• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Терминали и поврзување

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kachulach

Intern
10 ноември 2008
8
0
Samo me interesira...Kako e izvedeno ova vo ucilistata so toa sto poveke terminali se povrzani so eden server i dali toa moze da se napravi vo domasni uslovi so bilo kakov kompjuter?(pr.mojot e Core2duo 2,33;2GB RAM;MSI NX8500GT;160GB HDD,400W Case) Fala odnapred.
p.s.Izvinete ako sum zgresil vo kategorijata, no mislam deka vo mreza naj odgova. :eek:k

Znaci imam:star com. znaci monitor, tastatura gluvce mrezen kabel i toa so e kutijata ke ja zemam od eden prijatel na koja se priklucuva periferijata za terminalot
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Samo me interesira...Kako e izvedeno ova vo ucilistata so toa sto poveke terminali se povrzani so eden server i dali toa moze da se napravi vo domasni uslovi so bilo kakov kompjuter?(pr.mojot e Core2duo 2,33;2GB RAM;MSI NX8500GT;160GB HDD,400W Case) Fala odnapred.
p.s.Izvinete ako sum zgresil vo kategorijata, no mislam deka vo mreza naj odgova. :eek:k

Znaci imam:star com. znaci monitor, tastatura gluvce mrezen kabel i toa so e kutijata ke ja zemam od eden prijatel na koja se priklucuva periferijata za terminalot
Најважно е да се има моќно напојување, над 2GB RAM и моќен процесор за да можат другите терминали да работат нормално при поголемо оптоварување. Значи на тие терминали неможе да се работи никаква 3Д апликација, затоа не е важно каква графичка имаш. Ти треба моќно напојување заради тоа што терминалите работат на принцип POE (Power Over Ethernet). Исто така земи во предвид дека е препорачливо главниот компјутер да работи на Линукс, во училиштата е Едубунту без никакви графички збогатувања и анимавции, бидејќи бара значително помалку системски ресурси за работа.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ти требаат они приклучните кутии или терминалите, во школо се X300 од NComputing заедно со посебна картичка за на ПЦ... Незнам во МК дали ќе се најдат ... Иначе твојот компјутер е поаран од тие школските :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,724
Мислења
863,321
Членови
30,062
Најнов член
Goku9000
На врв Дно