1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Термална паста

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од mankanos, 22 Септември 2018.

 1. mankanos

  mankanos
  Intern

  48
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  Ајде напомош дечки , имам лаптоп asus k550jx i5 4200h , 1 година и при играње или при heavy работење , цпу темп ми крева 80-90 , знак за сменување на термална паста или?
  Ако е од каде да купам убава паста имам слушнато мх-4 била добра, совети?
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,564
  3,988
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 3. mankanos

  mankanos
  Intern

  48
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  Каде можам да најдам?
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,564
  3,988
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Rasprasaj Anohc , Setek. Najjcesto tamu gi imaat.
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,054
  4,331
  28 oктомври 2008
  MX-4 нема да најдеш во МК, само online. Од добри и квалитетни пасти локално, имаш Cooler Master MasterGel Pro и Noctua NT-H1 thermal hybrid compound.
  Во Анхоч има Deepcool, сум ја пробал и не сум задоволен, користам стрикно CM.
  Сепак, доколку немаш искуство во ваков вид интервенции, ти препорачувам да го однесеш на сервис. Или кај маестро Daniel86 (ако има време):)
   
  Последна промена: 22 Септември 2018
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,054
  4,331
  28 oктомври 2008
  Ех, Пане бе... Понекогаш мислам дека пишуваш само затоа што ти е досадно...:D
   
  На martin17 и tupacan им се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,564
  3,988
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Dobro si pomislil :D
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Enis-Phantom

  Enis-Phantom
  Gaining Experience

  336
  412
  18 ноември 2013
  Машко
  darencee, gOJDO, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,054
  4,331
  28 oктомври 2008
  Корисно инфо. Не ми текна на нив, впрочем кога немаат детален ценовник...
   
  Вајкинг, BlackOuttheWoRlD, ntb91 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Лол ми се поремети лаптопот од друга паста грее како печка што фајда иам i5,
  Порано не ми грешее како печка 80-90с
  Можеше 3-4 windows-и виртуелно да уклучам а температурата беше 1-4/с.
  Помошако може??
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,458
  7,439
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Како бе вака пишувате. И од мобилен да си не е оправдано. Жими се 7 годишно дете имам посложени реченици пишува.
   
  На boban984, Draynor, martin17 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Порачај си добра Thermal Grizzly Kryonaut он-лине,ќе ти дојде за 2 недели...
   
  На PC_GAMER и ddo4nn им се допаѓа ова.
 13. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Провери дали сите штрафови се на место и добро заштрафени, исто така користи тестирани пасти како MX-4 (Нексио) исто така имаш кај нив и термални лепенки со добра спроводливост
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Ок Ќе пробам друже со мх4 паста
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  hy880 мене ми брка работа, од мегамобил, за побрзо, инаку тие што ви ги предложија.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ќе да е до пастата. Ќе да е до затнување на радијаторот со прашина и влакна. Треба да се отвори и да се исчисти. Патем може да се смени паста.
   
 17. mankanos

  mankanos
  Intern

  48
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  Го имам чистено убаво,, не е до тоа , мом 59-65 степени ми иде на кежуал кога работам
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па добро, таа температура не е висока како за во лаптоп. Ама ако оди 90 степени под оптеретување тоа може да е и до дефект на VRM, може и сензорите да лажат заради резерва.
   
 19. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  923
  868
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Не верувaм дa е дo пaстaтa. Дa не гo кoристиш нa кревет лaптoпoт или нa некoјa пoвршинa штo спречува прoтoк нa вoздух?

  Види пoстaви гo нa рaмнa пoвршинa и пoдкрени гo нa кaпaчињa зa дa имa дoбaр прoтoк.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
  На PC_GAMER и krema им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,627
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најдобро од хајнекен, но може и од газоза :D
  j/k :)
   
  На Paunoli и Banjifiko им се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Дечки, некој дали ќе може да ми се најде во сусрет, да ми капне MX-4 или Noctua , ми треба за на процесорот... ќе стаиме во ќесиче малце нешо тој фазон ќе пројдам одма со кола. Поздрав
  Термална паста (позајмица)
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,858
  906
  3 Март 2018
  hy имам некоја ко демек за процесори и таа е... ако ти чини пиши ќе се договориме нп...
   
 23. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  iam baraj me ne e problem
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Завршивме работе со Томче и тука фалаушеднаш. Фала и до bicikle
   
  Astro, bicikle и на borcep им се допаѓа ова.
 25. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Дечки, да не отварам нова тема, совет, колку што читав на интернет најдобра термална паста е Artics Silver 5, базирана на сребро но пренесува струја, дали има некој искуство со нејзе за ставање на лаптоп? Дали истекува и дали нешто можам да превземам како заштита?
  Или да одам со MX4? 10евра е од ебеј од англија со брз шипинг до кај нас.

  ПС добив одговор од Нексио за МX-4
  PASTE THERMAL ARCTIC MX-4 (4g) ORACO-MX40001-BL - 570 den so ddv
  PASTE THERMAL ARCTIC MX-4 (20g) - 1.390 den so ddv
   
  Последна промена: 4 Февруари 2019

Сподели

Вчитување...