• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Термална паста

 • Ја почнал/а темата
 • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Се надевам дека сум на правилно место, ми треба совет каква термална паста да земам, имам процесор Ryzen 5 3600 со водно ладење Kraken X62. Моментално имам ставено Cooler Master E1.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,910
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Има Thermal Grizzly Kryonaut во Нексио. Солена, но квалитетна. Друга опција CoolerMaster Master Gel Maker (Nano) од Сетек.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,982
5,433
Мелмак
Непопуларно мислење можда ама каква и да ставиш нема да видиш којзнае колкава разлика. Зборуваме 3-5 степени максимум. Јас би ти препорачал DeepCool Z5, ја користам долго време веќе и одлична е и евтина. Коа се замарав за рецензии беше на исто рамниште со Arctic MX која важеше за најдобра од некондуктивните. Верувам дека од тогаш до сега има нови брендови и пасти кои сигурно ќе ти извадат 2-3 степени пониски температури, но не вреди шприц од таква паста да го плаќаш илјадници(?) денари по мое мислење.


Значи не вреди ни двеста денари повеќе да дадеш за Z9, која е кондуктивна плус така шо треба и повеќе пазење.
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
76
107
Скопје

јас ја користам оваа малку е подобра и поскапа од Z5.
ryzen 5 3600x (4.3ghz @1.25v undervolt) со AIO deepcool gammaxx l240 у гејмање 50c , без undervolt 60c.

Ама за таа цена гледам нексио имаат избор пасти од термал гризли и арктик.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Гледам Arctic MX-4 нуди 8 години рок на траење или ова е некој маркетинг трик како што се користи во маслата за автомобили?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Имам уште едно прашање, на колкав период ја менувате пастата?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
116
64
Skopje
Имам уште едно прашање, на колкав период ја менувате пастата?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Еднаш и тоа е многу ама кога веке ке го отвориш ПЦ-то за да го исчистиш од прашина - смени.. (на графичка може на 2-3 години бидејки е покомплицирано)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,982
5,433
Мелмак
Јас не менувам освен ако расклопувам или ако има некои озбилни проблеми со температура. Не зезајте 30 години компјутери и стари конзоли без сменета паста работат бомбона. Не оверкомплицирајте.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
116
64
Skopje
На графичка менувате и термални падови или само паста?
Само паста (падови ретко на поефтиниве картици има вградено на мемориите а на VRM-ињата нема потреба -освен ако се распаднат скроз). А имаш право графичка немора да и се мења ништо - освен да се издува прашина - само ако дига температура многу
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
917
1,978
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Арктик ја имаш во Нексио, супер цена е и е неверојатна паста. Земав пред 3 години еден шприц, уште го користам а имам сменато 3 процесори и бар 4 кулери. Плус за чистење што вадам.
Перформанси можда не менува многу, ама затоа не се стврднува, не се лепи. Пастата е одлична, докажана, покажана...
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
957
1,335
Се слагам со dekomote, разликата кај пастите не е секогаш во температурата туку во квалитетот на изработка. Ефтините се лепливи и имаат поголема вискозност и не ги препорачувам за Ryzen процесори зошто многу се лепат на кулерите и од невнимание можат да се оштетат пиновите зошто се на самиот процесор, за разлика од Intel кај што се на матичната. Треба многу внимание со тие пасти и обавезно пред чистење пуштете CPU бенчмарк да се загрее пастата и полесно да се одвои од кулерот.

И јас предлагам Arctic MX-4 2019. Пастата е одличен избор. Ќе го сликавме R5 2600-ка на другар ми во IT хорор доколку не кажеше на време и продолжеше да тегне на кулерот. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Се обратив во Нексио за Arctic MX-4 но немаја на залиха, и ми понудија BE QUIET! DC1 (3g) со 7.5 W/mK како замена. За неколку недели ќе правам генералка и ќе ви кажам резултатите. Ви благодарам на сите.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,910
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Се обратив во Нексио за Arctic MX-4 но немаја на залиха, и ми понудија BE QUIET! DC1 (3g) со 7.5 W/mK како замена. За неколку недели ќе правам генералка и ќе ви кажам резултатите. Ви благодарам на сите.
Just FYI, Thermal Grizzly Kryonaut има спроводливост од 12.5 W/mK, а CM Master Gel Maker 11 W/mK.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Земи си арктик слободно.
На таа што одеше со Arctic Freezer Esports 34 Duo кога го ставив во септември мислам беше, еве го уште си е на 32 степени Idle, макс 55 - 60 при full load.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
638
732
Скопје
Се однесува на пастата во пакувањето.
Њет, толку и е декларираниот рок без да ја мењаш после мачкање, ДО 8 години. Не сум видел рок на траење на паста(бар на мх сите генерации и гелид), едино ако не ти е затворена убаво па да се исуши.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,068
11,451
youtu.be
Њет, толку и е декларираниот рок без да ја мењаш после мачкање, ДО 8 години.
Ако е така тогаш сум бил во заблуда.
И пак не ми е јасно зошто голем број членови менуваат паста на извесен период (сите сме сведоци на оваа појава)?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Ако е така тогаш сум бил во заблуда.
И пак не ми е јасно зошто голем број членови менуваат паста на извесен период (сите сме сведоци на оваа појава)?
Искрено како што менуваме масло на автомобилите, така и овде, не кошта многу еден шприц а и мирна глата.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
638
732
Скопје
Ако е така тогаш сум бил во заблуда.
И пак не ми е јасно зошто голем број членови менуваат паста на извесен период (сите сме сведоци на оваа појава)?
Можда е нешто слично како со мобилните со литиумски батерии што до пред извесно време препорачуваа да се полнат многу саати пред прво користење(веројатно сеуште има такви продавачи), пракса останата од времето кога батерии беа ni-cd или ni-mh.
Ова со пастава веројатно се трауми од силиконскине пасти во тегли од времето што се користеа навелико по сервиси и компјутерски фирми, и буквално стануваа прашина за 6 месеци. Јас Мх4 па да не претерам едно 4-5 години ја немам сменето. Можда би смалил некој степен кога би ја сменил али не гледам некој изразен проблем во вид на високи температури што би ме натерал да и се замарам.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
311
370
Ако мене ме прашуваш еднаш до двапати годишно. :)
И пак не ми е јасно зошто голем број членови менуваат паста на извесен период (сите сме сведоци на оваа појава)?
Ниту јас имам сменето едно 3-4 години, температурите воопшто не се променети.
Чекај сеа? :D
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,133
2,538
Искрено како што менуваме масло на автомобилите, така и овде, не кошта многу еден шприц а и мирна глата.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Абе за уљето, бар пишуе таму, според кола и уље, да се смени на толку и толку км или толку и толку време. И овде има сигурно фабричко време после кое губи некој значителен % од перформанси или број на часови одработени, ама па дека е тоа за 2 пати годишно или морално 1 годишно, при секојдневна употреба не ми се верува. Имам сервери кои не им е сменето па сигурно 5 години, компјутери барем 2~3 години, и никаков проблем нема на температури (можда +1-2 степена од почеток а можда и не). Поголем проблем и поважно е да се ослободени од прашина.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно