1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

terminating... - old tunnel is not closed yet на Mikrotik

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 14 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мастер HardCorec не е онлајн а мене ми гори под нозе :)

  Сетапов работеше како што треба, серверот не го пипнав. Пробав да го реплицирам клиентов/рутеров на друг рутер. Овој го изгасив само и го стаив новиот, пробав на новиот и не биваше ништо и го вратив стариот. Сега стариот несака да се врзе.

  Кога пробувам да е врзам на VPN сервер во Logs ми дава ова:
  l2tp pp info - terminating... - old tunnel is not closed yet на Mikrotik

  Неам поим што да му чинам.
   
 2. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  Најбрзо решение рестартирај двата рутери.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 4. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  - прати export
  - која верзија користиш
  - со кој уред пробвиш да се најавиш на vpn.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  После 4-5 ребурово направив shutdown на клиентот и кога се подогна се врза без проблем.
  Стара верзија на РутерОС имаат и двете машини. 9.2 и 3.5 така што најверојатно е некој баг.
   
 6. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  Ако користиш L2TP-IPsec, тоа користи параметри за шифровање, не секогаш секој уред подржава се.
  Пример со Iphone да се најавуваш, а на L2TP-Serverot не си означил SHA1 никад нема да се најави.
   
Слични теми
 1. dime
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,244
 2. psyside
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  614
 3. DrMTR
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  874
 4. DrMTR
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  836
Вчитување...

Сподели

Вчитување...