• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Термална паста

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе аналогијава подобро со антифриз да ја праевте. Или дестилирана вода или микс (што останало од лани, досипи додека не паднале температурите).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,042
4,294
SK
Пак ќе кажам, врска си нема тоа што го збориш и ти е смешна споредбата. На поголемо TDP ти треба само поголеми кулери и подобро спроводлива паста. Исто ќе траат. Поентата на паста е да спроведе температура од А до Б и тоа е тоа. Не треба да подмачкува клипови, цилиндри и да трпи експлозии. Тркачки мотори треба да имаат масла што ќе трпат поголеми температури и експлозии пошто како прво моторите траат едвај една-две трки.
Јас најкоректно што можев предложив дека треба да се следи контекстот на муабетот. Е сега ако ти инсистираш да „победиш“ во некаква замислена конфронтација, тогаш можеш да продолжиш да споредуваш намена на лубриканти со намена на термални спроводници. Сигурен сум дека можеш да најдеш уште многу разлики помеѓу тие две очигледно различни работи...

Која е поентата да продолжам со вакви извадени од контекст споредби - што треба да ти одговорам, дека пандан на поголеми CPU кулери се поголеми резервоари на масло, и друга градација на маслото? На пример да ставиш горе на багажникот резервоар од 200 литра, да го поврзеш со картерот, да го наполниш со моторно масло, па една пумпа да меша, и (теоретски) следните 10/20 години не треба да менуваш масло?


Или на крај ќе разбереш дека јас ја споредувам фрекфенцијата на потребите за промена на паста/масло.

Не ги споредувам пастата со маслото.
И не ги споредувам автомобилите/моторите со процесорите/компјутерите.Абе аналогијава подобро со антифриз да ја праевте. Или дестилирана вода или микс (што останало од лани, досипи додека не паднале температурите).
Или потребата од редовно менување на глицерин за кочниците... Тек тогаш секири ќе летаа. :p
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
454
717
Скопје
Како што реков - ниеден механички дел, ниту течности (масло, антифриз, глицерин, маст по спојките/зглобови, па и течност за шофершајбна) не може да се спореди со термална паста.

СИТЕ делови и течности кај автомобил ќе се изабат, ќе ги сменат фабричките карактеристики и ќе треба да се променат многу порано отколку добра термална паста.

Не ги фурајте овие муабети - колку ќе се возела колата. Епа дај да не го укључуваме компјутерот чим така, нема ни пастата што да ја загрева и лади.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Јас најкоректно што можев предложив дека треба да се следи контекстот на муабетот. Е сега ако ти инсистираш да „победиш“ во некаква замислена конфронтација, тогаш можеш да продолжиш да споредуваш намена на лубриканти со намена на термални спроводници. Сигурен сум дека можеш да најдеш уште многу разлики помеѓу тие две очигледно различни работи...

Која е поентата да продолжам со вакви извадени од контекст споредби - што треба да ти одговорам, дека пандан на поголеми CPU кулери се поголеми резервоари на масло, и друга градација на маслото? На пример да ставиш горе на багажникот резервоар од 200 литра, да го поврзеш со картерот, да го наполниш со моторно масло, па една пумпа да меша, и (теоретски) следните 10/20 години не треба да менуваш масло?


Или на крај ќе разбереш дека јас ја споредувам фрекфенцијата на потребите за промена на паста/масло.

Не ги споредувам пастата со маслото.
И не ги споредувам автомобилите/моторите со процесорите/компјутерите.
Не е поентата некој да победи, туку не ми се верува дека не можеш да сфатиш колку споредбата твоја нема врска со компјутери и термални пасти. Вози кола колку што ти работи компјутерот секој ден и не мењај масло па да те видам после 10-15 години каков ќе ти е моторот. Значи паста, нема потреба да се менува често зашто има сосема друга функција. Самата твоја слика покажува дека после 3 години, разлика едвај пола степен. За десет нека биде степен и пак е тоа прашање во какви услови е мерено, дали исто куќиште, тестирано со нов, стар кулер, кулер со прашина, без прашина, миљарда фактори.

Непотребно е да се советува некој да менува паста еднаш или два пати годишно колку ради реда иако нема никакво покачување во температури. Паста се менува во случај на веќе тргање на кулерот од процесорот или пак да е до толку ѓубре па да треба да ја менуваш.

Значи уште еднаш, моторно масло кое има функција да подмачкува (лубрикант) и паста која има својство само да спроведува топлина од А до Б, немаат никаква поврзаност во фреквенција на менување. Паста не треба да се менува доколку не се покачуваат температури, и пак лежи прашањето, дали покачувањето е ради пастата.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
 
  • Ја почнал/а темата
  • #56

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Не можи за мкд ова

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,254
14,013
Јас мислам дека не треба да се цепидлачи со избор на паста освен во случај на „тесни“ оверклок резултати каде секој степен е битен.
До сега секој можен тест покажал дека за неоверклокиран и лајт оверклок пастата не ги оправдува парите (ако е скапа)
Дури ги мачкаа со паста за заби, топено сиерње и слични небулози за да докажат.

Јас имам неколку туби (некои генерички сра*а, Ноктуа, Кулер Мастер.. ) кои се стари па кога сум ставал по пријатели не се десило ништо забележливо. При аплицирање не приметив да се згрудени, суви итн.
Најверојатно им се има погодено местото на чување.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
3 страни безвезна дискусија околу глупости...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Вака, ако имате пари земете Arctic , ако не и другите вршат работа. Разликата е 2-3 степени. Јас имав Arctic ставено на Ryzen процесор па никако не можев да го извадам од сокетот и да го одделам кулерот. Кога напнав со повеќе сила излезе со се процесор кулерот, значи залепен беше и тоа од само 2-3 дена користење. За среќа не искривив пинови, а и стегачот на матична преживеа.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Вака, ако имате пари земете Arctic , ако не и другите вршат работа. Разликата е 2-3 степени. Јас имав Arctic ставено на Ryzen процесор па никако не можев да го извадам од сокетот и да го одделам кулерот. Кога напнав со повеќе сила излезе со се процесор кулерот, значи залепен беше и тоа од само 2-3 дена користење. За среќа не искривив никакви пинови.
Пушти го компјутерот да поработи пред да вадиш кулер.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,254
14,013
Да не ви се мешам во штипки, продужете си... ;)
Го прескокна делот со автомобилите и паралелите со автоиндустријата и сега гајле ти е.

Земи и ти поштено спореди кармин со термална паста и да тераме во друг правец. Вака не се трпи повеќе :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
37
64
Тоа е новата верзија, не е стоена него е булшит. Старата е топ, ако може да се најде.
Чисто за референца оваа ја земав, претпоставувам дека е старата бидејќи графите на рекламата се направени со I7-3820 и ми врти низ глава дека прочитав негде дека е "haswell ready".
Оваа рецензија на amazon го сумира искуството што го имав со пастата (едина разлика е што ја употребив за графичката каде што претпоставувам би требало полесно да се аплицира заради големината на чипот). Можеби е добра пастата доколку е чувана во оптимални услови, но земајќи во предвид дека има shelf life од 2 години и општо дека живееме во македонија каде што професионализмот е на ниско ниво, повторно би препорачал да се избегне пастата.
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И гејминг треба исто така да е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,675
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно