• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Термометар

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Препорачајте некој добар прецизен термометар за соба и влажност на воздух да има.
И апликација за телефон, кое би требало да е попрецизно?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нема препораки? Јас истражував малце и сите убави се во Америка изгледа :) Многу пари за шипинг и кој знае дали ќе ти дојде. За околу 3000-4000 денари има добри термометри и хигрометри со апликации што чуваат податоци долго време, со ви-фи или блутут конекција, аларм/нотификации на мобилен, графикони и тн. Уште се мислам :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
па земав некој ефтин 2-3 долари од али, покажува, сега дали е точен незнам
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097
Јас го имам овој Mi Bluetooth Temperature & Humidity Monitor – Spec – Mi Store
На телефон гледаш моментална состојба, преку BТ. Ако сакаш remotely да следиш, да подесуваш IFTTT рутини и слично ти треба bluetooth gateway device. Камерата што им е, или bedside ламбата може да ти служат за таа намена.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Точен ли е? :)
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
И јас имам исти , споредено со друг мерач вредностите се исти само што Mi термометарот е по осетлив на првата децимала, се менува секоја секунда скоро +/- 0.1 степен. Имаш и многу поевтини (само)гејтвеи што се врзуваат на вифи за некои 10 долари. Меморија има за последните 6 месеци како и неделен и дневен преглед, но мислам дека тоа го има апликацијата само кога е врзан на гетвеј.
edit,
и овој функционира исто добро и џаблк е моментално
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
И јас имам исти , споредено со друг мерач вредностите се исти само што Mi термометарот е по осетлив на првата децимала, се менува секоја секунда скоро +/- 0.1 степен. Имаш и многу поевтини (само)гејтвеи што се врзуваат на вифи за некои 10 долари. Меморија има за последните 6 месеци како и неделен и дневен преглед, но мислам дека тоа го има апликацијата само кога е врзан на гетвеј.
edit,
и овој функционира исто добро и џаблк е моментално
Го порачав тој од линкот. Ко за прв пат идам со буџет термометар после ќе видиме :)
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Го порачав тој од линкот. Ко за прв пат идам со буџет термометар после ќе видиме :)
Кога ќе го добиеш ќе се изненадиш колку мали димензии е термометарот.
Овој ќе ти се врзе само на блутут, ако сакаш ремоут да гледаш температури ќе ти треба нешто вакво
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Кога ќе го добиеш ќе се изненадиш колку мали димензии е термометарот.
Овој ќе ти се врзе само на блутут, ако сакаш ремоут да гледаш температури ќе ти треба нешто вакво
Доволно е на блутут сега за сега. А и сакав да е малечко тоа пошто од мобилен сакам да гледам. На скоро сите термометри и тие поскапите дисплејот не е баш нај нај (не изгледа баш модерно).
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно