• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Термална паста

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Се мислев дали овде да пренесам искуства, или на другата постара тема за термални пасти... Ај овде пошто има актуелно барање на совет, но модератор може да ги спои темите ако го најде тоа за сходно. :)

Од читање и истражување, би сублимирал дека Arctic MX-4 има солидно траење но времето (на сушење) зависи од TDP на CPU/GPU. По форуми во неколку наврати кажуваат дека на GPU побргу се се суши MX-4... Тl:dr, јас лично Arctic MX-4 не би менувал често освен на чипови со висок TDP ама само после проверено зголемување на температурите под оптеретување.


Неколку искуства, пошто неодамна на неколку конфигурации ја менував старата паста.

- На постара Core2 машина сменив 2-2.5 години стара HY510 силиконска паста, со Arctic MX-4. Интересно, старата паста не беше исушена (евтина кинеска). :) Разлики во температура под оптеретување имаше, ама само 2-3 степени. Процесорот е Xeon L5408 со TDP од ~40W па веројатно и тоа си игра улога. Но останува дека HY510 е солиден избор за послаби процесори, и Х намени каде не се пренесуваат големи количини на топлина.

- На постар НР лаптоп со втора генерација i3 менував паста. Повторно интересно, оригиналната интел паста не беше исушена. :)
Но со Arctic MX-4 температурите под оптеретување паднаа за ~10 степени.

- Надградив i5 со Xeon E3 1240V2, старата апликација беше со Arctic Silver 5 и совршено си функционираше и после 7-8 години. Arctic Silver 5 по перформанси велат дека е пар степени над MX-4. Предноста на AS-5 е во тоа што нема рок на траење (всушност подобро функционира после неколку недели burn-in кога ќе се исуши маслото), но ова веројатно и не е важно освен за вакви ситуации каде долго време се користи иста конфигурација.
Се изненадив и дека старата туба Arctic Silver 5 не беше исушена (и тоа после барем 13-14 години), па на Е3 Xeon-от ставив од неа. Температурите под оптеретување, после делидинг и апликација на AS-5 паднаа за ~10-12 степени. TDP на тој Xeon е окулу ~70W. Не знам колку паста имам останато во AS-5 тубата па не правев споредби со MX-4, додатно и заради тоа што кулерот DeepCool Ice Wind Pro има многу ретардиран начин на инсталација (со некои пластичиња наместо со мушки штрафови, западњачки no tools needed заглупувања). Само ќе кажам дека не сакам веќе ниеднаш да го преинсталирам тој кулер. :)
Чисто за споредба Ноктуа NT-H1 ми се исуши за неколку години, чувано во исти услови.Гледам Arctic MX-4 нуди 8 години рок на траење или ова е некој маркетинг трик како што се користи во маслата за автомобили?
Ако сакаш имам јас свежо отворена туба со MX-4, ако можеш на лице место да го заштрафиш само CPU блокот дојди и ќе ти аплицирам MX-4 на процесорот.
Инаку споредбата со маслата за автомобили и не е толку лоша, пошто маслата на малку годишни километри можат да потраат и повеќе од специфицираната една година. Цената на маслото не е голема, повеќе малтретирање е самото менување (или носењето на сервис). :)Њет, толку и е декларираниот рок без да ја мењаш после мачкање, ДО 8 години. Не сум видел рок на траење на паста(бар на мх сите генерации и гелид), едино ако не ти е затворена убаво па да се исуши.
Дап, така барем декларираат на сајтот:
„Compared to metal or silicone thermal pastes, you don't have to make any compromises with the MX-4: once applied, it lasts up to 8 years. “
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
Знам дека бев контрадикторен, но се разрешија ваљда некои трилеми. :)
Околу аплицирање на еднаш до двапати годишно бев понесен од дискусиите на поголем број членови кои го практикуват тоа.
 
Последна промена:

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
730
789
На графичка менувате и термални падови или само паста?
Јас само паста, освен ако не се оштетат или пак не се ептен потрупани со прашина падовите. Тогаш и нив, но зезнато е што имаат различна дебелина и треба да имаш резерва различни или пак да чекаш од ибеј 2месеци :).
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
46
74
Пред некое време земав од сетек Mastergel maker
Има Thermal Grizzly Kryonaut во Нексио. Солена, но квалитетна. Друга опција CoolerMaster Master Gel Maker (Nano) од Сетек.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
Ако купува mastergel maker нека запази убаво да е нано верзија, пред месец два купив mastergel maker испадна сува како сахара. Shelf life oд 2 години има пастата и најверојатно не била чувана соодветно али сепак пазете.
Edit: Cryonaut е сигурно најака у перформанси на нашиов маркет али е доста скапа, мислам дека а видов за 1300 во ddstore кога барав паста.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #31

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
64
110
Пред некое време земав од сетек Mastergel maker

Ако купува mastergel maker нека запази убаво да е нано верзија, пред месец два купив mastergel maker испадна сува како сахара. Shelf life oд 2 години има пастата и најверојатно не била чувана соодветно али сепак пазете.
Не пазарам во Сетек, многу лошо искуство имам со нив. Ми стигна од нексио Be quite Dc1

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Ако е така тогаш сум бил во заблуда.
И пак не ми е јасно зошто голем број членови менуваат паста на извесен период (сите сме сведоци на оваа појава)?
Јас немам сменето паста од кога го склопив во 2013-та и не гледам ама баш никакви отстапувања, било во лето било во зима.

Единствено ме фаќа тиха језа да не има запечено мада чисто сумњам.
Ноктуа паста иначе..
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
46
74
Не пазарам во Сетек, многу лошо искуство имам со нив. Ми стигна од нексио Be quite Dc1

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Пазарам од Сетек само кога не ми се чека пошо најблиску ми се лоцирани, инаку доста лошо искуство имам со нив.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
455
717
Скопје
Искрено како што менуваме масло на автомобилите, така и овде, не кошта многу еден шприц а и мирна глата.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Сериозно спореди век на траење на масло (и паѓање на перформанси) кај автомобили со век на траење на паста кај процесор?
Сериозно?

По постов имам впечаток дека немаш ни возачка, ништо лично.
Дали се свесен колку РАЗЛИЧНО се користат двата продукти? Ова ти е исто како да кажеш дека ја одмрзнуваш колата зиме исто како што и авионите ги одмрзнуваат на писта.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Пред некое време земав од сетек Mastergel maker

Ако купува mastergel maker нека запази убаво да е нано верзија, пред месец два купив mastergel maker испадна сува како сахара. Shelf life oд 2 години има пастата и најверојатно не била чувана соодветно али сепак пазете.
Edit: Cryonaut е сигурно најака у перформанси на нашиов маркет али е доста скапа, мислам дека а видов за 1300 во ddstore кога барав паста.
Тоа е новата верзија, не е стоена него е булшит. Старата е топ, ако може да се најде.

Јас немам сменето паста од кога го склопив во 2013-та и не гледам ама баш никакви отстапувања, било во лето било во зима.

Единствено ме фаќа тиха језа да не има запечено мада чисто сумњам.
Ноктуа паста иначе..
NT-H1 до сега веројатно е барут... или немаш некоја термо печка од процесор или ептен добро си дозирал па спојот станал идеален штом до сега е се ок.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
NT-H1 до сега веројатно е барут... или немаш некоја термо печка од процесор или ептен добро си дозирал па спојот станал идеален штом до сега е се ок.
4670К
Не е клокан никогаш. Океј, во почетокот чисто од мерак ама увидов дека немам реален бенефит па го оставив на сток.
Многу ретко е држен над 60 степени и тоа е тоа. Ваљда на пролет или в лето ќе пробам да сменам.

Дозирањето беше зрно грашок среде процесор и тоа е тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #37

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
64
110
Сериозно спореди век на траење на масло (и паѓање на перформанси) кај автомобили со век на траење на паста кај процесор?
Сериозно?

По постов имам впечаток дека немаш ни возачка, ништо лично.
Дали се свесен колку РАЗЛИЧНО се користат двата продукти? Ова ти е исто како да кажеш дека ја одмрзнуваш колата зиме исто како што и авионите ги одмрзнуваат на писта.
Редовен сервис нека биди ко така
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
455
717
Скопје
Ни тоа не е.
Нема споредба со ништо механичко на кола, а истото да работи и не покажува знаци на дотраеност.

Многу поверојатно е попрво да се јави потреба да промениш процесор/матична/кулер отколку да има потреба да се промени добра термална паста.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Се разбира дека автомобилите и компјутерите се различни работи, но честотата на нивните потреби за сервисирање има одредени сличности.

Еве на пример ладење на процесор со низок/среден TDP, да се обидеме да го споредиме со потребата од менување на масло на возило кое се вози најмногу 2-3 илјади киломентри од шофер кој ретко го тера аутото над 20-25 илјади RPM.

- спомнатиот процесор со низок/среден TDP нема да има потреба од честа промена на паста
- наведеното возило нема да има потреба од менување на маслото на една година, многумина на вторите коли им менуваат масло на две години (а маслото кое го декларираат дека не треба да се користи повеќе од една година, често е повеќе години старо во самите продавници).


Ја споредуваме фрекфенцијата на потребите за промена - на паста и масло.
Не ги споредуваме автомобилите и компјутерите директно. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кај автомобилските мотори многу поголема улога игра состојбата на моторот и тоа колку го расипува маслото отколку старотста на маслото. Процесорите тоа не го прават, сите исто си греат.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Чисто од аспект на разлика во перформанси, 3 години стара мх-4 наспроти нова апликација од мх-4 (и графитен пад, небитно).


Погледнете го атачментот 96494
Земено од:
View: https://www.youtube.com/watch?v=CAfIglmbwgk
Табелава ти прави ко да има разлика 20 степени а нема ни пола степен разлика на сите јадра.

Се разбира дека автомобилите и компјутерите се различни работи, но честотата на нивните потреби за сервисирање има одредени сличности.

Еве на пример ладење на процесор со низок/среден TDP, да се обидеме да го споредиме со потребата од менување на масло на возило кое се вози најмногу 2-3 илјади киломентри од шофер кој ретко го тера аутото над 20-25 илјади RPM.

- спомнатиот процесор со низок/среден TDP нема да има потреба од честа промена на паста
- наведеното возило нема да има потреба од менување на маслото на една година, многумина на вторите коли им менуваат масло на две години (а маслото кое го декларираат дека не треба да се користи повеќе од една година, често е повеќе години старо во самите продавници).


Ја споредуваме фрекфенцијата на потребите за промена - на паста и масло.
Не ги споредуваме автомобилите и компјутерите директно.
Врска нема ова. Масло е лубрикант за метали каде што знаат отпадоци да се најдат во него во работата на еден мотор, затоа и се филтрира да нема штета. Со тек на време, поради прљаштина, ја губи способноста да подмачкува како што треба и доаѓа до високи температури поради појако триење. Пастата е само спроводник на температура, ја ставаш и толку, нема триење, согорување на пример и нема потреба од честа промена.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Aма се разбира дека се баби и жаби, не 10 туку 1000 разлики може да најдеме меѓу двете работи... Јас не зборував за тие катаљарда разлики туку за една сличност.

Ајде пак... Пастата на процесор/GPU со висок TDP ќе треба почесто да се менува?
Моторното маслото на спортски автомобил или на ауто кое секојдневно минува по 500-600 км, ќе треба почесто да се менува?

За еден месец таквото ауто ќе надмине 15К километри а поголемиот број произведувачи препорачуваат маслото да се менува на поминати 10К км. Во контраст некои од нас не поминуваат 10К км ни за 2 години (на пример некој што ретко вози, или второ ауто, итн)... Или RTX 3090 има TDP изнад 350 W, a GTX 1050 најмногу иде до 75 W, исто ли ќе ги сушат термалните пасти?


Муабетот ми беше дека од тој аспект гледано ИМА и сличности.
Затоа поназад нагласив: „Ја споредуваме фрекфенцијата на потребите за промена ( на паста/масло)“. Не ми беше на крај на памет да споредувам својства/намени, односно да тврдам дека се слични лубрикант и термален спроводник... Дајте малку следете го контекстот. :)Табелава ти прави ко да има разлика 20 степени а нема ни пола степен разлика на сите јадра.
Баш тоа и се потенцира, дека меѓу 3 години стара мх-4 и нова апликација на истата паста, нема ни пола степен разлика... А тоа авторот на табелата како ја наместил градацијата, тоа прашај го него. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Aма се разбира дека се баби и жаби, не 10 туку 1000 разлики може да најдеме меѓу двете работи... Јас не зборував за тие катаљарда разлики туку за една сличност.

Ајде пак... Пастата на процесор/GPU со висок TDP ќе треба почесто да се менува?
Моторното маслото на спортски автомобил или на ауто кое секојдневно минува по 500-600 км, ќе треба почесто да го менува?

За еден месец таквото ауто ќе надмине 15К километри а поголемиот број произведувачи препорачуваат маслото да се менува на поминати 10К км... RTX 3090 има TDP изнад 350 W, a GTX 1050 најмногу иде до 75 W, исто ли ќе ги сушат термалните пасти?

Муабетот ми беше дека од тој аспект гледано ИМА и сличности.
Затоа поназад нагласив: „Ја споредуваме фрекфенцијата на потребите за промена ( на паста/масло)“. Не ми беше на крај на памет да споредувам својства/намени, односно да тврдам дека се слични лубрикант и термален спроводник... Дајте малку следете го контекстот. :)
Баш тоа и се потенцира, дека меѓу 3 години стара мх-4 и нова апликација на истата паста, нема ни пола степен разлика... А тоа авторот на табелата како ја наместил градацијата, тоа прашај го него. :)
У право си.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Чисто од аспект на разлика во перформанси, 3 години стара мх-4 наспроти нова апликација од мх-4 (и графитен пад, небитно).


Погледнете го атачментот 96494
Земено од:
View: https://www.youtube.com/watch?v=CAfIglmbwgk
Што се се изнапишало на темава а ко шо кажав и ете ко што споделил @Lokvan од емпириски тест - ептен нема потреба од рандом менување паста а и меѓу брендови степени се во разлика така шо одете со најевтиното или најдостапното нешто што ќе го најдете, по можност од океј бренд и немате гајле.

