• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Тешкотии при отворање на страници во Гугл Хром

kloki

Intern
24 јули 2015
136
33
Здраво,дечки дали некој се соочува со проблеми при отворање на веб страници во гугл хром.како да се надмине овој проблем.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,180
3,457
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Исчисти кеш со CCleaner или со слична алатка.
 

kloki

Intern
24 јули 2015
136
33
на спидтест не ми дава мошност за мерење на брзината.
Мислењето е автоматски споено:

се шефувате со кепс лок?
Мислењето е автоматски споено:

шегувате.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
на спидтест не ми дава мошност за мерење на брзината.
Мислењето е автоматски споено:

се шефувате со кепс лок?
Мислењето е автоматски споено:

шегувате.

Дап. Многу капс во насловот.

Да се вратиме на темата:

- дали иста е брзината на отварање страници други броусери? (ако да тогаш не ти е до броусерот - логично)
- колку уреди имаш на истата интернет конекција/мрежа (ако имаш многу уреди, пример - неколку мобилни, телевизор, компјутер, лаптоп - а интернет пакетот ти е слаб - тогаш нормално е)
- каков интернет пакет имаш?
- дали користиш ВПН или нешто такво шо може да влијае на брзината?
- ако си на МАГЕНТА од телеком, дали имаш пробано ако го исклучиш телевизискиот ресивер (магента ТВ пакетите влечат од вкупниот проток за интернет + ТВ, и ако не си на оптика значајно е бавен интернетот коа гледаш телевизија - уште повеќе ако гледаш на два приемника - не ни мора да гледаш може и да се само вклучени ресиверите а телевизорот исклучен пак си врти каналот)
Мислењето е автоматски споено:

П.С. не ми прави спам со приватни пораки ќе те молам, одговарај тука ќе видат повеќе членови и ќе добиеш помош побрзо.
 
Последна промена:

Zero-T

Intern
16 мај 2014
18
45
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
8 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
A4TECH N-70FX
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 7 64bit
Веројатно сертификатот ти е истечен, барај ISRG Root X1 на нет.
 

kloki

Intern
24 јули 2015
136
33

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Noob хахаха ах бре клоки
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не се ни врати ликот да каже фала.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,905
1,546
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ова е проблем до windows-от, али не ми е јасно, MS не го решава, или никој не праи Windows Update ?


пс.
а се манифестира во Chrome пошто Chrome користи Windows Cert Store. Firefox си доаѓа со свој cert store.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,450
1,571
Скоро имам видено исто на Chrome на Windows XP, Firefox работеше без проблем
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ова е проблем до windows-от, али не ми е јасно, MS не го решава, или никој не праи Windows Update ?


пс.
а се манифестира во Chrome пошто Chrome користи Windows Cert Store. Firefox си доаѓа со свој cert store.

Јас мислам дека датата му била 2001.

Мене никад не ми направил проблем со сертификати хром. А според прозорите користи и Win 7. ERR_CERT_DATE_INVALID ми се појавувало на некој лаптоп со саката цмос батерија што заборавил и кога е направен.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,905
1,546
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Мене никад не ми направил проблем со сертификати хром. А според прозорите користи и Win 7. ERR_CERT_DATE_INVALID ми се појавувало на некој лаптоп со саката цмос батерија што заборавил и кога е направен.
мојата претпоствка е базирана дека го „имав“ истиов проблем кај пријател.

ERR_CERT_DATE_INVALID (прилично нечитливо) се однесува на овој DST Root CA X3 Expiration (September 2021) - Let's Encrypt

еве го и овде решението

А според прозорите користи и Win 7
аххх wow, не приметив … па нема спас за тоа :)
Мислењето е автоматски споено:

пс.
или ако претпочитате извор од MS Getting: NET::ERR_CERT_DATE_INVALID - Microsoft Q&A
 

kloki

Intern
24 јули 2015
136
33
Дечки,бев отсатен неколку дена и сега сум на форумов ги читам коментариве во врска со проблемот што го имам сеуште со гоогле цхроме.датумот е исправен(точен).дали и на други њиндоњс системи се јавува ваков проблем(8,10 итн).незнам дали јас сум зафркнал нешто(неверувам во тоа) или е до самиот оперативен систем,како и да е ќе се обидам со сите ваши предлози за разрешување(отстранување) на овие тешкотии.Секако Ви благодарам!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,153
Мислења
879,060
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно