Тешкотии при отворање на страници во Гугл Хром

dmtrdn29

Gaining Experience
14 ноември 2020
55
63
Битола
 1. Reload the Page
 2. Don’t Use Public Wifi
 3. Check Your Date and Time
 4. Determine Whether the Certificate Has Expired
 5. Update Your Operating System and Browser
 6. Disable Your Antivirus Software
 7. Check Your Browser Extensions
 8. Clear Your Cache and Cookies
 9. Clear Your SSL Cache
 10. Change Your Domain Name System (DNS) Server


Ако си во можност стави си вин 10ка, а ако не помогни ниедно од овие, пробај се на chromium (ист изглед има како chrome, ќе се снајдиш) :)
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,411
1,509
се обидов со синхронизација на саатот,инсталирање на сертификат,но состојбата е непроменета.

Успешно го поправив проблемот на Хром кај пријател на ХП со овие сертификати, треба да инсталираш вкупно 3 сертификати:

Сите апдејтнати сертификати се достапни на следната официјална страна на LetsEncrypt


Полно упатство имаш на следната страна


Или најкратно што можам да ти објаснам е следното со вклучени линкови за преземање
----
The Fix
To fix this issue, you need to add the 2 new Root CAs to your computer or device.

Root CA Certificates (PEM format):

Intermediate Certificate (PEM format):

 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,411
1,509
тоа се само обични фајлови!

Dude, тоа се сертификатите што ти се истечени.

- Преземи ги со некој друг браузер, пример Firefox (десен клик на линкот, Save As),
- потоа кликни на нив и инсталирај ги.
- На крајот рестартирај го Chrome (затвори го и отвори го) и ќе работи.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,411
1,509
и со саве ас исто како документ.

Ги прикачив трите во .zip фајл, отвори го фајлот, кликни на секој сертификат поединечно и следи го упатството за инсталација (Next > Next > Finish)
 

Атачменти

 • certificates.zip
  3.3 KB · Прегледи: 5

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,411
1,509
не работи сеуште.

При инсталација, избери (види ја сликата подолу)

- „Place all certificates in the following store“
- Кликни на копчето „Browse“

Првите два сертификати „isrgrootx1.der“ и „isrg-root-x2.der“ смести ги во

„Trusted root certification authorities“

третиот сертификат „lets-encrypt-r3.der“ смести го во

„Intermediate certification authorities“

1635275374097.png
 

Zero-T

Intern
16 мај 2014
18
45
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
8 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
A4TECH N-70FX
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 7 64bit
Сериозно!
Зошто тогаш прашуваш?
 

Zero-T

Intern
16 мај 2014
18
45
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
8 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
A4TECH N-70FX
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 7 64bit
Верувај им на форумџиите нареден пат.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
инсталирање root сертификати од форум - бесценето! :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,145
9,797
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Добро кој виндовс и верзија е ова ако не е тајна?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,774
1,086
инсталирање root сертификати од форум - бесценето! :)
Дали може да се инсталираат сертификати на СмартТв Браусер (не Андроид) на овој начин преку форум, пошто не најдов друг начин
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,990
Мислења
869,717
Членови
30,321
Најнов член
vasei12
На врв Дно