• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тешка заебанција и Spam via SMS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
//Не знам дали е местот на постот тука но долколку не е слободно преместете го на соодветна локација.

Станува збор за смс порака со содржина дека имате добиено Мерцедес Е240 или Тојота(не знам точно за кој модел) на извлекување одржано во Кенија од страна на Germany Internacional Motor Show, и за подетални информации да се јавиш на следниот број +254738518173(локација Кенија), не се залажувајте луге чиста намешталјка, се нервирам сто глава не можам да дигнам од маил спам сеа и преку смс мамата нивна, мене лично ми стигна ваква порака исто и на мајка ми бидејќи ни се разликуваат боревите само во последната цифра.
Никако некој да се залажал и да остаи инфо, давале по смс и инфо за број на шасиа само и само да им уплатиш на сметка некоја сума како гарант дека ќе ја подигнеш колата или за карго блабла.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Да денеска на другарми му стигна истата порака само бројот почнуваше на +256
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
//Не знам дали е местот на постот тука но долколку не е слободно преместете го на соодветна локација.

Станува збор за смс порака со содржина дека имате добиено Мерцедес Е240 или Тојота(не знам точно за кој модел) на извлекување одржано во Кенија од страна на Germany Internacional Motor Show, и за подетални информации да се јавиш на следниот број +254738518173(локација Кенија), не се залажувајте луге чиста намешталјка, се нервирам сто глава не можам да дигнам од маил спам сеа и преку смс мамата нивна, мене лично ми стигна ваква порака исто и на мајка ми бидејќи ни се разликуваат боревите само во последната цифра.
Никако некој да се залажал и да остаи инфо, давале по смс и инфо за број на шасиа само и само да им уплатиш на сметка некоја сума како гарант дека ќе ја подигнеш колата или за карго блабла.
Многу стара финта, само сега во нов облик. Ова е истата финта со Нигериското писмо многу добро познато во интернет светот по бројот на измами. Подолу следува линк со измами поврзани со нигериското писмо:
Нигериско писмо , што се нема да направат луѓето за да дојдат до пари макар тоа било и со измама. Ама тоа се додека има лекомислени луѓе ќе има и измами.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Значи на измамиве му нема крај..
Жал ми е за многу лекоумни и наивни луѓе што паѓаат на вакви измами.. Баш пред некој ден на несакање начекав еден сајт каде што имаше разни искуства во тематикава.. Искрено не знаев дали да плачам или да се смеам на “настраданите“..

Незнам што би кажал.. Пазете се :))
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Уау...не ми се верува...со милиони долари само преку спам? Браво за дечкиве што го направиле писмово...добро е што ние сме малце скептични за овие ствари (ради економска ситуација и слично...), али на запад се гледа дека има лекомислени луѓе...

Воч аут у секој случај...:bravo:
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
A мене што ми се деси ... барав на Skype сервиси за авто делови сакав да го надоградам аутото и најдов еден човек (да не го рекламирам сеа) , барав спојлер некој за трета врата и типот без пардон, без ништо ми вика дај број на шасија за таа кола. А јас пак убаво му посочив за која кола се работи и која година на производство... не не типов дај ми број на шасија..
Е сега јас не дадов број на шасија ама сепак не верувам дека по број на шасија може да открие каков спојлер ми треба... барем јас мислам дека не може да ми даде одговор е сеа таква информација може да се злоупотреби на големо..:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Абе ми стигна мене смс за Мерџото, а за тојотата праќале на други луѓе. на тоа инфо налетав на нет, гуглајќи за оваа превара.
А друже кога ќе купам Мерџо го частам цел ИТ форум :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
абе сега не зезај

што ти треба да купуваш нов кога веќе имаш
или ако не ти се свиѓа боја

дај ми го мене ке го префарбам ако треба:plachko2:ke mu правам:)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
кај се видело да добиеш кола така за ништо??? на мене на mail колку писма ми стигнаа од британска лотарија од некоја баба милијардер па починала па нема на кого парите да ги остави и уште какви не.

Да ми ги даваа стварно сите тие паро до сега би бил најбогат у европа. нема врска
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
E i mene mi se ima deseno da otvoram mail i da vidam deka sum dobil ogromna suma na pari.:D
Pred nekoja godina nekoj od Kenia mi vika abe mi treba pomos .... gazdata na edna bogata firma (po poteklo od Germanija) ovde zagina pred 1-2 godini vo soobrakjajka zaedno so zena mu i dvete deca i sega parite sto gi ima ne moze nikoj da gi podigne ako ne e od negova loza. A ako nekoj ne se javi za nekolku godini parite gi lapa drzavata. I mi vika .... ako sakas ti da se javis deka si "last of the kin" pa posle ke gi delime parite 70% - 30%. I si vikam .... iiii sega ke go sibam u rebra ovoj .... ke go du**m malce:D . I mu vikam vazi be ama kako ke znam deka nema da me zaebes i deka nema da mi duvnes so parite??? I mi vika ne se sekiraj ti ke otvoris vo banka smetka i ke stavis $2000 a nie sme 4-vorica i ke stavime i nie na taa smetka uste $8000....a tie pari demek bile za nekoi administrativni troskovi sto trebalo da se platat. Ama mi vika ne kazuvaj na nikoj seuste prvo da gi zememe parive:LOL::LOL::LOL:
I jas mu vikam .... slusaj sto ke otvaram nova smetka imam jas edna tajna smetka vo banka i na nea mi prefrlaat pari od rabota. A smetkata e tajna posto takva mi e rabotata. I ovoj me prasuva a sto rabotis??? A jas mu vikam....jas sum pretstavnik na MI8 za balkanot.......... i od togas ne mi pisa vise:LOL::LOL::LOL:

Tuku cekaj sea ima nesto najnovo bas pred malku mi stigna......ama ova e ziva vistina:D:plachko2::D:D:LOL:
Eve ke go zakacam podole.


Sent: Thursday, September 18, 2008 3:07 PM


Po~ituvana gospodo ,

Firmata ERIKSON vo svojata promocija na pazarot deli besplatni laptop kompjuteri.
So ovaa kampanja saka da gi popularizira svoite proizvodi.
Ako ovoj mejl go ispratite na 8 lica za podarok ke dobiete laptop ERICSON T18.
Ako go ispratite na 20 lica ke dobiete laptop ERIKSON R320.
Kopija od ovoj mejl ispratete na pretstavnikot na ova firma , gospo|a Anna Swelung
[email protected]So po~it !


Nikolova Marija

Commercial DepartmentIndo Minerals & Metals

ul. Debarca 10 Skopje

tel: 00389 (0) 2 3298 872; 221

fax: 00389 (0) 2 3298 222

mob: 00389 (0) 70 333 458

e-mail: [email protected]P Save a tree.....please don't print this e-mail unless you really need to.


__________ NOD32 3455 (20080919) Information __________

This message was checked by NOD32 antivirus system.
http://www.eset.com


__________ NOD32 3458 (20080921) Information __________

This message was checked by NOD32 antivirus system.
http://www.eset.comE pa navali narode na besplatni laptopi:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,597
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно