• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Терминален php, html, текст едитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Бидејќи одржувам неколку сајта, комплицирано ми е да користам ФТП клиент. Треба да го едитирам оф лајн, па да го uploadiram.

Под Windows најдов супер софтверче, WebDrive. Мапира го FTP како партиција, така да фајловите си ги едитирам со соодветен софтвер, правам сејв и има го директно онлине.

Арно ама.... такво нешто под линукс на најдов. Како на линукс да „мапирам“ фтп драјв? Мислма дека не може.

Него, тоа мање битно. Исто така често се логирам преко ssh на други хостови, и сакам да едитирам .js, .css, .php, .html фајлови. Кој терминален текстуален едитор да користам?
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Бидејќи одржувам неколку сајта, комплицирано ми е да користам ФТП клиент. Треба да го едитирам оф лајн, па да го uploadiram.

Под Windows најдов супер софтверче, WebDrive. Мапира го FTP како партиција, така да фајловите си ги едитирам со соодветен софтвер, правам сејв и има го директно онлине.

Арно ама.... такво нешто под линукс на најдов. Како на линукс да „мапирам“ фтп драјв? Мислма дека не може.

Него, тоа мање битно. Исто така често се логирам преко ssh на други хостови, и сакам да едитирам .js, .css, .php, .html фајлови. Кој терминален текстуален едитор да користам?
Kako shto reche ssh bi ti vrshelo rabota, drugo eventualno reshenie bi mozhelo da bide uploadiranje na php/cgi/etc shell na sajtot pa direktno od browserot da editirash shto ti treba.
Za text editorot. Ja lichno naviknat sum na 'vi' i odlichno mi vrshi rabota.

S.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Димитар, муабетот ми беше терминален едитор, не графички. Значи, преко ssh се конектирам на хостот, и едитира фајл.

vi ми е малце комплициран, би сакал да има да ми ги фарба променливите, функциите... кога пишам функција, и користам tab, во новиот ред да запамти колку таба имам оставено.

Сега за сега mc ми одговара како едитор, ама не и за „шетање“ по фолдерите.
 

Spion

Intern
25 септември 2007
48
4
vim ima syntax hilighting a go ima i toa shto go barash so tabs. Daj mu shansa nedela dena i ke se naviknesh na komandite za navigacija i manipulacija so tekst. Potoa nema da mozes bez niv :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Zemi si go HTMLPad 2007 imas opcija:html,css,php i uste mnogu.I + mozes da gi uploadiras na FTP!!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@ aleksandar_te

Да ама многу е полесно аплоадирањето.(само copy, па paste)
A aвторот на темата:

Бидејќи одржувам неколку сајта, комплицирано ми е да користам ФТП клиент. Треба да го едитирам оф лајн, па да го uploadiram.
Пред да постирате нешто, прво добро прочитајте каква помош се бара од Вас.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
A aвторот на темата:Пред да постирате нешто, прво добро прочитајте каква помош се бара од Вас.
Во My Network Pleces ке му се појави фолдер од то FTP акаунт што се поврзал. Па така сите ке му се појават и брзо е аплоадирањето. Не е толку комплицирано тоа.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Никој не рече дека е комплицирано, меѓутоа човекот не бараше тоа, бараше да ги едитира документите директно на серверот.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
aj simni si g WinSCP mislam deka ima i verzija za linux open source e taka 99% su msiguren deka ima malku poguglaj
ima FTP SFTP i uste nekolku protokoli mnogu e dobar mozes da editiran se menjanje na modovi
isto taka putty e dobar telnet ali malku potesko ke e da go naucis ova barem e lesno
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Stvarno, ne zabeguvajte... Nikoj ne spomna My Network Places ili za Windows... Kako shto rece Spion, vi ima syntax highlighting i e mnogu korisen pri editiranje na source kodovi i takvi raboti
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно