1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Термална паста

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од mankanos, 22 Септември 2018.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Земи си од Нексио нема да згрешиш
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Споредба на 20 термални пасти Guru3D
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,605
  2,425
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Петокот земав од Нексио, Arctic MX-4 (4 грамска) за 350ден.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  132
  53
  16 Јуни 2017
  Машко
  Дечки, ја погледнав во сет оваа термална. Дали е добра? Сакам да ја искористам на лаптопот и на процесорот и графичката од десктопот. Или подобро да ја купам таа што се препорачува од Нексио?
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,211
  3,325
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Dobra e , ali dali ke ti stigne za site navedeni. Ovoa samo za 2 graficki da mu staves i tolku e.
   
 6. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  132
  53
  16 Јуни 2017
  Машко
  Па би требало да е тука некаде, пошо DeepCool Z3-кава е 1,5 гр и успевав да ги премачкам и процесорот и графичката. Ако не пак да земам две, што велиш? А што се однесува до лаптопот термална не му имам менувано откако го купив, температурата се движи 50-52 степени па се мислам дали воопшто да ја менувам или да оставам така уште некое време да вози. Се мислам што е попаметно.
   
 7. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,605
  2,425
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Мислам дека имаат и 20 грамско пакување во ценовникот, јави се прашај.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  981
  1,116
  9 Јуни 2015
  Машко
  MX-4 (4 грамска) има во Нексио за 410 денари. Пред 5 минути прашав.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  306
  253
  21 Мај 2017
  Машко
  Нема потреба да ја менуваш, вадиш здрав заб.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  869
  684
  29 Март 2011
  Hy510 25 Грама ја користам и на лаптоп(n3060) и на декстоп(q8200) на декстопот не крева повеќе од 65ц а на лаптопот повеќе од 58-60ц на овие температури :) во собата каде што сум нема ни клима ни вентилатор само отворен прозорец :) -885172881281026267.jpeg -12420845492041748490.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  farkizz, kirems, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. kirems

  kirems
  Intern

  53
  26
  28 Април 2015
  Машко
  Оваа паста има баги висок рејтинг од ревјуа и брајан од tech yes city. Уствари подобра е од појкето познати пасти освен од најскапите. Имам и јас едно тубе купено
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не е случајно 15 грама?
   
 13. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  869
  684
  29 Март 2011
  Имаш и од 35г Али јас кажувам што имам и што користам :) Screenshot_20190830-112504.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Изгледа истата амбалажа ја користат за различни грамажи.
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,693
  795
  3 Март 2018
  ^да, или барем на слика еиста, имам 15 грамска од мегамобиле, мислам дека ја земав слична цена како и од али.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од овој бренд HY има и други модел т.е. подобри, малку и поскапи но сепак за нас евтини. :)
   
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,025
  724
  1 Јуни 2016
  Озбилно? 50 денари паста брка работа?
  Па кажите така бе :D
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кажано погоре. :D
   
 19. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  134
  389
  9 Август 2010
  Јас користам GD900, одлична е.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,505
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Анхоч користат пластична фолија па не се жалат, аздисувате понекогаш :oh:

  Денес одам во FNAC во Антверп, се надевам ќе си купам нешто квалитетно од таму.
   
  Pane-G, krema, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Бапнато GD900 фкорпа. :)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 22. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  134
  389
  9 Август 2010
  test-best-thermal-paste-for-laptop-768x432.jpg
  Не си згрешил. :)
   
  PC_GAMER, bicikle и на krema им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  GD900 = Arctic MX-4
  Интересно :)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 24. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  134
  389
  9 Август 2010
  Не е ист квалитет само, GD900 ќе се исуши. Ама термалната спроводливост е одлична. :D
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  9,524
  9,206
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислев да ја земам најдобрата од HY брендот, но кога видов дека GD900 е далеку подобра во спроводливост одма ја бапнаф. :D
  30g e кутијата за $3,14, надевам се дека не е фејк :)
   
  На b.a и mihovkris им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...