а? Исто на крај на памет не ми дошло да мерам разлики во потрошувачка помеѓу 90км/ч и 120км/ч, ваљда тоа е некоја тесла шема...
И на крај пак не најдовме колку чини замена на батерија за cybertruck. :)

Штом ништо од ова не ти значи, можеш да ја купиш која било кола и ќе бидеш среќен.

Али на многу други ни значи, па свет каде сите функции се прават преку екранот, многу значи дали тој систем е добар или е лаги и има екран со ужасни бои и резолуција. Ако тоа не ти е битно ок.

Потрошувачка при тие брзини кажува колку е ефикасна колата. Пример едно возило поминува 7км со 1Kwh при 90кмх друго 5км. Првото со 80KWh батерија ќе помине 560км а второто само 400км. Второто возило ќе мора почесто да се полни што кошта пари и најбитно време.
Ако и ова не ти е битно тогаш стварно имаш време и пари на претек.

Батеријата сигурно кошта помалку од таа на конкуренцијата, пример ГМ Хамер има батерија од скоро 250КWh(Колку $$$) а е инфериорен во однос на сајбертак по сите мерила.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.833
5.284
SK
Штом ништо од ова не ти значи, можеш да ја купиш која било кола и ќе бидеш среќен.

Али на многу други ни значи, па свет каде сите функции се прават преку екранот, многу значи дали тој систем е добар или е лаги и има екран со ужасни бои и резолуција. Ако тоа не ти е битно ок.

Потрошувачка при тие брзини кажува колку е ефикасна колата. Пример едно возило поминува 7км со 1Kwh при 90кмх друго 5км. Првото со 80KWh батерија ќе помине 560км а второто само 400км. Второто возило ќе мора почесто да се полни што кошта пари и најбитно време.
Ако и ова не ти е битно тогаш стварно имаш време и пари на претек.

Батеријата сигурно кошта помалку од таа на конкуренцијата, пример ГМ Хамер има батерија од скоро 250КWh(Колку $$$) а е инфериорен во однос на сајбертак по сите мерила.
Цело време тргнуваш со претпоставка дека сум одлучил да набавам EV, и сега гледам кое EV е најдобар избор... Всушност ако вистински сакаш да се ставиш во улога на „адвокат на ѓаволот“, тогаш треба да ме убедиш зошто да не продоложам да користам класично возило со мотор на внатрешно согорување? :)

Ете почни од замарањата со колку км/ч треба да возам за да стигнам до целта (или барем до полначот), пред да ми се истрошат батериите. Продолжи со моментот зошто би чекал со часови да се наполнат батериите, наместо за минута да наполнам резервоар. Кажи ми колку чини возилото (во случајов тесла сајбертрак), и зошто би давал толку пари наместо да продолжам да си го користам сегашното класично возило. Кажи и каде да го поправам тоа EV овде (а според искуствата, подоста време поминуваат по сервиси). Каде да го полнам кога патувам на подолги релации (пошто не живееме во САД, а и таму си влечат дизел генератори и канти нафта, по гепеците на нивните EV).

Исто кажи и... Се шегувам, доста беше. :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.095
31.217
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Цело време тргнуваш со претпоставка дека сум одлучил да набавам EV, и сега гледам кое EV е најдобар избор... Всушност ако вистински сакаш да се ставиш во улога на „адвокат на ѓаволот“, тогаш треба да ме убедиш зошто да не продоложам да користам класично возило со мотор на внатрешно согорување? :)

Ете почни од замарањата со колку км/ч треба да возам за да стигнам до целта (или барем до полначот), пред да ми се истрошат батериите. Продолжи со моментот зошто би чекал со часови да се наполнат батериите, наместо за минута да наполнам резервоар. Кажи ми колку чини возилото (во случајов тесла сајбертрак), и зошто би давал толку пари наместо да продолжам да си го користам сегашното класично возило. Кажи и каде да го поправам тоа EV овде (а според искуствата, подоста време поминуваат по сервиси). Каде да го полнам кога патувам на подолги релации (пошто не живееме во САД, а и таму си влечат дизел генератори и канти нафта, по гепеците на нивните EV).

Исто кажи и... Се шегувам, доста беше. :)

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.095
31.217
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
421
559
Ниту еден американец, нема да одбере тесла за качување по нивните планини, и за носење тежок товар. Измислено е доџ рам, шеви силверадо за сајбертраков.

Јас се надевам дека ќе им оладат главите за форсирање на електрични возила. Пред се, од мањакот на електрична енергија, а потоа од еко причини. (Да не ни отворат депонија во државава за батериите)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.380
9.196
Па не баш, моментално Тесла е едно 5-10години пред другиве.

Нивните возила се најефикасни, Bjørn Nyland на youtube има топ канал каде има тестирано еден куп ЕВс, и измерено домет при 90кмх и 120кмх, Тесла се најефикасни, без разлика дали е зима или лето.

Мултимедијата им е топ, работи смут, на одличен екран и има одличен хардвер.

Муск и Санди збораат за СајберТрак

View: https://www.youtube.com/watch?v=2Zg34aSkuuY


Во ова се едно 30 години позади сите
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
178
176
Нешо грешка си, не знам што работеле легаси брендовите на назад едно 100тина години

Revisiting Euro NCAP
Following this test, Model S again received a 5-star safety rating and the highest Overall Score among any vehicle tested in this protocol. It also performed exceptionally well in more detailed tests across the board: 98% in Safety Assist. 91% in Child Occupant Protection.Nov 16, 2022
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
565
679
Еден точен и релевантен контра аргумент не дадоа луѓево што го хејтаат конкретново возило на темава , само кафанско балкански смешки од стилот на Алфа ромео заебанциите ...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека во голем дел и идеолошките преференци играат улога врз мислењето на луѓето. Зборувам и за Про и за Контра таборот.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
757
1.007
Луѓето не гледаат да го земат најдобриот производ за парите него се идентификуваат со него, без разлика на маните. Пример со ајфон, тесла, самсунг, итн. И некој ако рече нешто против одма очите ќе му ги ископаат. Као ја сум го фалел ximo а сум зел самсунг. Сум го зел пошто е најдобар телефон за парите моментално, не сум го зел ради тоа што сум љубител на Самсунг и слично. Го имаат тој стадо менталитет и фактите до нив не допираат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.301
14.430
Не гледам каква врска има „квалитет на мултимедија“ во ауто (настрана од аудио). Сакаш да кажеш дека оној 17 инчниот монитор е топ, а? Исто на крај на памет не ми дошло да мерам разлики во потрошувачка помеѓу 90км/ч и 120км/ч, ваљда тоа е некоја тесла шема...
И на крај пак не најдовме колку чини замена на батерија за cybertruck. :)
Не е топ 17 инчниот монитор, ебено фантастичен е. There!
Ефикасноста не е Тесла шема, него е.... како да ти кажам, број еден тема за размислување на секој инженер од Джејмс Ват па до денес и тоа нема да се смени во наредните 500 години, доколку ги има.
Не најдовме колку чини, затоа што е тотално небитно. Зошто би било важно колку чини? И зошто би ја менувал батеријата, тоест батериите.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
421
559
Прашањево ти е налик:
Зошто би менувал дупната гума.
Ретко кој македонски купувач ќе купи електрично возило на ново. Сите ќе земеме некое што прешло 150/200к км. Можда нема двомасен или дизни, ама има батерии.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.301
14.430
Прашањево ти е налик:
Зошто би менувал дупната гума.
Ретко кој македонски купувач ќе купи електрично возило на ново. Сите ќе земеме некое што прешло 150/200к км. Можда нема двомасен или дизни, ама има батерии.
Шансата гума да ти се дупне и да ја менуваш наспроти шансата да треба да смениш батерија за која имаш 10 години гаранција а башка и не е твоја туку е leased и друг и се секира, мислам дека нема потреба да се коментира.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
912
1.559
Ништо не коментирајте, само прифатете ова е врвот на автомобилизмот моментално и тоа е тоа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.301
14.430
Ништо не коментирајте, само прифатете ова е врвот на автомобилизмот моментално и тоа е тоа.
Тоа е погрешно стојалиште. Секоја ситуација треба да се критикува но во конструктивна смисла, во насока кон промовирање на постојани подобрувања. Меѓутоа, она што се прави на темава е чисто тролање.
А тоа дека е врвот на автомобилизмот, тоа навистина е така, но автомобилизам е многу широк поим и има многу параметри кои се за фалење и има такви кои се за критикување. Cybertruck е Truck 2.0 и тоа е факт. Изгледа малку како Робокап, некому не му се допаѓа минимализам но тоа се лични преференци кои немаат врска со Cybertruck и концептот на минимализам.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
912
1.559
Не изгледа на минимализам ова, ова изгледа ко некој урбан тинејџер да го цртал на хартија со пенкало. Поодвратно нешто не постои моментално, би се осудил да кажам и дека Multipla e поубава од ова.
Камионет отпорен на куршуми, направен од нерѓосувачки челик за да не се гребел од гранките и да го удираш со нога не се кривела вратата, и тркање помеѓу други камионети за да се види дека е побрз од другите. Генијално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.582
Мислења
965.343
Членови
34.950
Огласи
2.657
Најнов член
PetarTTT
На врв Дно