Имаше некое глупо видео од Лајус кај шо тестираа со путер од кикирики, паста за заби и слични глупости и пак беа блиску до добра термална паста.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што се се изнапишало на темава а ко шо кажав и ете ко што споделил @Lokvan од емпириски тест - ептен нема потреба од рандом менување паста а и меѓу брендови степени се во разлика така шо одете со најевтиното или најдостапното нешто што ќе го најдете, по можност од океј бренд и немате гајле.

Имаше некое глупо видео од Лајус кај шо тестираа со путер од кикирики, паста за заби и слични глупости и пак беа блиску до добра термална паста.
Нормално дека ќе бидат блиску. Ај сетете се зошто служи термална паста и што е најбитно за пониски температури. HInt: не е термалната спроводливост најбитниот фактор.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Нормално дека ќе бидат блиску. Ај сетете се зошто служи термална паста и што е најбитно за пониски температури. HInt: не е термалната спроводливост најбитниот фактор.
Покриеност? Уз муабетот за автомобили гарант и грес маст ако се стави ќе биде тестот сличен.

Работата што термални пасти ја имаат како предност е дека траат долго без да се исушат и слично, така шо нормално дека треба и мора да се стави производ кој е за таа намена - но ако не сте некој светски рекордер во оверклокување сигурен сум дека нема да направи разлика каква паста ќе ставите.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
HInt: не е термалната спроводливост најбитниот фактор.
Нормално. Паста треба да се нанесе во што потенок слој, намената и е да го елиминира термалниот отпор на воздухот во празнините меѓу површините (меѓу процесор и ладилник). Зависно од својствата/составот, кога ќе се исуши пастата може да ја изгуби способноста за добар термален трансфер, односно да стане поголем отпорник отколку спроводник на топлина.

За мене лично AS5 има најдобар price/performance коефициент пошто никогаш не и треба менување. Компромисот е дека е малку полош термален спроводник споредено со пастите како Крајонаут, па и економскиот мх-4. Од аспект на цените и тоа што се нуди овде - за просечен корисник со mid-range CPU или некој што не оверклокува со екстремни напони, мх-4 е најлесен и најсоодветен избор. Шансите се попрво дека корисникот ќе премине на нов РС, отколку дека мх-4 ќе се исуши па ќе треба да се менува. Од други пасти имам користено и NT-H1, добри перформанси ама бргу се суши и апликацијата и тубата. Кинеската HY510 е ок за нешто со помал TDP, а цената и е скоро па џабе.

На крај само треба да се нагласи дека и најдобрата паста е џабе ако куќиштето нема добра вентилација.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
962
2,070
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
AS5 е спроводна. Не треба да се препорачуваат спроводни пасти на форум :) Ако некој прашува која паста е најдобра, веројатно не треба да гледа AS5 или TG Conductonaut.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Је. Електроспроводна е.
Ама па е паста со многу ниска вискозност, и со малку пазење никој не би требало да има проблеми.

Но со цената на мх-4 и недостапноста на AS5 овде, целава „дилема“ е излишна. :)
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Aма се разбира дека се баби и жаби, не 10 туку 1000 разлики може да најдеме меѓу двете работи... Јас не зборував за тие катаљарда разлики туку за една сличност.

Ајде пак... Пастата на процесор/GPU со висок TDP ќе треба почесто да се менува?
Моторното маслото на спортски автомобил или на ауто кое секојдневно минува по 500-600 км, ќе треба почесто да се менува?

За еден месец таквото ауто ќе надмине 15К километри а поголемиот број произведувачи препорачуваат маслото да се менува на поминати 10К км. Во контраст некои од нас не поминуваат 10К км ни за 2 години (на пример некој што ретко вози, или второ ауто, итн)... Или RTX 3090 има TDP изнад 350 W, a GTX 1050 најмногу иде до 75 W, исто ли ќе ги сушат термалните пасти?


Муабетот ми беше дека од тој аспект гледано ИМА и сличности.
Затоа поназад нагласив: „Ја споредуваме фрекфенцијата на потребите за промена ( на паста/масло)“. Не ми беше на крај на памет да споредувам својства/намени, односно да тврдам дека се слични лубрикант и термален спроводник... Дајте малку следете го контекстот.
Пак ќе кажам, врска си нема тоа што го збориш и ти е смешна споредбата. На поголемо TDP ти треба само поголеми кулери и подобро спроводлива паста. Исто ќе траат. Поентата на паста е да спроведе температура од А до Б и тоа е тоа. Не треба да подмачкува клипови, цилиндри и да трпи експлозии. Тркачки мотори треба да имаат масла што ќе трпат поголеми температури и експлозии пошто како прво моторите траат едвај една-две трки.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно