1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Термална паста

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Стап, 23 Јануари 2014.

 1. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Купив паста coolermaster v1 ic value како е најдобро да ја нанесам дали со ова за мачкање што доаѓа со пастата или само точка на средина и толку :D ?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само точка или цртичка на средина.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
 4. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Гледав ама пак сакам вас да ве прашам за конечен одговор :D
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,226
  1,515
  5 oктомври 2007
  Машко
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Јас практикувам да ставам една поголема точка во средина и на сите 4 краева по мали точки, за да кога ке легне кулерот пастата да се нанесе еднакво на сите делови од процесорот.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Јас ставам крст на средина, да го осветам процесорот за добар и вечен оверклок. Амин.
   
  На dejanm, P.Overdrive, Woofer и уште 16 други им се допаѓа ова.
 8. maci

  maci
  On your way to fame

  2,873
  633
  2 Април 2008
  јас нанесувам паста како како нутела на кришка леб :)
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Нутела не се јаде на леб бе луд!
   
  xenon, Стап и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Нутела на леб е...како да ви кажам....грешка, невидена :D

  Точка на средината од процесорот со големина од 3-4mm (од око)
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Или точка или линија...
  Можиш да пробаш и така и така па дигни го после види како подобро се разлеало па така намести твое си е јас наместив последен пат точка у средина и добри се температурите... зависи до каква ти е подлогата на кулерот ....
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Кладов точка на средина еве пред и потоа :D [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 13. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Температуриве се кренаја скроз :D На играње 88 степени пак сменав одново паста и истото.. ?
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,060
  3,488
  18 Април 2007
  Ја не користам паста. Го лемам процесорот за кулерот, вадење амин.
   
  На xenon и Стап им се допаѓа ова.
 15. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Како го лемиш бе :D да пробам без паста , или со размачкување ?
   
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,060
  3,488
  18 Април 2007
  Се зезам! Без паста пробај само ако сакаш пржени јајца на процесорот да праиш.

  Јас ставам колку едно топче грашок паста и со кредитна картица мачкам врз цел процесор.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 17. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,485
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас ставам во вид на линија, со картица ја делам на 2 дела, ја шмркнувам и после греел, епа ќе грее...
   
  На Стап и smole им се допаѓа ова.
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,328
  13 Јуни 2009
  Купи си поасална паста за подобри резултати. И исчисти убаво со алкохол кулер и процесор.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 19. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  На претходно убаво исчистен процесор ставаш една точка од пастата во средина и четири во аглите и го лепиш убаво исчистениот хладњак. Го палиш компјутерот и оставаш да се затопли пастата 30-тина минути на 50-тина степени. Кога ќе се затопли го гасиш компјутерот и ги откачуваш стегите од хладњакот и го движиш хладњакот во круг трљајќи го од процесорот ( нешто слично на кружно движење кога месиш цицка ). Биди нежен во трљањето да не ја повредиш градата. Ги закачуваш стегите и го палиш повторно компјутерот 30-тина минути на 50 степени. После загревањето ги откачуваш стегите и го вадиш хладњакот да провериш дали пастата е легната секаде убаво. Ако не е се враќаш на масирање повторно и повторно ( доколку некаде недостига паста додаваш но само во екстремно мали количества ).

  * Запомни: тајната е да употребиш што помалку паста а да го покриеш целиот процесор ( потенок слој = поладен процесор )
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Ни треба тема која ќе се вика Hall of shame
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 21. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  stavaj kolku sakas koga ke go zategnis procesorot visokot ke izlezi, ako ti se testira probaj stavi i mnogu i malce i izvadi procesorot sekogas ke imas isto pasta ostanato na procesor. Ako stavas premnogu samo ke valkas i ke ja trosis nisto podobro .
   
  На olikomerc и Стап им се допаѓа ова.
 22. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  Финтава е ко сменив паста 10 минути на приме95 65 степени, а сеа за 5 минути заминува 80. Еве сеа пак сменив паста по 3 пат сеа кладов помалце и размачкав со то ко лајче од кулермастер шо иди со се паста комплет. 28-32 идле да видиме до кога :D
   
 23. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,485
  15 Јануари 2011
  Машко
  Побитна работа од пастата е добро и еднакво / балансирано монтирање на ладилникот. Без добар контакт и течно злато да ставиш џабе е.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 24. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  520
  418
  23 Мај 2009
  Пастата што си ја купил дава многу добри температури на idle и многу лоши на full load.
  За плус 50 денари ќе си земел далеку подобра паста (IC-Essential E1). 13 степени е разликата при оптеретеност.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  По трет пат менување паста бидна :D имав 88 степени на истата игра сега имам 53 . А @pinky за тие 50 денари си купив цигари :D
   

Сподели

Вчитување...