1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Термална паста

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од mankanos, 22 Септември 2018.

 1. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  Далеку подобра е од HY, имам пробано HY една бела како јогурт беше. Не чинеше таа паста. Некои руски видеа гледав, не ми се веруваше дека секој резултат се рамнеше со MX-4. Само што сите повторуваат дека се суши брзо, мене до сега не ми се исушила пастата. Исто земав 30г, можеби пред година дена.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  587
  2,574
  21 Април 2016
  Машко
  Прво благодарност до @Dave1 што ни линкуваше нови тестови за термални пасти и ни ја освежи темата. :)
  Еве една табела од тој тест:
  untitled-3.png
  Според понудата кај нас (на страна Гризли течен метал), јас вака би ги рангирал:

  1. Cooler Master MasterGel Maker, 11 W/(mK), 4 gr, 479 den. Setek
  2. Cooler Master MasterGel Pro, 8 W/(mK), 4 gr, 369 den. Setek
  3. Arctic MX-4, 8.5 W/(mK), 4 gr, 350 ??? den. Neksio

  Arctic MX-4 на овие тестови симбилично губи од MasterGel Pro, но причината поради која ја ставам на трето место се конфликтните информации за цената. @Astraion ја купил за 350 ден, а @Вајкинг се јавил и му рекле 410 ден.
  Кој има потреба од поголема количина, тогаш MX-4 може да му биде и прв избор. Колку што знам 20 гр се продаваат за околу 1000 ден. Не ме држете за збор, најдобро да си проверите. :innocent:

  Термалната паста учествува со околу 1% во цената на едно просечно ПЦ! Па баш на неа ли треба да шпараме? :rolleyes:

  Еден модерен процесор ќе функционира пристојно и со кинеска HYxxx паста, но што ако работи со 5-8С повисока температура? Тоа значи помал оверклок, тротлинг, поголема бучава од вентилаторите, a на долги патеки можеби и нарушена стабилност...

  Лаптоп е посебна приказна. Таму целата електроника е набутана во мал простор и токму ладењето или неефикасното ослободување од топлината е голем проблем. Квалитетна паста може да му го продолжи векот на лаптопот за година-две, а шкарт паста да му го скрати за исто толку. На страна вентилаторите и прашината, што се посебен (огромен) проблем...

  Кинеските пасти и те како си имаат своја примена. Одлични се при сервисирање на појачала за излезни транзистори и драјвери, стабилизатори на напон и слични активности. Вршат солидна работа за евтини пари. :)
   
  На Astro, Astraion, Dave1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  За 2-3 степени разлика не вреди да се замара човек. А дека пастата ќе го продолжи векот на лаптопот за година - две ако не го чистиш редовно и работиш на него легнат на кревет или на место полно прашина, тоа нема шанси.
  Исчисти го, без промена на паста, види разлика у температура.
  Не го чисти, стај му најскапа паста, види која промена има.
  Пастите се џабе фрлање пари.
   
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  ^ на нов процесор не бимштедел, но на процесор од 2000 ден, паста 500 денари ми немат логика xD
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако не па паста за заби да клаваме, или ништо, нека има контакт метал со метал само... Коментаров ти е 102.5% непродуктивен. Не го слушајте коментаров дека паста е за џабе фрлање пари. Нема потреба да клам артикли од по интернет шо укажуваат на бенефити од паста за процесор.
   
  На Astraion и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Колку што се битни температурите(спроводливоста), исто е битна вискозноста, да не тече, да не се суши.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,463
  2,675
  9 Февруари 2011
  Пробал некој коктел да напраи? Од две или три пасти на пример, колку за тест каков перформанс ќе има?
   
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  По моја проценка, полош од најдобрата. Сепак ако пробал некој нека пише, мада не гледам поента...
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Господине драг, се сложувам 100% со кажаново од ваша страна, еве јавно да пишам да не морам поединечно.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,625
  10,210
  24 Јуни 2009
  Машко
  b.a, Banjifiko и на Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Јас mx 4 користам на све , најголем бенефит видов на асус 7970 матрикс која грееше 80 степени а по промена на паста мх4 70 степени, за цели 10 степени ја симна темп на графичката. Најсигурни се пастите без метал во нив како мх4.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  Упдате: искористив hy880 за лед чип, после година дена прегоре, пошто беше исушена пастата.... Од почеток убо лади, ама бргу се суши...Наместете аларм (shut down) или заштита ако ја користите. @krema ќе сакаш линк ?
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Само пастата ја смени, ништо друго не пипна?
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Само паста менав, графичката на старо ја земав од тука така да незнам дали предходната паста е фабричката но беше ептен бела некоја лоша паста.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  А како се мени термална паста на графичките,сум слушнал дека liquid metal е подобра или е слична на обична термална паста?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,625
  10,210
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се мени исто како и на процесор.
  Подобра е и не е слична како обичната.
   
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,803
  12 Јануари 2016
  Машко
  Дап, бргу се суши маслото од hy880 изгледа. Зимај послаби лед чипови, многу потрајни се од помоќните (едноставно комбинирај повеќе послаби ледови).
   
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  10w беше чипот, не беше јак. Таа белата повеќе брка работа за вакви работи, по не се суши. Искомбинирав 880 со sae35w-70 (масло за менувачи на коли), за сега работи одлично, но експериментот е во тек, сега за зега има само 2 месеца, ќе видиме како ќе се покажи ваквата комбинација. Секако тука има и поскапи пасти, али да видам поевтина варијанта како ќе се покажи со мала модификација. Инаку околу 5% додадов масло.
   
 19. beret

  beret
  Intern

  16
  20
  28 Септември 2008
  :D
   
 20. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Likvid metal не препорачувам за графички, само чисти неметални пасти како mx4 .јас со ликвид метал имав проблем со ноктуа нхд14 , пастата нагриза во металот на д14 и направи оштетувања на површината.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 21. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко
  Дали може MX4 да се најде денес некаде. Или само нексио ја држи.

  Слободен сум денес па сакам да ја сменам пастава на лаптопот.
  Ако не може дали може да најдам нешто со сличен квалитет во Анхоч, Нептун
   
 22. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  од аспект на температури, имаш DeepCool Z3/Z5 во Анхоч, + степен/2 повеќе во однос на MX4. од аспект на трајност - не можам да ти помогнам.
   
  На darencee му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,463
  2,675
  9 Февруари 2011
  Mastergel Maker или Mastergel Pro од Сет.
   
  PC_GAMER, gremlin и на Garfield' им се допаѓа ова.
 24. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко
  Фала на помошта.
  Сепак Сетек ќе ги скокнам. Гледам дека лоша репутација имаат и многу измами, па решив да не влегувам и купувам таму.

  Ако ја има на друго место би ја земал. Па дали некој друг ги нуди овие кај нас?
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  браво што си таков карактер и пропушташ прилика за добар производ, иако станува збор за потрошен материјал кој не подлежи под гаранција. Во секој случај бидејќи денот помина а ти не заврши работа, побарај си MX4 во Нексио.
   
  На darencee и Chicco69 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...